Arch Linux Lutris LoL açılmıyor

EldrithcWraith

Kilopat
Makaleler
6
Daha fazla  
Sıfırdan kurduğumda, bir şekilde nasıl oluyorsa artık açılmıyor. Tekrar açılmamaya başladı. VKD3D ve DXVK kurulu, driverlar güncel, gereksinimler kurulu, fontlar kurulu, AUR deposundan gerekli olan wine-lol-bin indirdim. Fakat ne hikmetse, tekrar kurduğum bir ArchPC'de açılmıyor. Direkt indirme kısmına gelemiyorum, XFCE kullanıyorum. Client'i indirdikten sonra tamamen yok oluyor. Açılmıyor. Son zamanlarda şöyle bir çözüm bulmuştum, rastgele bir şekilde Hyprland kurarken açabilmiştim XFCE'de launcheri ve client'i açabildim, onların config, wine ve games dosyalarını hemen kaydedip google drive'a atmıştım ve tekrar kurduğumda gene olmadığında onu home klasörümü attıktan sonra düzelmişti. Hocalarım, sizden rica ediyorum. Şu dosyaları inceler misiniz? Normalden ne farklılık var bu Allahın cezası şeylerde?

wine.tar.gz .wine klasörü,
games.tar.gz Games klasörü,
https://drive.google.com/file/d/1Tca2mjaJHeKVpkkRFEJrQ7-2JILCMhOx/view?usp=sharing .config klasörü.

Sıfırdan kurduğumda, bir şekilde nasıl oluyorsa artık açılmıyor. Tekrar açılmamaya başladı. VKD3D ve DXVK kurulu, driverlar güncel, gereksinimler kurulu, fontlar kurulu, AUR deposundan gerekli olan wine-lol-bin indirdim. Fakat ne hikmetse, tekrar kurduğum bir ArchPC'de açılmıyor. Direkt indirme kısmına gelemiyorum, XFCE kullanıyorum. Client'i indirdikten sonra tamamen yok oluyor. Açılmıyor. Son zamanlarda şöyle bir çözüm bulmuştum, rastgele bir şekilde Hyprland kurarken açabilmiştim XFCE'de launcheri ve client'i açabildim, onların config, wine ve games dosyalarını hemen kaydedip google drive'a atmıştım ve tekrar kurduğumda gene olmadığında onu home klasörümü attıktan sonra düzelmişti. Hocalarım, sizden rica ediyorum. Şu dosyaları inceler misiniz? Normalden ne farklılık var bu Allahın cezası şeylerde?

wine.tar.gz .wine klasörü,
games.tar.gz Games klasörü,
config.tar.gz .config klasörü.
XFCE'de bazen açılmamazlık yapıyor öncelikle.

Biz de açamamıştık niyeyse.

Sıfırdan kurulum yapıp sürücülerinizin hepsini güzelce kurduğunuza inanıyorsanız şunları kurar mısınız?

Rehberde bahsi geçen Chaotic AUR kurulumu yaptıysanız ardında Lutris Wine ile ilgili paketler var. Kurmanız halinde sorun itinayla çözülecektir diye düşünüyorum. Dilerseniz yeniden atabilirim.

Wine ve Lutris
Wine ve Lutris'in gereksinim duyduğu paketleri edinmek için: (Chaotic-AUR gerekmektedir.)

Lutris:
Bash:
sudo pacman -S lutris lutris-wine-git
Wine:
Bash:
sudo pacman -S vkd3d wine-mono lib32-vkd3d wine winetricks bottles proton-ge-custom protontricks-git protonup-qt wine-lol
Bazı paketler zaten kurulu diyebilir olmazsa yeniden kurarsınız. Nasıl isterseniz. Ben hepsi bir yerde olsun diye koydum.

Steam-Proton başlığında bir takım önemli şeyler anlatılacaktır. Bakmayı unutmayın.

Bir de ProtonUp QT üzerinden ilgili lutris araçlarını yine yüklü bulundurursanız çok iyi olur. Oynayamadığınız oyun kalmaz. Yine rehberde yazıyor Proton kısmında.

XFCE'de bazen açılmamazlık yapıyor öncelikle.

Biz de açamamıştık niyeyse.

Sıfırdan kurulum yapıp sürücülerinizin hepsini güzelce kurduğunuza inanıyorsanız şunları kurar mısınız?

Rehberde bahsi geçen Chaotic AUR kurulumu yaptıysanız ardında Lutris Wine ile ilgili paketler var. Kurmanız halinde sorun itinayla çözülecektir diye düşünüyorum. Dilerseniz yeniden atabilirim.

Bir de ProtonUp QT üzerinden ilgili lutris araçlarını yine yüklü bulundurursanız çok iyi olur. Oynayamadığınız oyun kalmaz. Yine rehberde yazıyor Proton kısmında.
Hah, bende bunları arıyordum hocam. Sizi etiketleyecektim ama unutmuşum. Chaotic-AUR kurmadım hiç, nasıl kuruluyor?

GNOME kuracağım, bilginize. Normalde XFCE'de LoL daha kararlı çalışırdı ama...

Bir de GNOME kullanırsanız tadından yenmez. Biliyorum sevmiyorsunuz ama...

Hah, bende bunları arıyordum hocam. Sizi etiketleyecektim ama unutmuşum. Chaotic-AUR kurmadım hiç, nasıl kuruluyor?
O da rehberde var değerli hocam. Kurulumu orada bıraktım Chaotic AUR için. AUR'dan gitleyip yükleyince çok fena derleme yapıyor hemde bozuk oluyor. Chaotic ile kurunca biz çözdük sorunumuzu.

Bir de GNOME kullanırsanız tadından yenmez. Biliyorum sevmiyorsunuz ama...
Yok be... Ne sevmeyeceğim! GNOME sırf Wayland kullandığı için kullanıyorum.

O da rehberde var değerli hocam. Kurulumu orada bıraktım Chaotic AUR için. AUR'dan gitleyip yükleyince çok fena derleme yapıyor hemde bozuk oluyor. Chaotic ile kurunca biz çözdük sorunumuzu.
Tamamdır, deneyeceğim. Sağolun.

Neyle ilgili acaba hocam?
LoL kurulum, optimize gibisinden düşündüm. Yeni nesil bir Arch kurulumu için gerekli olan şeyleri de eklemek isterim. @Kernelginar hocamın Arch kurulum rehberinden alıntı yaparak yeni şeylerle birlikte ekleyerek gitmek, oyun oynamak, internette gezmek için gerekli olan tüm paketleri vs. yazmak istiyordum açıkçası.

LoL kurulum, optimize gibisinden düşündüm. Yeni nesil bir Arch kurulumu için gerekli olan şeyleri de eklemek isterim. @Kernelginar hocamın Arch kurulum rehberinden alıntı yaparak yeni şeylerle birlikte ekleyererk gitmek, oyun oynamak, internette gezmek için gerekli olan tüm paketleri vs. yazmak istiyordum açıkçası.
Biz oyunla ilgili kısmı bayağı hallettik. RDR2'yi bile açtık. Tüm oyunlar açılıyor bu paketlerle. Siz yapmak isterseniz elbette karışamam ama hani hazırda var. Epey uğraştıydık birkaç hafta paketler ve oyunları çalıştırmak için. Başardık en son. Zamanınızı kaybetmenizi elbet istemem bir insan olarak.

@EldrithcWraith hocam bu arada AMD GPU için birkaç komplike paket buldum sanırsam.

Eğer bu paketler işe yaramazsa AMD versiyonları var galiba birkaç tanesinin. Onları kurmanız gerekebilir. Dilerseniz ben de atabilirim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı