Çözüldü Arch Linux Grub'da gözükmüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

JetWarker

Decapat
Daha fazla  
Merhaba, kısa bir süre önce Linux Mint'dan Arch Linuxa geçiş yaptım ama biraz araştırdığımda Arch'ın stabil olmadığı, her güncellemede çöktüğü vb. eleştirileri ile doku olduğunu gördüm. Genel olarak Debian dağıtımı çok stabil deniyor ve denemek istediğim 2 dağıtımdan biriydi debian. Archı başta deneme amaçlı boşta olan 30 gb bölüme kurmuştum fakat çok memnun olduğumdan temelli geçmek istiyordum. Önce Linux Mint'ı sildim. Sonrasında OpenSuse ve Debianı denedim.

Archtan daha memnun olduğumdam vaz geçtim bu ikisinden fakat grub'da Arch Linuxu bir türlü getiremedim. Archı kurarken ek olarak boot için de bir bölüm kuruyoruz, ondan olduğunu düşünüyorum ama onu nasıl tekrardan bağlayabilirim bilemedim. İnternette
Kod:
grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg
gibi şeyler de denedim hatta terminalde Arch Linux found yazıyor fakat Grub Customizer'de gözükmüyor Arch. Ek olarak tamamen Arch linux kurmak istiyorum tüm diskime fakat bunu nasıl yapabilirim. Daha önce hiç timeshift kullanmadım, Archda yaptığım değişiklikler gitsin istemiyorum. Timeshiftde yedek almak için diskin bir bölümünü ayırmam mı lazım?

Çözüm
Hocam Archa giriş yapamam zaten buradaki asıl problem. Archda olsam zaten bu problem de olmamış oluyor.

O zaman elinde herhangi bir GNU/Linux yazılmış USB varsa, canlı oturumda alttaki komutları deneyin.
Canlı oturumda uçbirimi açın ve alttaki komutları sırayla girin.
Kod:
sudo -i

Bu komut disk bölümlerini gösterir.
Kod:
fdisk -l

Disk bölümlerinden Arch'ı hangi bölüme kurduysanız alttaki üç rakamını onunla değiştirin.
Kod:
mount /dev/sda3 /mnt &&
mount --bind /dev /mnt/dev &&
mount --bind /dev/pts /mnt/dev/pts &&
mount --bind /proc /mnt/proc &&
mount --bind /sys /mnt/sys

Arch sistemine girin.
Kod:
chroot /mnt

Paketleri kurun.
Kod:
pacman -S os-prober grub

Grubu güncelleyin.
Kod:
grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg

İşlemi bitirin ve bilgisayarı yeniden başlatın.
Kod:
exit &&
sudo umount /mnt/sys &&
sudo umount /mnt/proc &&
sudo umount /mnt/dev/pts &&
sudo umount /mnt/dev &&
sudo umount /mnt

Bu işlem sorunsuz yürürse Arch gruba eklenir.
Yedek alırken:
cd /
tar -cpzvf root. tar.gz --exclude=/root.tar.gz --one-file-system /
tar -cpzvf boot.tar.gz --exclude=/boot.tar.gz --one-file-system /boot/efi

Açarken yedek dosyalarını Live CD ile acıp diskini /mnt yoluna bağlayıp yedek dosyalarını içine kopyalıyorsun. EFI partisyonunu /boot/efi klasörlerini açtıktan sonra /boot/efi ye bağlıyorsun:

tar -xpvzf /mnt/root.tar.gz -c /mnt/ --numeric-owner
tar -xpvzf /mnt/boot.tar.gz -c /mnt/ --numeric-owner

Bunun yeterli olması lazım. Bir sorun yaşarsın buraya yazarsın.
Hocam benim bios efi desteklemiyor. İşlemlerde bir fark olur mu?

Hocam benim bios efi desteklemiyor. İşlemlerde bir fark olur mu?
Evet. Bu şekilde yapman gerekli. Unutma eğer fstab dosyanda diskler uuid ile işaretlenmişse üzerinde ufak değişiklikler yapman gerekebilir.

cd /

Açarken yedek dosyalarını Live CD ile acıp diskini /mnt yoluna bağlayıp yedek dosyalarını içine kopyalıyorsun. EFI partisyonunu /boot/efi klasörlerini açtıktan sonra /boot/efi ye bağlıyorsun:

Bu yeterli.

Evet. Bu şekilde yapman gerekli. Unutma eğer fstab dosyanda diskler uuid ile işaretlenmişse üzerinde ufak değişiklikler yapman gerekebilir.

cd /

Bu yeterli.
Teşekkür ederim hocam. Şu anda biraz karışık geliyor ama deneye deneye anlarım herhalde. İyi akiamlar.

Geri
Yukarı