Çözüldü ArcoLinux için X.Org vs Wayland

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Clinuxsy

Femtopat
Daha fazla  
Selam ArcoLinux kullanıyorum fakat bir sorunum var. Ben bilgisayarima waydroid kurmak istiyorum (waydroid bir Android emulatoru) waydroid yalnız "wayland"e calisiyor peki ben bilgisayarimda wayland veya xorg mu? Bunu nereden anlayabilirim?

Çözüm
Bash:
echo $XDG_SESSION_TYPE
Komutunun çıktısına bakarak anlayabilirsiniz.
x11 yazıyorsa Xorg, wayland yazıyorsa Wayland kullanıyorsunuzdur.

Çoğu pencere yöneticisi Xorg desteklidir. Spesifik birkaç pencere yöneticisi Wayland destekler. GNOME kullanıyorsanız Wayland desteği var. Giriş ekranında GNOME yazan seçenekten başlatmanız gerek. GNOME on Xorg seçeneği Xorg ile GNOME'u başlatır.

KDE Plasma masaüstü ortamına Wayland eklemek için ekstra olarak
Kod:
plasma-wayland-session
plasma-wayland-protocols
kwayland-integration
layer-shell-qt
Bu paketleri kurmalısınız. Daha sonra SDDM veya kullandığınız giriş ekranı üzerinden Plasma on Wayland seçeneğini seçip KDE'yi başlatırsınız.

Eğer Xfce kullanıyorsanız Xfce masaüstü ortamının Wayland desteği yok.
Bash:
echo $XDG_SESSION_TYPE
x11 yazıyorsa Xorg, wayland yazıyorsa Wayland kullanıyorsunuzdur.

Çoğu pencere yöneticisi Xorg desteklidir. Spesifik birkaç pencere yöneticisi Wayland destekler. GNOME kullanıyorsanız Wayland desteği var. Giriş ekranında GNOME yazan seçenekten başlatmanız gerek. GNOME on Xorg seçeneği Xorg ile GNOME'u başlatır.

KDE Plasma masaüstü ortamına Wayland eklemek için ekstra olarak
Kod:
plasma-wayland-session
plasma-wayland-protocols
kwayland-integration
layer-shell-qt
Bu paketleri kurmalısınız. Daha sonra SDDM veya kullandığınız giriş ekranı üzerinden Plasma on Wayland seçeneğini seçip KDE'yi başlatırsınız.

Eğer Xfce kullanıyorsanız Xfce masaüstü ortamının Wayland desteği yok.

Çözüm
Bash:
echo $XDG_SESSION_TYPE
x11 yazıyorsa xorg, wayland yazıyorsa wayland kullanıyorsunuzdur.

Çoğu pencere yöneticisi xorg desteklidir. Spesifik birkaç pencere yöneticisi wayland destekler. GNOME kullanıyorsanız wayland desteği var. Giriş ekranında GNOME yazan seçenekten başlatmanız gerek. GNOME on Xorg seçeneği xorg ile GNOME'u başlatır.

KDE Plasma masaüstü ortamına wayland eklemek için ekstra olarak.
Kod:
plasma-wayland-session
plasma-wayland-protocols
kwayland-integration
layer-shell-qt
Bu paketleri kurmalısınız. Daha sonra SSD'm veya kullandığınız giriş ekranı üzerinden Plasma on Wayland seçeneğini seçip KDE'yi başlatırsınız.

Eğer Xfce kullanıyorsanız Xfce masaüstü ortamının wayland desteği yok.

Ben Cutefish desktop kullanıyorum. Cutefish Wayland destekliyor mu?

Bash:
echo $XDG_SESSION_TYPE

X11 bende ogrendim teşekkürler <3

ArcoLinux_2023-01-19_09-18-29.png

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı