Arabayı sürdüğünüz ilk gün arabayla kaza yapmak normal mi?

Duymadım, yaşamadım, fakat bence normal bir şey. Hata yapmak iyidir, iyi öğrenirsin, mesela bisikleti ben düşe kalka öğrendim, fakat çok iyi sürüyorum şu an bence.

Mümkünse ilk denemelerinizi boş alanlarda yapın. Çevrenizdeki boş büyük bir alan iyi olabilir. Aksi takdirde kazalar mümkün. Benim yakınımda stadyum ve haliyle geniş bir alanı var. Bu tür alıştırmalar için çok tercih ediliyor fakat buna herkes sahip olamayabilir.

Yeni öğreniliyorsa olabilir. Aslında araba kullandığın her an olabilir, bu sadece sana değil diğer sürücülerin de bağlı olan bir konu. Yalnız "yeni aldığın" bir arabayla ilk gün kaza yapmak... Kafama sıkayım daha iyi. :D Neyse ki hiç başıma gelmedi ama her araba aldığım zaman o ilk kullanma gününün tedirginliğinden hâlâ kurtulamadım.

Trafiğe çıkması gereken birinin artık boş alanda sürmeye ihtiyaci yok. Boş alan çalışmasını direksiyon başına ilk defa oturan kişi yapar, ki onun ehliyeti bile yoktur buyuk ihtimalle ya da almasına rağmen uzun süre kullanmayinca unutmuştur.

Kazanın ilk günü son gunu olmaz, her daim ilk günkü gibi dikkatli sürmek önemli. Kaza yapan çoğu kisi dikkat ederseniz profesyonelim diye gezen kişilerden çıkar. Yeni trafiğe çıkan kişinin dikkati bence daha fazla oluyor.

İlk arabamı aldığımda ağır akan trafikte arkadan bir mal çarpmıştı telefonla mesajlaştığı için. Kadındı. Yağmurlu ve trafiğin kilit olduğu günde bir de polis çağıralım teklifi vermişti. Neyse arabaya bir şey olmadı ama kadına sinirlenmiştim. Yapmayın, telefonla oynamayın.

Geri
Yukarı