Arabanın içinde uçan sineğe ne olur?

THQR

Centipat
Merhaba arkadaşlar. Bugün aracımla gezerken abuk sabuk bir şey geldi aklıma. Sizinle paylaşayım istedim.

Sorumuz basit.
Bir araç saatte 60 km hızla hareket ediyor diyelim. Bu aracın içinde havada uçan sinek ileri mi gider yoksa daha yavaş olup geri doğru mu gider?

Okuyup bilgilenebilirsiniz:

Güzel kardeşim otobüs fren yaparken senin ayakların otobüse bağlı yani havada durmuyorsun. Ayrıca üslubuna dikkat et karşında çocuk yok senin adam gibi tartışmayı bilmiyorsan sen terkedeceksin burayı. Özellikle belirtiyorum camları kapalı bir araçta ucan sinek aracın hızından etkilenmez. Kendini sinekle kıyaslayabilmen için uçabilmen gerekir.
Deneyin hocam denemekten zarar gelmez. Bilmemek suç deil öğrenmemek suç. Ve üslubum zaten sakıncalı olsaydı. Ban yerdim.
İyi günler.

Güzel kardeşim otobüs fren yaparken senin ayakların otobüse bağlı yani havada durmuyorsun. Ayrıca üslubuna dikkat et karşında çocuk yok senin adam gibi tartışmayı bilmiyorsan sen terk edeceksin burayı. Özellikle belirtiyorum camları kapalı bir araçta ucan sinek aracın hızından etkilenmez. Kendini sinekle kıyaslayabilmen için uçabilmen gerekir.
Hocam eylemsizlikten dolayı camlar kapalı olsa bile yine de ivmelendiğimizi bariz bir şekilde hissedebiliyoruz. Tıpkı metroda ayaktaki yolcuların metro hareket edince düşeyazması gibi.

Bu bağlamda hareket hâlinde olan bir nesnenin içindeki sineğin cama yapışmaması için cismin ivmesinin sıfır olması gerek. Uçan sinek ivmeden etkilenir.

Son düzenleme:
Evet arabanın koltuklarını sök ve araba giderken arabanın içinde zıpla arka camda püre olursun.

Tamam. Arkadaşlar sakın otobüs veya tren yolculuğunda ziplamayin ölürsünüz.

1564957261000.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam eylemsizlikten dolayı camlar kapalı olsa bile yine de ivmelendiğimizi bariz bir şekilde hissedebiliyoruz. Tıpkı metroda ayaktaki yolcuların metro hareket edince düşeyazması gibi.

Bu bağlamda hareket hâlinde olan bir nesnenin içindeki sineğin cama yapışmaması için cismin ivmesinin sıfır olması gerek. Uçan sinek ivmeden etkilenir.
Canım kardeşim siz şunu anlamıyorsunuz her halde siz kendiniz ile kıyaslama yapamazsınız. yüzeye herhangi bir şekilde temas eden cisim ile yüzey teması 0 olan cismi kıyaslayamazsın. Sineği etkileyecek tek şey hava akışıdır.

Sineği camdan fırlat yetişmeye çalışır diye düşünüyorum çünkü bu bizde de oluyor dolmuş tam durmadan inerseniz o hıza ayak uydurmaya çalışırsınız.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı