Fiat Fiorino'nun MAF sensörünün bozulma sebebi ne olabilir?

Daha fazla  
Öncelikle selam 18 yaşında yeni reşit olan bir bireyim.

Abim beni geçenlerde artık sen büyüdün sana direksiyon eğitimi verelim dedi 3 4 kere çıktım eğitime. Artık sürmeyi öğrenmeye başladım.
Yokuş kalkış yaparken araç gaz yememeye başladı sürerken de kesintili dip gaz olarak gidiyordum. Gaza genellikle abanıyordum yani kısacası.
Bir yerden sonra gaz yememeye motorun boğulduğunu fark ettim. Lafın kısası düz yolda bile ivmelenmiyordu araç. Abime söyledim o da baktı,
inceledi ve bir sıkıntı olduğunu anladı. Mekaniğe götürmüş aracı hava akış sensörü (maf) bozulduğunu söyledi.
Ben bozmuş olabilir miyim, içime bir kurt düştü.
Araç manuel Fiat Fiorino combi 1.3 Multijet.

Ben de acemiliğimi Multijet motor arabalarla attım. İlk Egea 1.6Mjet araçta başladım, sonra 1.3 Linea sonra tekrar 1.6Mjet Egeaya döndüm ve hala onunlayım. Hiçbirinde mekanik bir sorunla karşılaşmadım. Dizel arabalar pistir, kurum bağlamaya çok yatkındırlar. Maf sensörünüz tamamen mi bozulmuş yoksa sadece temizlenmeye mi ihtiyacı varmış?

Bence sizin bozduğunuzu düşünmüyorum, sadece sizi bulmuştur. Endişelenmenize gerek yok kısacası.

Dostum kimin bozduğunu biz bilemeyiz ama bozulmuş erkenden yaptırmaya bakın.

Merhaba, bu parcayı bile isteye bozamazsınız. Kendisi, hava filtresinden gecen havanın kütlesi, sıcaklığı gibi değerleri ölçüp ECU ya iletmektedir. Bozmak için parçayı söküp tornavida felan sokmanız gerek.😅

Ben de acemiliğimi Multijet motor arabalarla attım. İlk Egea 1.6mjet araçta başladım, sonra 1.3 linea sonra tekrar 1.6mjet Egea'ya döndüm ve hala onunlayım. Hiçbirinde mekanik bir sorunla karşılaşmadım. Dizel arabalar pistir, kurum bağlamaya çok yatkındırlar. Maf sensörünüz tamamen mi bozulmuş yoksa sadece temizlenmeye mi ihtiyacı varmış?

Bence sizin bozduğunuzu düşünmüyorum, sadece sizi bulmuştur. Endişelenmenize gerek yok kısacası.

Abim maf sensörünü değiştirdiğini söyledi 1500 TL para ödemiş fakat benden para istemedi yine de içimi rahatlatmak istedim arabayı öğrenirken biraz hor kullandım sanırım.

Abim maf sensörünü değiştirdiğini söyledi 1500 TL para ödemiş fakat benden para istemedi yine de içimi rahatlatmak istedim arabayı öğrenirken biraz hor kullandım sanırım.
Hocam Multijet araçlar ne şartlarda kullanılıyor bir bilseniz :D Şirket arabaları sizden en az 100 katı daha hor kullanılıyordur emin olun. Geçmiş olsun.

Hocam Multijet araçlar ne şartlarda kullanılıyor bir bilseniz :D şirket arabaları sizden en az 100 katı daha hor kullanılıyordur emin olun. Geçmiş olsun.

Teşekkür ederim öncelikle konumu inceleyip okuduğun için. Benim bir hatam yoksa içim rahatlar gerçekten bilmiyorum ben aldığımda hiçbir sıkıntısı yoktu ben verdiğimde arabayı o halde verince biraz üzüldüm.
Araç yine ağır kalkıyordu bir spor araba değil sonuçta ama dönüşte 30 40 ile gidiyordum 3. viteste o kadar ağır kalkıyordu.
0-30'u 5 6 saniye falan sürüyordu garip.

Teşekkür ederim öncelikle konumu inceleyip okuduğun için. Benim bir hatam yoksa içim rahatlar gerçekten bilmiyorum ben aldığımda hiçbir sıkıntısı yoktu ben verdiğimde arabayı o halde verince biraz üzüldüm.
Araç yine ağır kalkıyordu bir spor araba değil sonuçta ama dönüşte 30 40 ile gidiyordum 3. viteste o kadar ağır kalkıyordu.
0-30'u 5 6 saniye falan sürüyordu garip.
MAF hava akış sensörü diye de geçer hocam. Turbolu arabaların en önemli olayı zaten havanın yeterli miktarda gelmesi motora. Maf sensörünüz bozuk olunca arabanın kalkmaması gayet normaldir. Şuan düzeldiyse hiç canınızı sıkmayın. Sizlik bir durum değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı