Rehber Arch Linux'ta Oyun Oynamak ve Linux-Windows Karşılaştırması (1041 FPS)

Şuana kadar elime geçen bilgisayarlarda Linux ile Windows karşılaştırdım

Kendi Laptopum Dual Boot lu (Windows 11 - EndeavourOS) Yaklaşık 1-2 aydır linux kullanıyorum ve başlarda Manjaro KDE Kullandım çok güzeldi sadece ufak tefek hatalar canımı sıktı diye Fedora KDE ya geçtim aynı hata KDE masa üstlerinde olduğunu fark ettim ve daha çok arch tabanlı kullanmak istediğim için EndeavourOS KDE geçtim hiç bir sıkıntı yaşamadım kendi laptopumda ssd takılı zaten o yüzden performans konusunda hiç bir sıkıntı çektirmiyor başlarda swap alanı olmadığı içi 8gb ramda (aşırı sekme açan birisiyim) bir kaç defa donmalar oldu bende 4gb swap dosyası yapıp zram çevirdim şuan hiç bir sıkıntı yapmıyor windows un aksine hiç ısınması yok performans konusunda ram işlemcim hepsi rahatladı oyun performansını daha denedim arada arkadaşlarla roblox oynardık roblox desteği olmadığı için canımı sıktı (linux un suçu yok bu konuda) bu konuyu araştırırken fark etti linux ta her türlü oyun her türlü uygulamları açabiliyoruz o zaman neden windows kullanayım ki? Herşey daha performanslı daha hızlı ve kullanım olarak aşırı kolay ve hızlı bir sistem heleki sanal masaüstü ayarı çok kullanışlı dokunmatik ekrandaki hareketleri windows 11 gibi optimize edersem mükemmel ötesi olur

Windows 11 den Linux a geçme sebebim ise zaman geçtikçe yavaşlaması bakımını düzgün yaptığım haldegereksiz dosyalar olmadığı halde arka planı düzgün kontrol ettiğim halde defender kökünden sildiğim halde gereksiz donmalar kasmalar olabiliyordu edge yi kullanırken. edge yi çok seviyordum ama linux ta brave bana edge yi özletmiyor bile her konuda mükemmel linux ta herşeyin alternatifi olması ve olmazsa bile wine ile istediğimi kullanabilmek aşırı güzel birşey

hiç bir linux dağıtımında sıkıntı çekmedim yinede EndeavourOS yeni başlayanlar için öneririm baya rahat pamac tan zaten uygulamaları yüklüyorum Açıkçası bu güzelliği windows da asla bulamicam her ne kadarda çocukluğumdan beri windows kullanıyor bile olsam tekrar windows geçmek gibi planım yok ihtiyacım olunca diğer sisteme geçip oyunumu oynuyorum (Linux ta çalışmıyorsa)

Arkadaşlar openSUSE dağıtımı için de aynısını yapabilir miyim?

CS2 FPS performansi cok kotu. Kesinlikle windowsta oynayin sakin linuxte oynamayin en az 50 fps kayip yasaniyor

CS2 FPS performansi cok kotu. Kesinlikle windowsta oynayin sakin linuxte oynamayin en az 50 fps kayip yasaniyor
Bence sende sorun var. Arch Linux kullanıyorum. Windows 11'de 90-110 arası FPS alırken, Arch Linux'da 130-150 arası FPS alıyorum. Zaten CS2 Linux'da Native olarak var az FPS alması imkansız, aksine daha fazla FPS alır.

Bence sende sorun var. Arch Linux kullanıyorum. Windows 11'de 90-110 arası FPS alırken, Arch Linux'da 130-150 arası FPS alıyorum. Zaten CS2 Linux'da Native olarak var az FPS alması imkansız, aksine daha fazla FPS alır.
NVIDIA ekran kartim var ondandir. Arch linux'de cs2'yi 4:3 bile yapamiyorum. Gamescope gibi farkli mikrokompozitorler ile ayarlayabildim ama neden? Neden alt tarafi 1 cozunurluk icin benim gamemoderun-gamescope- ne bilim hyprland csgo fix gibi eklenti indirmem gerekiyor. Usteli bir ise de yaramiyor. Mouse anlik saga sola takiliyor ve bazen ates etmiyor.

NVIDIA surucusu windowsta sorunsuz oldugu icin hem reflex boost ozelligi acik hem de FPS cok yuksek hocam. Windows'ta 200 FPS altina dusmuyorum Linux'te ise 200 ustune cikmiyor. Rezillik

Dostum ben tkg kernel ile kullanıyorum, Windows'tan ortalama olarak 40 FPS fazla alıyorum.

Dostum ben tkg kernel ile kullanıyorum, Windows'tan ortalama olarak 40 FPS fazla alıyorum.
Hocam dedigim gibi sucu isletim sistemine atmiyorum sorun nvidia'da ve ben de linux-zen kullaniyorum ve hyprland wayland sorunu da olabilir. Cunku oyun dedigim gibi fazladan eklenti kullanmadan 4:3 bile olmuyor Linux zen icin de mecburi nvidia-dkms kullaniyoruz.

FPS'i takmam asil sorun o degil ama kafaya taktigim ve rahatsiz eden mesele hem 4:3 yapmanin zor olmasi hem de yapabilsen bile mouse hareketleri ve atislar konusunda buyuk sorun ve ani fps lag girisi sorunu..

Olay kesinlikle linuxle alakali degil. Muhtemelen Wayland ve NVIDIA

Dostum bu wayland ile alakalı büyük ihtimalle, X11 kullan ve Hyprland yerine başka birini kullan.

Dostum bu wayland ile alakalı büyük ihtimalle, X11 kullan ve Hyprland yerine başka birini kullan.
X11'de de native CS2 4:3 olmuyordu. Bunu duzeltmenin bir yolunu bulmustum bash scripti paylasmistim. Native bir oyun nasil boyle bir sorun yasar onu da aklim almiyor.

Edit: Pardon. oluyordu ama 60hz'de takili kaliyordu 144hz olmuyordu. Ozel cozunurluk ekleme yontemiyle bash script olarak halledebilmistim.

Bu yaptığınız işlemleri Linux Mint: Cinnamon dağıtıcısında yapsam herhangi bir sorun ile karşılaşır mıyım? (daha yeni Linux kullanan biri olduğumdan Arch Linux kullanacak kadar bilgi birikimim ve cesaretim yok)

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…