Araç tutmasına karşı kesin benzin vb içen var mı?

Hareket hastalığında (araç tutması yani) benim bildiğim kadarıyla kullanılabilen iki çeşit ilaç var:
1. Antihistaminiklerin 1. nesil dediğimiz, yani uyku-sersemlik yapanları. Uyku yapmayan antihistaminikler işe yaramıyor çünkü uyku yapmaması için beyne etki etmemesi gerekiyor, beyne etki etmeyince de bulantıyı da geçiremiyor. Çünkü araç tutması bulantısı santral bir olay, beyinde gerçekleşiyor.
2. Skopolamin diye, parasempatik sistemi inhibe eden bir ilaç. Ama bunun da sersemletme etkisi var, çünkü yine beyni etkiliyor.

Sersemlik yapmayıp hareket hastalığını düzeltecek bir ilaç var mıdır bilmiyorum, buldum dediğinize göre yurt dışında vs olabilir gerçekten. KBB'ye bir gidip baktırmanız, konuşmanız lazım. Belki de iç kulağınızda farklı şekilde çözülebilecek bir problem vardır bilemeyiz.

Benzin falan içmeye kalkmayın hiçbir faydası olmayacağı gibi zehirlenir kalırsınız.
Şunu buldum, başka 2_3 tane marka daha bar onların da yorumları iyi.

"Dramamine non-drowsy motion sickness"

Şunu buldum, başka 2_3 tane marka daha bar onların da yorumları iyi.

"Dramamine non-drowsy motion sickness"
Dramamin de 1. Nesil bir antihistaminik, daha az sersemletiyordur belki ama hiç sersemletmiyor mu bilemiyorum. Prospektüsünde yazıyor sanki uyku etkisi olduğu.

Yurt dışından ilaç getirip doktor onayı olmadan kullanmanızı önermem bu arada.

Ben hiç arabada kusmadım. Hatta otobüste önümdeki yanımdaki herkes kustu ama ben yine kusmadım. Benzin içmek hiçbir işe yaramaz bu arada, aksine zarar verir. Aslında çözümü basit, yakanıza güzel ve hafif bir kokulu parfüm sıkın (ağır olmaması gerekiyor yoksa nefes alamazsınız) eğer otobüsteyseniz yolu izleyin ya da tabletler oluyor önünüzde onlarda bir sürü film var açın bir tanesi izleyin. Eğer arabadaysanız kesinlikle telefonla uğraşmayın hem sersemlersiniz hem de kusarsınız. Çok yada az su içmeyin ikisi de sizi kusturabilir. Bunların dışında yola çıkmadan önce veya yoldayken sıcak şeyler içmeyin, yemeyin. Eğer bunları yaparsanız kusmazsınız.

Dramamin de 1. Nesil bir antihistaminik, daha az sersemletiyordur belki ama hiç sersemletmiyor mu bilemiyorum. Prospektüsünde yazıyor sanki uyku etkisi olduğu.

Yurt dışından ilaç getirip doktor onayı olmadan kullanmanızı önermem bu arada.
Dramamine normalde kullandığım bir bulantı hapı ama bu aynı isimle, araç tutmasına özel başka bir türü.

Yaptığım iş gereği defalarca mazot yuttum. Midem veya boğazım delinmedi yağlı ve çok yoğun bir koku bırakıyor ağız da ama benzin çok acı ve ağzı tahriş ediyor. Araç tutma konusuna gelince büyük ölçüde işe yarıyor diyebilirim.

Yaptığım iş gereği defalarca mazot yuttum. Midem veya boğazım delinmedi yağlı ve çok yoğun bir koku bırakıyor ağız da ama benzin çok acı ve ağzı tahriş ediyor. Araç tutma konusuna gelince büyük ölçüde işe yarıyor diyebilirim.
Ben de sizin gibi diyenleri duyduğum için sormuştum, çevrenizde isteyerek ya da istemeden mazot yutup da zarar gören oldu mu? Araç tutmasından kurtulan oldu mu?

Zarar gören olmadı ama araç tutmasından kurtulan da olmadı.

Geri
Yukarı