Aracın vitesinin zor geçmesinin sebebi ne olabilir?

YouTube'a yükleyip linkini atabilirsiniz.

1>2>R yöntemini denediniz mi?
Bugün tamircime gittim bu araçlarda 1 ve geri vites aynı yerde olduğu için ilk çalıştırmada sizin dediğiniz 1>2>R yapmamı önerdi yoğunluk olduğu için cumartesi günü şanzıman yağını castrol marka 75w-80 yağ ile değiştirebileceğimizi söyledi daha rahat edecektir dedi fakat ben farklı bir marka motul gibi şanzıman yağı kullansam sorun olur mu ?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
video linki burada dediğiniz yaptım :D

Bugün tamircime gittim bu araçlarda 1 ve geri vites aynı yerde olduğu için ilk çalıştırmada sizin dediğiniz 1>2>R yapmamı önerdi yoğunluk olduğu için cumartesi günü şanzıman yağını castrol marka 75w-80 yağ ile değiştirebileceğimizi söyledi daha rahat edecektir dedi fakat ben farklı bir marka motul gibi şanzıman yağı kullansam sorun olur mu ?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
video linki burada dediğiniz yaptım :D
Hocam ben uzun kullanımdan sonra geri vitese geçmeden önce önerdiğim yöntemi denemenizin geçici olarak işe yarayacağını söylemek istemiştim aslında. Benimkinde de cart diye geçiyor, araba sarsılıyor hatta. Bunun olmaması için eve gelip park etmeden önce 1>2>R yapınca yumuşacık oluyor. (Geri vites sağ alt konumda)

Marka konusunda ise Castrol ve Motul zaten kendini kanıtlamış markalardır. Burada önemli olan, yağın viskozite değerleridir. Bilindik bir markadan arabanızın "şanzımanına uygun" yağı tercih etmelisiniz.

Bizim ustalar genelde kafalarına göre yağ koyar geçerler. Bazı çok bilmiş ilkokul mezunu ustalar arabamın canını yaktığı için benim de canım çok yanıyor, sizin yanmasın. Artık ustanın yanına kendi aldığım yağı götürüp onu koymasını rica ediyorum.
Bu otomobili tasarlayıp yıllar boyu ve kilometreler boyunca sorunsuz çalışmasını sağlamak için oturup beyin yoran bu mühendislerin bir bildiği vardır, değil mi?
Bu arabayı belli yağ kriterlerine uyacak şekilde üreten mühendisler sana ne öneriyorsa onu kullanacaksın canım ustam.
Motor ve şanzımana uygun viskozite değerlerinde yağ kullanılmadığında olabilecekleri Hakan Girginer hocamdan çokça kez duydum.

Hocam yerinizde olsam ne yapar ne eder, şanzımana uygun ve arabayı kullanacağım iklim koşullarına uygun viskozite değerlerinde bir yağ kullanırım.
Arabamın kullanıcı el kitabında önerilen motor yağı viskozite değerleri yazıyor ama şanzıman için yazılmamış. Sizinkinde var mı bilemiyorum. Eğer bulamazsanız veya uğraşmak istemezseniz, umarım iyi bir ustaya denk gelmişsinizdir.
Kusura bakmayın, uzattım.

Son düzenleme:
Evet arkadaşlar durumlar biraz sıkıntılı gibi iyi haber şanzımanla ilgili bir sorun yok kötü haber ise üst merkezin arızalanmış olması 😄

Şimdi burada kritik bir nokta var. Hyundai kore markası ve bana 2 üst merkez önerdiler biri direkt orjinal Kore malı Hyundai üst merkezi diğeri ise Kore malı Maher markalı üst merkezi aralarında 1100 TL'ye yakın fark var Maher nasıldır bilen kullanan var mı ?

Evet arkadaşlar durumlar biraz sıkıntılı gibi iyi haber şanzımanla ilgili bir sorun yok kötü haber ise üst merkezin arızalanmış olması 😄

Şimdi burada kritik bir nokta var. Hyundai kore markası ve bana 2 üst merkez önerdiler biri direkt orjinal Kore malı Hyundai üst merkezi diğeri ise Kore malı Maher markalı üst merkezi aralarında 1100 TL'ye yakın fark var Maher nasıldır bilen kullanan var mı ?
Yerinizde olsam orjinalden şaşmam. Ayrıca şanzıman yağı değişimi ve ilavesi öneririm. Bazı şanzıman yağı ilaveleri var. Bazı sesleri falan gideriyor. Peugeot 308 1.6 HDi araçta kullanmıştık.

Yerinizde olsam orjinalden şaşmam. Ayrıca şanzıman yağı değişimi ve ilavesi öneririm. Bazı şanzıman yağı ilaveleri var. Bazı sesleri falan gideriyor. Peugeot 308 1.6 HDi araçta kullanmıştık.
Onu üst merkez değişiminde sırasında komple şanzıman yağı değişimi yaptırmak istediğimi söyledim. Motul marka 75W-80 şanzıman yağı satın aldım 2 paket 1 litrelik kenarda duruyor, parçacıyla daha konuşmadım sipariş üzerine getirecek parçayı haber bekliyor ,sanırım haklısınız orjinal parça kullanmak en mantıklısı.

Geri
Yukarı