Araştırma ve ders için dağıtım önerisi

Arco Linux yerine Ubuntu mu tercih etmeliyim yani size göre.
Şahsen ben kendi laptopumda özellikle kernel güncellemelerinde sorun yaşıyorum. Bazen bilgisayarın hiç açılmamasına kadar gidiyor ve kaldığım yurtta KYK interneti malum çok yavaştı. Bu yüzden Manjaro gibi kerneli daha kolay yönetebileceğim bir dağıtım seçtim. Eğer amacın araştırma ise yönetirken seni uğraştırmayın otomasyon araçları ve iyi depoları bulunan sağlam bir dağıtım kullanmanı öneririm. Ubuntu ve Debian tabanı tanıma oldukça iyi uyuyor. Arch tabanı biraz uğraştırır seni.

Başlıkta da gördüğünüz gibi araştırma, ders, surf için bir dağıtım arıyorum. Linux Mint kullandım zamanında sıkılmıştım başka dağıtımlar denemek istiyorum. Masaüstünüde özelleştirmeyi seviyorum yani o konuda rahat bir dağıtım olursa sevinirim.
Arastirma derken hangi dalda acaba?

Başlıkta da gördüğünüz gibi araştırma, ders, surf için bir dağıtım arıyorum. Linux Mint kullandım zamanında sıkılmıştım başka dağıtımlar denemek istiyorum. Masaüstünüde özelleştirmeyi seviyorum yani o konuda rahat bir dağıtım olursa sevinirim.

Manjaro, Zorin OS.

Az önce harika bir şey buldum ve seninle de paylaşmak istedim. Google Docs üzerinden Tools > Citations bölümünden bibliyografi doldurabiliyorsun. Ben bu citation girdisi için hiçbir şey yapmadım. Sadece kitabın ISBN'ini Amazon'dan kopyaladım ve Docs'a yapıştırdım. Otomatik olarak kendisi kitabın basım tarihine ve isimlere kadar ilgili yerleri doldurdu. Google Docs kullanmanı şiddetle tavsiye ederim. Libre Office falan tam uyumlu olmayabilir ama Google Docs her yere uyumlu. Hemen hemen her yere en azından. Ayrıca olmazsa da araştırmanı zaten PDF olarak yayımladığında her cihazda aynı görünecek. Sadece uyumluluğu artırmak ve hayatını kolaylaştırmak için bir öneri :)

Screenshot from 2022-01-20 21-34-00.png

Hayatı kolaylaştırmak demişken, bu eklentiyi tarayıcına eklemeni öneririm. Çok faydalı buldum;

Az önce harika bir şey buldum ve seninle de paylaşmak istedim. Google docs üzerinden Tools > citations bölümünden bibliyografi doldurabiliyorsun. Ben bu citation girdisi için hiçbir şey yapmadım. Sadece kitabın ısbn'ini Amazon'dan kopyaladım ve Docs'a yapıştırdım. Otomatik olarak kendisi kitabın basım tarihine ve isimlere kadar ilgili yerleri doldurdu. Google docs kullanmanı şiddetle tavsiye ederim. LibreOffice falan tam uyumlu olmayabilir ama Google docs her yere uyumlu. Hemen hemen her yere en azından. Ayrıca olmazsa da araştırmanı zaten PDF olarak yayımladığında her cihazda aynı görünecek. Sadece uyumluluğu artırmak ve hayatını kolaylaştırmak için bir öneri :)

Eki Görüntüle 1276391

Hayatı kolaylaştırmak demişken, bu eklentiyi tarayıcına eklemeni öneririm. Çok faydalı buldum;

Öncelikle önerin için teşekkür ederim, Google Docs'a bu konuda işim düşerse uygulayacağım. Yazdıklarını not ettim tekrardan teşekkürler :)

Yeni konular

Geri
Yukarı