Arch Linux kurulumda istemediğim programlar kurulu geldi

adanlı cabbar

Centipat
Daha fazla  
Buu resimde gördüğünüz programlar ne işe yarıyor? Neden kendi kurduğum Arch kurulumunda yüklü geldi? Arch'ı kendim kurdum bunların yüklü gelmemesi lazım.
Not: Arkadaki küçük simgeler klasörün dışındaki programlar ben büyük ikonlu programlardan bahsediyorum.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü - 2023-03-25 18-59-42.png
    Ekran Görüntüsü - 2023-03-25 18-59-42.png
    123,5 KB · Görüntüleme: 40
Buu resimde gördüğünüz programlar ne işe yarıyor? Neden kendi kurduğum Arch kurulumunda yüklü geldi? Arch'ı kendim kurdum bunların yüklü gelmemesi lazım.
Not: Arkadaki küçük simgeler klasörün dışındaki programlar ben büyük ikonlu programlardan bahsediyorum.
Bunlar bağımlılıklarla yüklü gelen programlar. Yüklenmek zorundalar.

menulibre kurarak simgelerini gizleyebilirsiniz.

Bunları silemez miyim? Ya da yüklü gelmesini engelleyemez miyim?
Silebilirsiniz, bu sefer programlarınız çalışmayacak.
Engelleyemezsiniz çünkü bunlar çoğu programın bağımlılıklarıdır.

Silebilirsiniz, bu sefer programlarınız çalışmayacak.
Engelleyemezsiniz çünkü bunlar çoğu programın bağımlılıklarıdır.

Tamam da bir grafik arayüzü nasıl bağımlılık oluyor? Bu Java'ya da Python3 değil ki. Grafik arayüzü sağlıyor bu galiba. SSH sunucuyla alakalı ve açılmıyor bile. Hem bu SSH paketi bile değil onun grafik arayüzü sağlayan bir paket değil mi? Hatta ben SSH paketi de bir bağımlılık değil diye biliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tamam da bir grafik arayüzü nasıl bağımlılık oluyor? Bu Java'ya da Python3 değil ki. Grafik arayüzü sağlıyor bu galiba. SSH sunucuyla alakalı ve açılmıyor bile. Hem bu SSH paketi bile değil onun grafik arayüzü sağlayan bir paket değil mi? Hatta ben SSH paketi de bir bağımlılık değil diye biliyorum.

Bağımlılığından yakındığınız paket bu. Kaldırın ve ne olacağını görün isterseniz kendiniz.

Ekran Resmi 2023-03-26 13.25.49.png

Sadece program olmasından bahsediyorsanız yanılıyorsunuz. Kendisi belli başlı programların çalışması için sistemde bulunması gereken kütüphaneleri de sağlıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
O zaman sadece grafik arayüzü sağlayan paketini kaldıramaz mıyım?
Grafik arayüzü için Desktop dosyaları oluyor, Kernelginar hocamın attığı menulibre ile veya manuel olarak /usr/share/applications kısmındaydı sanırım. Klasörü değil içinde istemediğiniz programın desktop dosyasını kaldıracaksınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı