Arch Linux disk bölümleme ve Mount işlemleri

rathma

Hectopat
Makaleler
1
2 Adet 500GB HDD'm var. Birinde Windows yüklü diğerine ise Arch Linux kurmak istiyorum. Daha önce Linux kurulumları yaptım açıkçası Windows'tan daha fazla kullanmaya başladım. Ama disk işlemleri hep otomatik yapıldığı için bu konuda net bir bilgim yok. 2. HDD'mi Linux için bölümleme ve bölümlediğim kısımları Mount etme hakkında bilgilendirici bir özet geçer misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle Linux'un bölüntüleme yapısından biraz bahsetmek lazım. Linux üzerinde diskler /dev/sdXX şeklinde listelenir.

XX olan kısımlar sizin disk ve bölüntülerinize göre değişir, buradaki ilk X disktir. /dev/sda ilk diskinizken /dev/sdb ikinci diskiniz olur. A,b,c şeklinde ayrılır, bundan sonraki X ise A-B-C diskinin içerisindeki bölüntü numarasıdır. Yani /dev/sdb2 dediğimizde B diskinin (2.disk) 2.partisyonunu seçmiş oluruz.

Burayı anladıysak sonraki adımımız dosya sistemleri olacak, Linux EXT4 dosya sistemi üzerinde çalışır. Linux için ayarladığınız /dev/sdb1 (örnek) partisyonunu EXT4 ile formatlamanız gerekir. Bunun için de mkfs.ext4 /dev/sdb1 komutunu gireriz. Eğer gerek duyuyorsak bir de Swap alanı ayarlamamız gerekiyor, bunun için de ayarladığımız /dev/sdb2 partisyonunu mkswap /dev/sdb2 komutuyla Swap alanı olarak işaretleriz.

Son olarak Linux için ayarlamış olduğumuz EXT4 partisyonu mount /dev/sdb1 komutunu kullanarak yerleştirip kuruluma devam edebiliriz.

Hangi diskin sizin istediğiniz disk olduğunu öğrenmek için cfdisk kullanabilirsiniz. cfdisk /dev/sda ile 1.diskinizin içindeki partisyonları listeletebilirsiniz, bu da sizin içinde Windows olup olmadığını anlamanızı sağlayacaktır. Bu sayede yanlış diske Linux kurulumu yapmazsınız. Zaten Arch Linux kurabilmek için cfdisk kullanmaya ihtiyacınız olacak.

Disk bölümleme hakkında oldukça ayrıntılı bilgiler verilmiş, fikir vermesi açısından okumanızı tavsiye ederim.

@49823 'in hazırladığı kurulum kılavuzu işinize yarayacaktır.

Geri
Yukarı