Arch Linux / KDE/GNOME kurulumu

twd2434

Hectopat
Arkadaşlar, Arch Linux temel kurulumundan sonra, KDE/GNOME masaüstünü kurmaya çalıştığımda bazı hatalar alıyorum. Benim için önemli olan bu konuda yardımcı olabillir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Aldiginiz hata nedir? Basit bir arastirmayla kurulumlari ogrenebilirsiniz.

Aldiginiz hata nedir? Basit bir arastirmayla kurulumlari ogrenebilirsiniz.

KDE kurulumu yapaken veya GNOME kurulumu yapmaya çalışırken
Error failed to init transaction (unable to lock database)
Error could not lock database: File exists if you're sure a package Manager is not already running you can remove /var/lib/pacman/db.lck hatalarıyla karşılaşıyorum.
Sudo pacman -s plasma-meta KDE-applications yazdıktan sonra fotoğrafta en alt kısımlarda ki hataları alıyorum boş alan yok falan diyor ama ben kuruluma başlarken 30 GB boş alan bıraktım dolmuş olması imkansız.

Dosya Ekleri

• 275132171_637548860680970_5205953387575116125_n.jpg
    275132171_637548860680970_5205953387575116125_n.jpg
    150,9 KB · Görüntüleme: 35
Son düzenleme:
Çıktılarda yeterli boş alan olmadığı yazıyor. Diğerleri paket yönetimi kilidi ile ilgili; ama şu durumun asıl sebebi değil. Kök dizini yanlış ayarlamış olabilirsin, takas alanı vb. için ayrı disk bölümleri oluşturmadan kurulum yapmayı dene, böylece ayırdığın sanal disk alanının kök dizin tarafından kullanıldığından emin olursun.

Error failed to init transaction (unable to lock database)
Error could not lock database: File exists if you're sure a package Manager is not already running you can remove /var/lib/pacman/db.lck

Bu devam eden bir paket yönetimi işlemini yarıda kesmenle ilgili olabilir, işlemi elle yarıda kestiğin için paket yönetimi eklediği kilidi kaldıramamıştır. Kilit dosyası silinmediği için, paket yönetimine göre arkaplanda başka bir paket yönetim işlemi devam ediyor olarak algılanacaktır. Ne yaptığını bilmediğim için, ancak bu kadar yorumlayabilirim.

Paket yönetimi işlemini elle kestiysen, yani arkaplanda paket yönetiminin çalışmadığına eminsen; /var/lib/pacman/db.lck dosyasını silerek işleme devam etmeyi denersin.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı