Arcade Kültürünü Yaşayanlar

Chun-Li

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Istanbul
Daha fazla  
Arcade oyunlarını küçük yaşlarımdan itibaren benimseyen biri olarak, zamanında az jeton yemedim Arcade salonlarında. Bazı büyüklerimizin Atari TV'yi bozuyor, kapat biraz dinlensin cihaz demelerine hiç değinmiyorum. O konulara girersek bol malzeme çıkar.

Street Fighter II Champion Edition, Street Fighter III 3rd Strike, Mortal Kombat I, The King Of Fighters 96, Snow Bros, Pang, The Punisher vb. oyunları çok oynardım salonlarda. Daha aklımda dolu oyun var, yaz yaz bitmeyeceği için benim için hit olanları yazdım.

CRT TV'de tadı çıkıyordu bu oyunların. 3D grafikli oyunlar yapılınca zaten eski tat yavaş yavaş yok olmaya başladı. Ama kaliteli 3D devam oyunları da mevcut. Örneğin;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ama asıl salonların efsane oyununa değinecek olursam;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Bonus video: :D

Son düzenleyen: Moderatör:
Ghosts'n Goblins, Rastan, Super Castlevania IV, Golden Axe Serisi, Double Dragon II: The Revenge, Demon's Crest... sevdiğim oyunlar arasındadır.

Rastan'ı oynamışsanız veya Ghosts'n Goblins'ı, kesinlikle Volgarr the Viking oyununu öneririm. Zaten ilk bölümün başları neredeyse birebir Rastan'la aynı.

Ayrıca Ghosts'n Goblins (sitedeki Maldita Castilla oyunu neredeyse birebir aynı) oyununa benzer Locomalito oyun geliştiricisinin sitesinden bedava oyun indirebilirsiniz. Aynı yayıncının bir başka oyunu için Maldita Castilla EX oyununa Steam'den ulaşabilirsiniz.

Son olarak Steam'de 59 SEGA klasik oyunlarından oluşan SEGA Mega Drive and Genesis Classics paketine ulaşabilirsiniz.

Dediğin ilk oyunu biliyorum. Aşırı zor ve sinir bozan bir yapısı var. Steam'den nadir arcade oyunu alıyorum. Emulator üzerinden oynaması daha keyifli oluyor.

Demişsiniz ama zaten arcade oyunları da öyle değil midir? Açıkçası Volgarr the Viking, arcade türünde Steam'de bulduğum çok güzel nadir oyunlardan. 90'ların sert platform oyunlarına saygı duruşu niteliğinde.

Bir kere bile oynamadım ve denk gelmedim salonlar da, yazılanlar bu yönde. Zor bir oyunmuş. Hepsi öyle genelde makina kazanır mantığı bu makinalar içinde geçerli, ekranlı eğlence kumar makinaları. Dipswitch ayarından en zora getirebilmek bile mümkün oyun kartlarını. Canlar bitince continue olsun mu olmasın mı vb. ayarlar gibi çokca ayar çekilebiliyor oyun kartı üzerinden.

Zamanında atari salonlarında bende bir hayli jeton harcamış birisiyim : ) tabi zamanla playstation' ların çıkmasıyla hepsi yerini atari salonu değilde PS salonu oldu, benimde o zamanlar severek oynadığım bir kaç oyun vardı, Street figter ex plus, Ex 2, Tekken 3, Tekken Tag Tournamet, King of fighters hepsiyle de o yıllarda son derece çekişmeli kapışmalar yapmıştık.
Altıparmak/Kompi diyorum ve noktalıyorum. :)

Bir kere bile oynamadım ve denk gelmedim salonlar da, yazılanlar bu yönde. Zor bir oyunmuş. Hepsi öyle genelde makina kazanır mantığı bu makinalar içinde geçerli, ekranlı eğlence kumar makinaları. Dipswitch ayarından en zora getirebilmek bile mümkün oyun kartlarını. Canlar bitince continue olsun mu olmasın mı vb. ayarlar gibi çokca ayar çekilebiliyor oyun kartı üzerinden.
Volgarr the Viking eski oyun değil 2013 yapımı bir oyun. Bu tarz sevdiğiniz için hazır Steam'de varken hani önerim olsun diye söyledim. O yüzden "90'ların sert platform oyunlarına saygı duruşu niteliğinde" diye dedim.

Zorluk olarak söyleyecek olursam ona bakarsanız dediğim bu oyunlarda ilk oynamada zordur;
Ghosts'n Goblins, Rastan, Super Castlevania IV, Golden Axe Serisi, Double Dragon II: The Revenge, Demon's Crest..

Bu tür oyunlar (Volgarr the Viking oyunu da öyle) eski Atari veya Snes (kısaca arcade diyeyim) oyunları gibi ezber mantığı mevcut, düşmanlar hep aynı yerlerden ve belli düzende geliyor aynı Ghosts'n Goblins, Rastan, Super Castlevania IV, Mario, Mega Man X... gibi ancak bu durum oyundan sıkılmanıza neden olmuyor. Kaydetme özelliğinin olmayışı oyunu her oynadığınızda elde edebileceğiniz yetenek ve becerinize bağlı. Tekrar oynadığın her seferinde daha ileri gidiyorsun, çünkü nasıl oynayacağını öğreniyorsun.

Zaten her şeyden önce, bu tarz oyunlar herkes için değil. 80'li ve 90'lı yılların old-school çağındaki oyuncular için, gerçek oyuncular için.

Benim zor diye duyduğum ve bahsettiğim oyun "Ghosts'n Goblins" Commodore64 versiyonu bile yapıldı ama sevdiğim bir oyun değil, arcade versiyonunu bir kere bile oynamadım, düşünmedim. Sevenleri ve hayranları çok, biliyorum.

İlk bilgisayarım Commodore 64 idi. Floopy'li ve 5" disketler ile çalışan versiyonu. Çoğu kişide kasetli versiyonu vardı. Kafa ayarı vb. şeyler ile uğraşıyorlardı.

Bahsettiğimiz oyunun Commodore 64 versiyonu da mevcut. Final Fight'ın SF II'ninde Commodore 64 versiyonu var ama tabi arcade versiyonuna göre kötü haliyle.
Yeni arcade bartop'dan kısa bir video:

Bir video daha arkadaşlar:

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı