Archlinux LightDM kurulumu sonrası yanıp sönen siyah çizgi hatası

JetWarker

Decapat
Daha fazla  
Merhaba, Archlinux kurulumu yapıp kurcaladım bugün biraz. Gnome kurduğumda herhangi bir problem olmadı fakat gdm ile xfce arayüzüne erişemedim. Bu yüzden LightDM kurmaya karar verdim. Kurduğumda gene bu sorunu almıştım fakat çok fazla kurcaladğımdan herhalde bozmuşumdur diyip tekrar kurdum Archı. Ve şimdi yine aynı hatayı aldım.
Kod:
Sudo pacman -S xorg xfce4 xfce4-goodies lightdm lightdm-gtk-greeter
sonrasında
Kod:
sudo systemctl enable lightdm.service
yazıp yeniden başlatıyorum. Tam olarak nerede hata yapıyorum acaba?

Son düzenleme:
Merhaba, Archlinux kurulumu yapıp kurcaladım bugün biraz. Gnome kurduğumda herhangi bir problem olmadı fakat GDM ile xfce arayüzüne erişemedim. Bu yüzden LightDM kurmaya karar verdim. Kurduğumda gene bu sorunu almıştım fakar çok fazla kurcaladğımdan herhalde bozmuşumdur deyip tekrar kurdum Arch'ı. Ve şimdi yine aynı hatayı aldım.
Kod:
Sudo pacman -S xorg xfce4 xfce4-goodies lightdm lightdm-gtk-greeter
sonrasında
Kod:
sudo systemctl enable lightdm.exe
yazıp yeniden başlatıyorum. Tam olarak nerede hata yapıyorum acaba?

/var/log/Xorg.0.log içeriğini görmemiz lazım. Bir de lightdm.exe değil lightdm.service olacak.

/var/log/Xorg.0.log içeriğini görmemiz lazım. Bir de lightdm.exe değil lightdm.service olacak.
Exe yanlış olmuş da normalde öyle yazmıyordum. Şimdi kafadan yazmaya çaşıştım diye biraz öyle olmuş. 1 aydır linux kullanmama rağmen 13 yıldır falan windows kullanıyorum. Kafa oraya gitmiş. 😅 Fotoğraf biraz kalitesiz olacak, kusura bakmayın.
IMG_20200930_135103.jpg
IMG_20200930_135052.jpg
IMG_20200930_135126.jpg
IMG_20200930_135114.jpg
IMG_20200930_135140.jpg
IMG_20200930_135149.jpg

Exe yanlış olmuş da normalde öyle yazmıyordum. Şimdi kafadan yazmaya çaşıştım diye biraz öyle olmuş. 1 aydır linux kullanmama rağmen 13 yıldır falan windows kullanıyorum. Kafa oraya gitmiş. 😅 Fotoğraf biraz kalitesiz olacak, kusura bakmayın.Eki Görüntüle 685867Eki Görüntüle 685871Eki Görüntüle 685872Eki Görüntüle 685873Eki Görüntüle 685874Eki Görüntüle 685877

Archzede olmuşsun. Bende ilk kurduğumda NVIDIA driverı kurunca X açılmıyordu falan, bastım formatı. Bence xf86-video-intel paketini kurup /etc/X11/xorg.conf.d/20-intel.conf dosyasının içeriğini böyle yaparsan düzelecektir. Bir şekilde modesetting sürücüsü doğru düzgün yüklenmiyor.

Section "Device"
Identifier "Intel Graphics"
Driver "intel"
Option "TearFree" "on"
EndSection

Archzede olmuşsun. Bende ilk kurduğumda NVIDIA driverı kurunca X açılmıyordu falan, bastım formatı. Bence xf86-video-intel paketini kurup /etc/X11/xorg.conf.d/20-intel.conf dosyasının içeriğini böyle yaparsan düzelecektir. Bir şekilde modesetting sürücüsü doğru düzgün yüklenmiyor.

Section "Device"
Driver "intel"
Option "TearFree" "on"
EndSection
Archzede ne demek hocam? Bir de dediğiniz sürücüyü kurdum fakat dediğiniz dosyayı nano ile açınca içi boş gözüküyor. Kendim mi doldurayım orayı? Ek olarak klavyemde I yazamıyorum. i harfini büyk yazınca 0 gözüküyor ı harfini büyük yazınfa kare gözüküyor. Identifer yazamıyorum yani.

Section "Device"
Driver "intel"
Option "TearFree" "on"
EndSection
Hocam driveri kurmak yetti, alttakini yapmama rağmen açıldı. Çok teşekkür ederm. Sabahtan beri uğraşıyorum şununla. Her hatada konu açmak da istemediğim için en az 1/2 saat kendim uğraşıyorum. Driveri kurma olayı aklıma gelmişti fakat internette lsci | grep vga bilmem ne bilmem ne ile driverleri bulmamı ve indirmemi yazıyordu. Yazdığımda 10/15 tane driver çıktı ve bir iki tanesini denediğimde zaten kurulu diye yanıt verdi. Hepsini denememiştim. Konuyu da normal açmışım yanlışlıkla, ondan en iyi yanıt veremiyorum maalesef. :/

Son düzenleme:
Archzede ne demek hocam? Bir de dediğiniz sürücüyü kurdum fakat dediğiniz dosyayı nano ile açınca içi boş gözüküyor. Kendim mi doldurayım orayı? Ek olarak klavyemde I yazamıyorum. İ harfini büyk yazınca 0 gözüküyor ı harfini büyük yazınfa kare gözüküyor. Identifer yazamıyorum yani.

Hocam driveri kurmak yetti, alttakini yapmama rağmen açıldı. Çok teşekkür ederm. Sabahtan beri uğraşıyorum şununla. Her hatada konu açmak da istemediğim için en az 1/2 saat kendim uğraşıyorum. Driveri kurma olayı aklıma gelmişti fakat internette lsci | grep VGA bilmem ne bilmem ne ile driverleri bulmamı ve indirmemi yazıyordu. Yazdığımda 10/15 tane driver çıktı ve bir iki tanesini denediğimde zaten kurulu diye yanıt verdi. Hepsini denememiştim. Konuyu da normal açmışım yanlışlıkla, ondan en iyi yanıt veremiyorum maalesef. :/

Archzede ArchLinux kurup daha ilk başlatmada sorunlarla karşılaşan insanlara deniyor. Yani iki sürücü var aslında sistemde bulunması gereken, birincisi modesetting xorg-server paketiyle birlikte geliyor. İkincisi işte ihtiyaç varsa xf86-video-Intel.

Archzede ArchLinux kurup daha ilk başlatmada sorunlarla karşılaşan insanlara deniyor. Yani iki sürücü var aslında sistemde bulunması gereken, birincisi modesetting xorg-server paketiyle birlikte geliyor. İkincisi işte ihtiyaç varsa xf86-video-Intel.
Bilgi için teşekkürler hocam. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı