Arch'ta Hyprland çalışmıyor

TheAny

Megapat
Makaleler
13
Merhaba;
ArchCraft kullanıyorum. Sistem güncel. Hyprland NVIDIA kurulu. Sanırım SSD'm wayland desteklemiyor, ek olarak Arch Wiki'de de TTY üzerinden çalıştırılması tavsiye edilmiş. TTY1'e giremiyorum. X serveri kapatamadım bir türlü. O yüzden TTY2'den (CTRL+ALT+F2) Hyprland çalıştırmayı denedim, olmadı. GPU'm NVIDIA 3080.
Son olarak hatayı paylaşayım;

img.jpg

Ekleme: Şu an EndeavourOS kurdum. Hiçbir DM ve de kurmadan sadece tty ile Hyprland'in rehberi üzerine kurulum yapıp çalıştırmayı denedim. Yine de aynı hatayı alıyorum. Sway ile de aynı hatayı alıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba;
ArchCraft kullanıyorum. Sistem güncel. Hyprland NVIDIA kurulu. Sanırım SSD'm wayland desteklemiyor, ek olarak Arch Wiki'de de TTY üzerinden çalıştırılması tavsiye edilmiş. TTY1'e giremiyorum. X serveri kapatamadım bir türlü. O yüzden TTY2'den (CTRL+ALT+F2) Hyprland çalıştırmayı denedim, olmadı. GPU'm NVIDIA 3080.
Son olarak hatayı paylaşayım;

Eki Görüntüle 1673206

Ekleme: Şu an EndeavourOS kurdum. Hiçbir DM ve de kurmadan sadece tty ile Hyprland'in rehberi üzerine kurulum yapıp çalıştırmayı denedim. Yine de aynı hatayı alıyorum. Sway ile de aynı hatayı alıyorum.
Proprietary NVIDIA sürücüleri kurulu mu?

@TheAny amacınız EndeavourOS'a NVIDIA sürücüsü kurmak ise:
Hayır. Konuyu okursanız amacımın Nvidia sürücüsü kurmak olmadığını anlarsınız. Konu başlığı bu değil bir kere. Amacım NVIDIA GPU'm ile birlikte Hyprland kullanmak. Ancak görünen o ki, bırak Hyprland'i, hiç bir Wayland compositor'unu çalıştıramıyorum.

X11 ile birlikte dm'ler ve DE'ler çalışıyor. Ancak Wayland compositor'ları GPU'm yokmuş gibi davranıyor. GDM ve SDDM ile X11'de görüntü alabiliyorum. Şuanda da GNOME ile masaüstündeyim. Ancak Hyprland ve Sway "Found 0 GPU's" ve "Failed to open any DRM device" hatası veriyor. Nouveau driverlara geçtiğimde ne X11, ne Wayland çalışıyor.
1676777255239.png

Sanırım SSD'm wayland desteklemiyor
Ek: Buraya SDDM yazdığıma adım gibi eminim. Moderatörlere ek not: SDDM ve SSD farklı şeyler. SDDM yazısını düzeltmeyin.

NVIDIA'da Wayland kullanmak için 495 ve üstü sürücüler lazım. Wayland'ın çalışması için gereken GBM desteği bu sürücüyle geldi.

nvidia-drm modülünün etkinleştirilmesi lazım.
Yüklü sürücüm; 525.89.02. nvidia-drm modülünü aktifleştirmek için modeprobe.d/nvidia.conf içine options nvidia-drm modeset=1 yazdım. Ek olarak mkinitcpio.conf içerisinde modüllere nvidia nvidia_modeset nvidia_uvm nvidia_drm ekledim.

Ek: mkinitcpio -p linux komutunu kullandığımda bazı firmwarelerin eksik olduğuna dair uyarı alıyorum.

==> Building image from preset: /etc/mkinitcpio.d/linux.preset: 'default'
-> -k /boot/vmlinuz-linux -c /etc/mkinitcpio.conf -g /boot/initramfs-linux.img
==> Starting build: 6.1.12-arch1-1
-> Running build hook: [base]
-> Running build hook: [udev]
-> Running build hook: [autodetect]
-> Running build hook: [modconf]
-> Running build hook: [kms]
-> Running build hook: [keyboard]
==> WARNING: Possibly missing firmware for module: xhci_pci
-> Running build hook: [keymap]
-> Running build hook: [consolefont]
==> WARNING: consolefont: no font found in configuration
-> Running build hook: [block]
-> Running build hook: [filesystems]
-> Running build hook: [fsck]
==> Generating module dependencies
==> Creating zstd-compressed initcpio image: /boot/initramfs-linux.img
==> Image generation successful
==> Building image from preset: /etc/mkinitcpio.d/linux.preset: 'fallback'
-> -k /boot/vmlinuz-linux -c /etc/mkinitcpio.conf -g /boot/initramfs-linux-fallback.img -S autodetect
==> Starting build: 6.1.12-arch1-1
-> Running build hook: [base]
-> Running build hook: [udev]
-> Running build hook: [modconf]
-> Running build hook: [kms]
==> WARNING: Possibly missing firmware for module: ast
-> Running build hook: [keyboard]
==> WARNING: Possibly missing firmware for module: xhci_pci
-> Running build hook: [keymap]
-> Running build hook: [consolefont]
==> WARNING: consolefont: no font found in configuration
-> Running build hook: [block]
==> WARNING: Possibly missing firmware for module: qla2xxx
==> WARNING: Possibly missing firmware for module: wd719x
==> WARNING: Possibly missing firmware for module: bfa
==> WARNING: Possibly missing firmware for module: qla1280
==> WARNING: Possibly missing firmware for module: qed
==> WARNING: Possibly missing firmware for module: aic94xx
-> Running build hook: [filesystems]
-> Running build hook: [fsck]
==> Generating module dependencies
==> Creating zstd-compressed initcpio image: /boot/initramfs-linux-fallback.img
==> Image generation successful

Son düzenleme:
Yüklü sürücüm; 525.89.02. nvidia-drm modülünü aktifleştirmek için modeprobe.d/nvidia.conf içine options nvidia-drm modeset=1 yazdım. Ek olarak mkinitcpio.conf içerisinde modüllere nvidia nvidia_modeset nvidia_uvm nvidia_drm ekledim.

Ek: mkinitcpio -p linux komutunu kullandığımda bazı firmwarelerin eksik olduğuna dair uyarı alıyorum.
Bunlarla hiçbir alakanız yok. İsteğe bağlı çalışmayan donanımınız varsa kurarsınız.

Geri
Yukarı