Rehber Arch Linux UEFI kurulumu

Syntax Error

Hectopat
Herkese merhaba. Bugün Arch Linux nasıl kurulur, onu anlatacağım.
İlk olarak Arch Linux - Downloads buradan ISO'yu indiriyoruz.
ISO'yu USB'ye yazdıktan sonra Boot ediyoruz.

Artık kuruluma başlayabiliriz.

İlk olarak klavyeyi Türkçe yapalım. Bunun için:
loadkeys trq. setfont iso09.16
Yazıyoruz.
Adım 1-internete bağlanma.

iwctl device list.
Buradan name in altında yazanı kullanacağız. Bende WLAN0 yazıyor. Bu yüzden.
station wlan0 scan. station wlan0 get-networks station wlan0 connect SSID.
Yazıyorum, siz burada WLAN0 yerine name altında çıkanı yazacaksınız. Onun yerine SSID bölümüne ise Wi-Fi adını yazıyoruz. Ondan sonra Wi-Fi şifresini soracaktır. Onu giriyoruz ve:
exit
Yazıyoruz. Ondan sonra ping archlinux.org yazıyoruz.
Çıktı şu şekilde olmalı:

kodlar.png

2-disk bölümleme.
Diski bölümlemek için cfdisk kullanacağız.
cfdisk
Yazıyoruz ardından ilk ekrandan sonra GPT dos gibi seçeneler çıkacak biz buradan GPT'yi seçiceğiz. Ardından New'e basarak EFI partisyonu oluşturucaz. En az 100 MB olmalı ama siz en iyisi 512MB verin. New'e basıyoruz ve 512m yazıp enter a basıyoruz. Ardından type bölümüne geliyoruz. Oradan EFI System seçiyoruz legacy yapanlar BIOS Boot seçiceksiniz galiba emin değilim.
Önemli!=Dual Boot yapıyorsanız veya zaten EFI bölümü varsa yeni EFI bölümü oluşturmayın.
Type'ı EFI System yaptıktan sonra kök için yani / bölümü için alan ayıracağız. Bunun için Free space in üstüne geliyoruz ve New'e basıyoruz ben 17GB ayırıcam o yüzden 17g yazıyorum siz ne kadar ayırmak istiyorsanız o kadar ayırın. Bunun Type'ı Linux filesystem olacak ondan sonra swap bölümü ayırıcaz ben ayırmak isteyenler için bunu da anlatacağım isteyen oluşturmaz. Free space e geliyoruz ve New diyoruz ben 2 GB ayırıcam o yüzden 2G yazıyorum siz ne kadar istiyorsanız o kadar ayırın. Ondan sonra Type'a geliyoruz ve oradan da Linux swap seçiyoruz. Son durum bu şekilde olacak:

Disk seçimi.png

Alttan write seçeneğine basıyoruz. Sonra yes yazıyoruz. Ve quit i seçiyoruz. Disk bölümleme de bitti şimdi uygun formatları oluşturucaz. İlk olarak EFI kök ve swap bölümlerinin adını ne olduğunu bilmeniz lazım mesela bende:
/dev/sda1:EFI partisyonu.
/dev/sda2:Kök partisyonu.
/dev/sda3:Swap partisyonu.
Sizde nasılsa ona göre ayarlayacaksınız.
EFI Boot bölümümüzü:
mkfs.fat -F32 /dev/sda1
Olarak biçimlendiriyoruz.
Önemli! Dual Boot yapıyorsanız yani EFI bölümününüz zaten varsa sakın biçimlendirmeyin.

Kök-root bölümümüzü:
mkfs.ext4 /dev/sda2

Takas-swap bölümümüzü:
mkswap /dev/sda3

3-disklerin bağlanması ve Arch Linux kurulumu.

Disklerimizin partisyonu buradada lazım olacak.

pacman -Syy
Yazarak sistemi güncelliyoruz.
Kök-root bölümümüzü /mnt altına bağlamamız lazım benim kök-root bölümüm /dev/dsa2 idi o yüzden ben bunu yazacağım:
mount /dev/sda2 /mnt
Siz /dev/sda2 bölümünü kendinizinkine göre değiştirin.
Şimdi sıra geldi gerekli paketleri yüklemeye bunun için:
pacstrap /mnt base base-devel linux linux-firmware vim nano
Komutunu yazıyoruz bu sizin internet hızınıza göre değişir.
İndirme tamamlanınca takas-swap bölümümüzü etkinleştirelim onu da şu şekilde yapacağız(swap partisyonu yapmadıysanız bu bölümü atlayın):
swapon /dev/sda3
Tabii siz /dev/sda3 yerine kendi swap bölümünüzü yazacaksınız.

4-sistem yapılandırılması.
Şimdi fstab dosyasını düzelteceğiz bunun için şu komutu yazmamız yeterli:
genfstab -U /mnt >> /mnt/etc/fstab

Şimdi Arch-chroot ortamına geçeceğiz. Onu da şu komutla yapıcağız:
arch-chroot /mnt

5-saat bölge ve dil yapılandırması.
Türkiye de iseniz şu komutu girmelisiniz:
timedatectl set-timezone Europe/Istanbul

Şimdi dili ayarlayacağız bunun için sırasıyla şu komutları girin:
locale-gen echo LANG=tr_TR.UTF-8 > /etc/locale.conf export LANG=tr_TR.UTF-8

Ondan sonra locale.gen dosyasında düzeltme yapıcağız bunun için şu komutu gireceğiz:
nano /etc/locale.gen
Uzun bir metin listede denebilir bizi karşılayacak buradan
#tr_tr. Utf-8 utf-8 ve #tr_tr ISO-8859-9 satırlarını bulup önlerindeki # işaretini kaldırıcağız.

Ondan sonra CTRL ve X tuşlarına aynı anda basıyoruz sonra y tuşuna basıyoruz ve sonra enter tuşuna basıyoruz.

6-ağ yapılandırılması.
Şimdi bilgisayar adını oluşturacağız yani terminalde sağ tarafta gözüken isim ben:
echo arch > /etc/hostname
Yazıyorum siz Arch yerine istediğinizi yazın.
Not: Büyük harfle başlamalı veya -*/ gibi işaretlerle başlamalı ve boşluk bulundurulmamalıdır.
Şimdi hosts dosyası oluşturucaz bunun için:
touch /etc/hosts
Şimdide bu dosyayı düzenleyceğiz bunun için:
nano /etc/hosts
Yazıcaz ve ardından:
127.0.0.1 localhost. ::1 localhost. 127.0.1.1 arch.
Yazıcaz burada Arch yerine yukarıda bilgisayar adına ne yazdıysak onu kullanmalıyız ben Arch yazdığım için Arch yazdım siz ne yazdıysanız onu yazacaksınız Arch kısmına.

7-kök şifresi oluşturma:
Şimdi root için bir şifre oluşturacağız. Bunun için şunu yazıyoruz:
passwd
Ve root için ayarlayacağımız şifreyi giriyoruz.

8-grub kurulumu.
Not: Bunlar UEFI içindir. Bazı komutlarda legacy sistem için değişir.
Geldik grubu kurmaya burası önemli. İlk olarak gerekli şeyleri kuracağız bunun için şu kodu yazıyoruz:
pacman -S grub efibootmgr networkmanager amd-ucode
"AMD-ucode" bölümüne Intel kullanıyorsanız Intel-ucode yazacaksınız.
Şimdi EFI bölümünün bağlanması için bağlanma noktasını oluşturacağız. Bunun için şunu yazın:
mkdir /boot/efi

Şimdi EFI bölümünü oraya bağlıyacağız bunun için şu kodu yazıyoruz:
mount /dev/sda1 /boot/efi

Burada benim EFI partisyonum /dev/sda1 de olduğu için öyle yaptım sizin neresi ise onu yazın.
Şimdi grubu yükliyeceğiz bunun için şu komutu yazıyoruz:
grub-install --target=x86_64-efi --bootloader-id=GRUB --efi-directory=/boot/efi

Sonra şu komutu yazıyoruz: (bu komut grubu güncelliyor gibi bir şey)
grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg

9-kullanıcı ve şifre oluşturma.
Eveet geldik son aşamaya kullanıcı oluşturmaya kullanıcı oluşturmak için şu kodu yazıyoruz:
useradd -m -g users -G optical,storage,wheel,video,audio,users,power,network,log -s /bin/bash syntaxerror
Syntaxerror yerine kendi kullanıcı adınız yazacaksınız bu terminalde sağ tarafta gözükecek burada yazdığımız kullanıcı adı bilgisayar adındaki gibi aynı kuralları içeriyor.
Şimdi bu kullanıcı için bir şifre oluşturalım değil mi? Bunun için şu komutu yazıyoruz:
passwd syntaxerror
Burada yukarıda oluşturduğumuz kullanıcı adıyla aynı olmak zorunda yani (syntaxerror siz ne girdiyseniz o.)Aksi takdirde hata alırsınız bunda da hata almadıysanız tebrik ederim.

Hayırlı olsun. Ama bunda bir masaüstü ortamı olmayacak internetten araştırıp masaüstü ortamı yükleyebilir veya bana sorabilirsiniz.

Anlamadığınız hata aldığınız bir yer olursa lütfen yazın. Tekrardan hayırlı olsun. :)

Arada alıntı yaptığım site: Arch Linux 2020.02.01 UEFI Kurulum Kılavuzu – XFCE Kurulumu – Bilge Günlük

Son düzenleyen: Moderatör:
Son düzenleme:
Rica ederim, anlamadığınız bir yer olursa sorun.

Edit: Bu bölümde sondaki noktalar yok.
Hocam bir sorunlar karsilastim, kulurum sonrasi login ekrani geliyor ve login olduktan sonra siyah ekran ve fare imleciyle kaliyorum; KDE Plasma kurulu ve desktop ekrani gelmiyor. Bu sorunla karsilastiniz mi? VMWare uzerinden kurdum bu arada.

Hocam bir sorunlar karsilastim, kulurum sonrasi login ekrani geliyor ve login olduktan sonra siyah ekran ve fare imleciyle kalıyorum; KDE Plasma kurulu ve desktop ekrani gelmiyor. Bu sorunla karsilastiniz mi? VMware uzerinden kurdum bu arada.

KDE Plasma'yı doğru kurduğunuzdan emin olun bir de sürücüden dolayı da olabilir başka masaüstü ortamı kurunca açılıyor mu?

Geri
Yukarı