Arch Linux Sway nasıl kurulur?

EldrithcWraith

Kilopat
Makaleler
6
Daha fazla  
Sway nasıl kurulur bilmiyorum, sıfırdan kurulum yapacağım. Yani indirdiğimiz GNOME, KDE, Xfce, Mate gibi DE'lerin yerine direkt sway mi kuruyoruz? DE olmadan kullanabiliyor muyuz? Yapmam gerekenler nelerdir? (wayland ile birlikte kullanmak istiyorum) Ayrıca oyun vs. oynayabilir miyim bunnula birlikte?

@Kernelginar
@202

Son düzenleyen: Moderatör:
Çok açıklayıcısınız hocam, teşekkür ederim.

Şaka bir yana bu da detaylı ama aynı zamanda ingilizce olduğundan pek anlamıyorum.
Arch Wiki olmadan Arch kullanmak pek mumkun degil.

2 yillik Linux tecrubeme ragmen ilk kurdugumda ilk defa gordugum bircok hata almistim Arch'taki farkliliklardan dolayi. Hepsini de Arch Wiki'ye bakarak cozdum.

Mesela Sway icin seatd ya da polkit gibi bir yetki kontrolcusu kurmak gerekiyormus Debian'da hazir geliyor bunlar. Attigim linkte bu nasil yapilir yaziyor. Cevirerek de olsa kullanmak sart.

Bash:
# sway: pencere yöneticisi
# swaybg: pencere yöneticisi için arka plan ayarlamak
# bemenu: rofi alternatifi bir launcher
# bemenu-wayland: wayland desteği
# grim: ekran görüntüsü almak
# wf-recorder: ekran kaydı almak
# brightnessctl: ekran parlaklığı ayarlamak
# pamixer: ses seviyesini kontrol etmek

sudo pacman -S sway swaybg bemenu bemenu-wayland grim wf-recorder brightnessctl pamixer

TTY ekranından giriş yapmak için sway komutunu girip çalıştırmanız yeterli.

Ayrıca Firefox kullanıyorsanız MOZ_ENABLED_WAYLAND=1 argümanı ile çalıştırmanız gerek. Wayland bu şekilde Firefox üzerinde etkin hâle geliyor.

Konfigürasyon dosyası isterseniz:

Bash:
# sway: pencere yöneticisi
# swaybg: pencere yöneticisi için arka plan ayarlamak
# bemenu: rofi alternatifi bir launcher
# bemenu-wayland: wayland desteği
# grim: ekran görüntüsü almak
# wf-recorder: ekran kaydı almak
# brightnessctl: ekran parlaklığı ayarlamak
# pamixer: ses seviyesini kontrol etmek

sudo pacman -S sway swaybg bemenu bemenu-wayland grim wf-recorder brightnessctl pamixer

TTY ekranından giriş yapmak için sway komutunu girip çalıştırmanız yeterli.

Ayrıca Firefox kullanıyorsanız MOZ_ENABLED_WAYLAND=1 argümanı ile çalıştırmanız gerek. Wayland bu şekilde Firefox üzerinde etkin hâle geliyor.

Konfigürasyon dosyası isterseniz:

Banım vardı geç yazıyorum kusura bakmayın.

Önceden pipewire ya da pulseaudio kullanıyorum, bunda o yok mu?
Oyunlar çalışır mı?
Performans kısmında nasıl etkisi olur? (RAM kullanımı gibisinden)

Şu görünümü çok beğendim:
Nasıl yapmış olabilir?

Ha bir de, alacritty diye bir şeyde kuruyor. O nedir? Terminal gibi bir şey sanırsam.

Önceden pipewire ya da pulseaudio kullanıyorum, bunda o yok mu?
Var. Hangisi varsa o çalışır.

Oyunlar çalışır mı?
Heroic Games Launcher üzerinden oyunlar çalışıyor. Steam üzerinde bulunan oyunlar da çalışır.

Performans kısmında nasıl etkisi olur? (RAM kullanımı gibisinden)
Normal i3'e göre biraz daha az MB RAM kullanıyor Sway.

Şu görünümü çok beğendim:
https://i.redd.it/27m68h7fsk361.png Nasıl yapmış olabilir?
Reddit postunun linkini atabilir misiniz?

Ha bir de, alacritty diye bir şeyde kuruyor. O nedir? Terminal gibi bir şey sanırsam.
Evet, terminaldir kendisi. Ben de Alacritty kullanıyorum. Gayet performanslı güzel bir terminal. Konfigürasyon kısmı da gayet geniş. ~/.config/alacritty/alacritty.yml dosyası üzerinden konfigürasyonu gerçekleştiriyorsunuz.

Reddit postunun linkini atabilir misiniz?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
(performansa daha çok önem veriyorum, performansa ciddi etkisi oluyorsa yapmama gerek yok)
Evet, terminaldir kendisi. Ben de Alacritty kullanıyorum. Gayet performanslı güzel bir terminal. Konfigürasyon kısmı da gayet geniş. ~/.config/alacritty/alacritty.yml dosyası üzerinden konfigürasyonu gerçekleştiriyorsunuz.
Anladım, kurmama gerek yok ayriyetten alacritty'i değil mi? Otomatik kuruyor galiba.

Steam, lutris, discord, firefox kullanacağım. Bunlar için ekstra indirmem gereken bir şey var mı? Bir config dosyasına önceden yazdığınız firefox çalıştırma komutunu yazınca oluyor sanırsam.

Swaybar ve waybar diye şeyler öğrendim, sonradan yükleyip konfigüre ediyorum galiba.

Girişte de basit bir login kısmı oluyor sanırsam. Çok güzelmiş gerçekten sadeliğe bayıldım.

Ha birde, thunar vs. indirmem gerekiyor mu?

Anladım, kurmama gerek yok ayriyetten alacritty'i değil mi? Otomatik kuruyor galiba.
Otomatik kurmuyor. Kendiniz kurmalısınız.

Steam, lutris, discord, firefox kullanacağım. Bir config dosyasına önceden yazdığınız firefox çalıştırma komutunu yazınca oluyor sanırsam.
Discord üzerinden ekran paylaşımı yapacaksanız sorun yaşayabilirsiniz.

Swaybar ve waybar diye şeyler öğrendim, sonradan yükleyip konfigüre ediyorum galiba.
Benim attığım konfigürasyonu kullanırsanız sadece Swaybar kullanıyor. Waybar kullanmıyorum. İkisi farklı şeyler.

Ha birde, thunar vs. indirmem gerekiyor mu?
Bir dosya yöneticisi kullanıyorsanız evet. İndirmeniz gerek. Ben Thunar kullanıyorum, konfigürasyon dosyasında da Thunar ayarlı.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
(performansa daha çok önem veriyorum, performansa ciddi etkisi oluyorsa yapmama gerek yok)
Gönderiyi atan kişinin GitHub sayfasında konfigürasyon dosyaları bulunmuyor ya da farklı repolara kaldırmış.

Otomatik kurmuyor. Kendiniz kurmalısınız.

Discord üzerinden ekran paylaşımı yapacaksanız sorun yaşayabilirsiniz.

Benim attığım konfigürasyonu kullanırsanız sadece Swaybar kullanıyor. Waybar kullanmıyorum. İkisi farklı şeyler.

Bir dosya yöneticisi kullanıyorsanız evet. İndirmeniz gerek. Ben Thunar kullanıyorum, konfigürasyon dosyasında da Thunar ayarlı.

Gönderiyi atan kişinin GitHub sayfasında konfigürasyon dosyaları bulunmuyor ya da farklı repolara kaldırmış.
Attığınız konfigürasyonu nasıl kuracağım?

Geri
Yukarı