Arch'ta Hyprland çalışmıyor

Bir ekran yöneticisi dene. GDM veya SDDM olabilir. LightDM'de tercih edilebilir.
Denedim. GDM ve SDDM yüklü. GDM çalışıyor ve GNOME'a girebiliyorum. GDM'de Hyprland ve Sway görünmüyor ancak SDDM'de görünüyor. SDDM'le de giriş yapamadım Hyprland'e. GNOME X11 her türlü çalışıyor.

Sürücüler yüklü, yapmanız gerekeni de yapmışsınız. Çok aklım ermedim GDM'de NVIDIA kartı varken Wayland compositor'leri çıkmaz.

"The following are necessary to enable use of the NVIDIA driver's GBM backend and its EGL and related Wayland client support:

• DRM KMS must be enabled.
  • libgbm.so.1 from Mesa version 21.2.
  • egl-wayland version 1.1.8 or later must be present (if installed separately from the the NVIDIA driver). To support applications that use the wl_drm Wayland protocol to select a GPU to render on, such as Xwayland, version 1.1.9 or later must be present."

Yukarıdaki paketleri elde etmeyi deneyin. Gereken paketler Arch deposunda egl-wayland ve mesa olarak bulunabiliyor.

Selamlar. Nvidia ile Hyprland açarken hyprland.conf dosyasının içine bu env değişkenlerini eklemek gerekebiliyor. Burayı yaptınız mı?

Kod:
env = XDG_CURRENT_DESKTOP,Hyprland
env = XDG_SESSION_TYPE,wayland
env = XDG_SESSION_DESKTOP,Hyprland

# Nvidia Grafik Kartları için özellikle gerekli ayarlar.
env = GBM_BACKEND,nvidia-drm
env = LIBVA_DRIVER_NAME,nvidia
env = __GLX_VENDOR_LIBRARY_NAME,nvidia
env = __GL_VRR_ALLOWED,0
env = WLR_NO_HARDWARE_CURSORS,1
env = WLR_DRM_NO_ATOMIC,1
env = QT_QPA_PLATFORMTHEME,qt5ct
#env = QT_STYLE_OVERRIDE,kvantum
env = QT_WAYLAND_DISABLE_WINDOWDECORATION,0
env = QT_AUTO_SCREEN_SCALE_FACTOR,1

Ayrıca xdg-desktop-portal-kde/gnome ile çelişkiler yaşadığı için ya xdg-desktop-portal-wlr veya xdg-deskop-portal-hyprland yüklemek lazım, Gnome veya KDE masaüstü portallarını silmek gerekiyor.

Hyprland Wiki'de yazanları uyguladıysanız sorun olacağını sanmıyorum.

Ben GDM ile çeşitli sorunlar yaşadım, bluetooth kulaklıkları baştan yakalayıp A2DP sinkini kapıp götürüyor, GDM uzun vadede bazı sıkıntılar yapabilir, ondan console-tdm'e geçtim.

hyprland.conf dosyasını yollarsan daha iyi yardımcı olabiliriz belki. Benim tavsiyem hyprland wikideki örnek çalışmalardan birini seçip github repolarından config dosyalarını indirip daha kolay bir kurulum ile başlamak.

1690217689861.png

Selamlar. Nvidia ile Hyprland açarken hyprland.conf dosyasının içine bu env değişkenlerini eklemek gerekebiliyor. Burayı yaptınız mı?

Kod:
env = XDG_CURRENT_DESKTOP,Hyprland
env = XDG_SESSION_TYPE,wayland
env = XDG_SESSION_DESKTOP,Hyprland

# Nvidia Grafik Kartları için özellikle gerekli ayarlar.
env = GBM_BACKEND,nvidia-drm
env = LIBVA_DRIVER_NAME,nvidia
env = __GLX_VENDOR_LIBRARY_NAME,nvidia
env = __GL_VRR_ALLOWED,0
env = WLR_NO_HARDWARE_CURSORS,1
env = WLR_DRM_NO_ATOMIC,1
env = QT_QPA_PLATFORMTHEME,qt5ct
#env = QT_STYLE_OVERRIDE,kvantum
env = QT_WAYLAND_DISABLE_WINDOWDECORATION,0
env = QT_AUTO_SCREEN_SCALE_FACTOR,1

Ayrıca xdg-desktop-portal-kde/gnome ile çelişkiler yaşadığı için ya xdg-desktop-portal-wlr veya xdg-deskop-portal-hyprland yüklemek lazım, Gnome veya KDE masaüstü portallarını silmek gerekiyor.

Hyprland Wiki'de yazanları uyguladıysanız sorun olacağını sanmıyorum.

Ben GDM ile çeşitli sorunlar yaşadım, bluetooth kulaklıkları baştan yakalayıp A2DP sinkini kapıp götürüyor, GDM uzun vadede bazı sıkıntılar yapabilir, ondan console-tdm'e geçtim.

hyprland.conf dosyasını yollarsan daha iyi yardımcı olabiliriz belki. Benim tavsiyem hyprland wikideki örnek çalışmalardan birini seçip github repolarından config dosyalarını indirip daha kolay bir kurulum ile başlamak.

Eki Görüntüle 1875072
Konuyu oluşturduğum dönemde bu bir sway bugıymış. Hyprland de swayin belli başlı özelliklerini kullandığı için olmuyormuş. Sonradan gelen sway updateiyle düzeldi, girebiliyorum. Hoş kendim tasarım yapma işiyle uğraşmayı sevmediğimden daha sonrasında yarıda bıraktım mevzuyu ama.

Geri
Yukarı