Aracın motorunu değiştirmek

İsimsiz kral

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar diyelim eski bir aracınız var. Kozmetiği ve yürüyeni çok iyi gözünüz gibi bakmışsınız. Bir de baba yadigarı olunca araç hiç satılmıyor. Fakat bildiğimiz gibi eski araçlar az güç üretmesine rağmen çok yakıyor ve siz bundan şikayetçisiniz. Aracın motorunu söküp yeni nesil Turbo'lu motor takılırsa araç sürekli sorun çıkarır mı? Yoksa bakımdan bakıma mı gideriz? Örneğin benim aracım Seat Cordoba 1.6 Signo. Ben bu motor yerine temiz ve az masraflı 1.5 Turbo veya 1.6 Turbo motor taksam nasıl olur, sorun çıkarır mı? Ne kadara patlar?

Tuning yapan acemilerin hatası.
Eğer bir motora Turbo takacaksanız motoru ona uygun hale getirmeniz lazım.

Yok biz sıfırdan takacaz derseniz orası şöyle araca uygun bir boyutta motor bulmalısınız.

Arkadaşlar diyelim eski bir aracınız var. Kozmetiği ve yürüyeni çok iyi gözünüz gibi bakmışsınız. Bir de baba yadigarı olunca araç hiç satılmıyor. Fakat bildiğimiz gibi eski araçlar az güç üretmesine rağmen çok yakıyor ve siz bundan şikayetçisiniz. Aracın motorunu söküp yeni nesil Turbo'lu motor takılırsa araç sürekli sorun çıkarır mı? Yoksa bakımdan bakıma mı gideriz? Örneğin benim aracım Seat cordoba 1.6 signo. Ben bu motor yerine temiz ve az masraflı 1.5 Turbo veya 1.6 Turbo motor taksam nasıl olur, sorun çıkarır mı? Ne kadara patlar?

Motor şanzıman kulağını denk gelmesi lazım kesip biçmeden yapmak için WAG grup araçların motorları kolay değiştirilebiliyor uyumluluk konusunda ama kesip biçmeden yapmak çok zor.
Sandık motor alırsanız bayağı pahalıya gelir.

Arkadaşlar diyelim eski bir aracınız var. Kozmetiği ve yürüyeni çok iyi gözünüz gibi bakmışsınız. Bir de baba yadigarı olunca araç hiç satılmıyor. Fakat bildiğimiz gibi eski araçlar az güç üretmesine rağmen çok yakıyor ve siz bundan şikayetçisiniz. Aracın motorunu söküp yeni nesil Turbo'lu motor takılırsa araç sürekli sorun çıkarır mı? Yoksa bakımdan bakıma mı gideriz? Örneğin benim aracım Seat Cordoba 1.6 Signo. Ben bu motor yerine temiz ve az masraflı 1.5 Turbo veya 1.6 Turbo motor taksam nasıl olur, sorun çıkarır mı? Ne kadara patlar?
Onun yapılması ne yazık ki çok kolay değil. Motorun değişmesi çok kolay bir şey değil aslında. Motor, işçilik, çıkardığı masraflar derken zaten çok ucuz olmayacaktır. Onun dışında boyut, motor takozları gibi şeyler size biraz baş ağrısı olabilir. Yaparsanız gerçekten güzel bir proje olur ancak yeni araba almak daha kolay olacaktır. Fiyat hakkında pek kesin bir bilgi verilemez.

Tuning yapan acemilerin hatası.
Eğer bir motora Turbo takacaksanız motoru ona uygun hale getirmeniz lazım.

Yok biz sıfırdan takacaz derseniz orası şöyle araca uygun bir boyutta motor bulmalısınız.

Abi onları biliyorum piston kol gibi şeyleri güçlendirmem gerek fakat motor turbolamakla uğraşmak yerine direk başka motor koymak daha mantıklı geliyor. Aracımda M50 motor olsaydı turbolardım fakat wv motor turbolamak benim aklım yatmıyor.

Onun yapılması ne yazık ki çok kolay değil. Motorun değişmesi çok kolay bir şey değil aslında. Motor, işçilik, çıkardığı masraflar derken zaten çok ucuz olmayacaktır. Onun dışında boyut, motor takozları gibi şeyler size biraz baş ağrısı olabilir. Yaparsanız gerçekten güzel bir proje olur ancak yeni araba almak daha kolay olacaktır. Fiyat hakkında pek kesin bir bilgi verilemez.

Aracım wag grubu olduğu için Audi veya Volkswogen 1.5 TDI veya TSI motorun araca uyacağını düşünüyorum.

Aslında 100 bg araba iyi çekmesi lazım bende Opel astra F 95 1.6 16v var 95bglik egeanın tıkandığı rampada uçuyor.

Birkaç bakım yapılması gerekiyor artı olarak açık hava filtresi takacağım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Biraz masraflı bir iştir ayrıca profesyonel işçilik lazım. Mekanik aksamın tam uyması için aynı dönemde üretilmiş aynı marka bir motor lazım. Biraz da elektrik aksamından dolayı masraf çıkar.

Abi onları biliyorum piston kol gibi şeyleri güçlendirmem gerek fakat motor turbolamakla uğraşmak yerine direk başka motor koymak daha mantıklı geliyor. Aracımda M50 motor olsaydı turbolardım fakat wv motor turbolamak benim aklım yatmıyor.

Aracım wag grubu olduğu için Audi veya Volkswogen 1.5 TDI veya TSI motorun araca uyacağını düşünüyorum.

Birkaç bakım yapılması gerekiyor artı olarak açık hava filtresi takacağım.
Araçta egr varsa muayneden sonra iptal ettirmeniz faydanıza olur kurum birikip tıkanabiliyor

Araçta egr varsa muayneden sonra iptal ettirmeniz faydanıza olur kurum birikip tıkanabiliyor.

Hocam iptal etmek değil de temizletmek iyi olabilir bir de 1.6 sr motorlarda bir parça varmış genelde hepsinde patlak oluyor ve bilinmiyormuş 3500 devir üstünde sübab zamanlamalarını değiştirerek motora daha fazla hava girmesini saģlıyormuş ilgilenen arkadaşlar baktırabilir.

Motor değiştirince sandığının aksine pek de az yakmayacaksın ki, arabanın tasarımından ve kalan yürüyen aksamından ağırlığından dolayı yaktığın yakıt fazla, motorda ise bir kaç parçanın ağırlığı azalacak sadece. Tabi karbüratörlü ve atmosferik arabaya, turbolu ve enjeksiyonlu motor takmak tüketimini azaltır ama yaptığın masrafla bir onu amorti etmesi ömründen uzun sürer belki. İlk anlatığım kısım için 1.5 TSI'ın Golf, Tiguan, Passat arasındaki yakıt farkına bak istersen, ve bu araçların yürüyenleri de %90 aynı altyapıdan dolayı.

Geri
Yukarı