Arabanın içinde uçan sineğe ne olur?

THQR

Centipat
Merhaba arkadaşlar. Bugün aracımla gezerken abuk sabuk bir şey geldi aklıma. Sizinle paylaşayım istedim.

Sorumuz basit.
Bir araç saatte 60 km hızla hareket ediyor diyelim. Bu aracın içinde havada uçan sinek ileri mi gider yoksa daha yavaş olup geri doğru mu gider?

Anket sonuçları ibretlik olmuş. Hoş şıklar durumun doğrusunu tam olarak açıklamıyor ya. İleri gider dedim. Yani 60KM+kendi hızı olur. Hızın ne olduğu önemsiz, sabit olması yeterli.

Alaka var hocam 20 km/h'den bi anda 100 km/h'ye çıkarsa araç sinek püre olur.
Burada hız sabit değil ki? Biz sabit hızdayken bahsediyoruz. Sabit olması yetiyor, hızın önemi yok. Hava akımıyla da karşılaşmadığından etkilenmez. Araba ister sabit 30 km/h olsun ister 180 olsun. Aynı hisseder, uçmaya devam eder.

En basit örnek dikiz aynanda iple asılı duran araç kokusudur. Yavaş bir şekilde hızlanırsan koku da fazla bir geri çekilme göremezsin fakat gaza asılırsan geriye gittiğini görebilirsin. Sinekler içinde bu geçerli fakat ne kadar hızlı hızlanman gerektiğini bilemiyorum :)

Burada hız sabit değil ki? Biz sabit hızdayken bahsediyoruz. Sabit olması yetiyor, hızın önemi yok. Hava akımıyla da karşılaşmadığından etkilenmez. Araba ister sabit 30 km/h olsun ister 180 olsun. Aynı hisseder, uçmaya devam eder.
Dostum demekki yukarıdaki cevabımı okumamışsın ayrıyetten sabit hız belirtilmemiş.

Olmaz güzel kardeşim. Sinek havada senin gibi ayakları yere basmıyor bu da demek oluyor ki camlar kapali oldugu sürece 0 - 100 3.2 sn bile yapsan kulağının yanında uçabilir.
Bilmiyorsanız özellikle yukarıda yazdıgımı okumadıysanız hatta araştırmadıysanız hatta ve hatta düşünmediyseniz burayı terk edin hocam. Gayet yukarda "NET" bir şekilde hızlanır ben birebir şahit oldum hızlanırken arka cama yapıştı eğer sizin dediğiniz gibi olsaydı otobüs fren yaparken tutunmazdık.

Eğer araba hızlanırken sinek uçuyorsa tabii ki de geriye gider ama arabaya tutunuyorsa(hızlanırken) hiçbir şey olmaz. Araba yavaşlarken de aynı şey geçerlidir. Sadece arkaya gitmek yerine gerine gider. Araba sabit hızla giderken ise sinek istediği gibi uçabilir.

Not: Hava akımı hesaba katılmamıştır.
@bitwise Sonsuz mu?

Bu soru basit, hafif daha zorunu sorayim. Uzayda en fazla kac noktanin birbirlerine uzakliklari esit olabilir?

(Sinek ucmaya baslamadan once aracin ivmelenmesi tamamlandiysa sinek etkilenmez.)
Acaba 0 mı? Ama saçma olur. İlla ki aynı kütle ve büyüklüğe sahip 2 nokta vardır. Yani ya sonsuz yada bilmediğim bir sebepten ötürü 0.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı