Arctic Freezer 34 Duo sadece tek fan çalışıyor

As Nödt

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba,

Arctic Freezer 34 e-Sports Duo işlemci soğutucusu kullanıyorum fakat şöyle bir problemim var. Montaj videolarında birinci fanı SYS-fan girişine taktıktan sonra diğer fanı dişi-erkek bağlantısı yaparak çalıştırıyorlar ki kılavuzunda da bu durum böyle fakat ben yaptığımda sadece tek fan çalışıyor. Ne yaparsam yapayım sadece SYS-fan girişine takılı olan çalışıyor. Onlarca kez dişi-erkek bağlantısı ile diğer fanı da bağladım fakat hiçbir şekilde tepki vermiyor. Acaba fan mı bozuk diye ön fanlardan birisini söküp taktım bu sefer çalıştı fakat birbirine bağlayınca hiçbir şekilde çalışmıyor. Ben mi bir şeyi yanlış yapıyorum yoksa bana gelen ürünün bağlantısı mı bozuk anlayamadım. Aşağıya fotoğrafı ve anakart modelimi ekledim. Şimdiden teşekkür ederim.

MSI MPG B550 Gaming Plus.

Dosya Ekleri

• IMG_20220826_235636.jpg
    IMG_20220826_235636.jpg
    100,9 KB · Görüntüleme: 33
Siz neden sys_fan girişine takıyorsunuz ki işlemci soğutucusu olduğundan ötürü cpu_fan soketine takmanız gerekir.Birde o şekilde bağlayıp deneyin.Eğer nasıl yapılacağını bilmiyorsanız resim bırakıyorum.Cpu_FAN1 girişine bağlamanız gerekli.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    22,5 KB · Görüntüleme: 21
Son düzenleme:
Siz neden sys_fan girişine takıyorsunuz ki işlemci soğutucusu olduğundan ötürü cpu_fan soketine takmanız gerekir.Birde o şekilde bağlayıp deneyin.Eğer nasıl yapılacağını bilmiyorsanız resim bırakıyorum.Cpu_FAN1 girişine bağlamanız gerekli.

CPU Fan ile de denedim hiçbir şey değişmedi.

Bağlantı yerlerini çıkarıp değiştirin öyle deneyin olmaz ise fanları farklı bir sistemde deneme şansınız var ise öyle deneyin sıfır ise garantiyede gönderebilirsiniz denemeden sonra.Ek olarak bios pilini söküp öyle denerseniz daha iyi olabilir.

Arada kalmış başka bir sys-fan noktasına da diğerini bağladım şimdi çalışıyor ikiside. Birisinin cpu-fan, diğerinin sys-fan olarak bağlı olması bir sorun yaratır mı?

Arada kalmış başka bir sys-fan noktasına da diğerini bağladım şimdi çalışıyor ikiside. Birisinin cpu-fan, diğerinin sys-fan olarak bağlı olması bir sorun yaratır mı?
Evet yaratır genelde cpu_fan girişine taktığınız fanlar pwm destekli olduğundan ötürü ısı ayarlı kontrol görevide görmektedir.Bu nedenle iki fanında cpu_fan girişine bağlı olduğundan emin olursanız sisteminiz için daha verimli olucaktır.

Sys fan pwm 4 pinli ise bir sıkıntı çıkmaz sadece senkronize olarak dönmezler ayrı olarak bios dan ayarlaman gerekir. CPU opt girişi varsa oraya takmanızı öneririm ben.

Evet yaratır genelde cpu_fan girişine taktığınız fanlar pwm destekli olduğundan ötürü ısı ayarlı kontrol görevide görmektedir.Bu nedenle iki fanında cpu_fan girişine bağlı olduğundan emin olursanız sisteminiz için daha verimli olucaktır.
Sys fan pwm 4 pinli ise bir sıkıntı çıkmaz sadece senkronize olarak dönmezler ayrı olarak bios dan ayarlaman gerekir. CPU opt girişi varsa oraya takmanızı öneririm ben.

Teşekkür ederim cevaplarınız için. Sabah başka bir bilgisayara takıp deneyeceğim eğer yine çalışmazsa iade edebiliyorsam ederim. Peki biostan ayarlamak derken, sys-fan girişine takılı olan fana nasıl bir ayar yapmam gerekir?

Geri
Yukarı