Arctic MX-4 Termal Macun Etki Etmedi

Reggae Shark 35

Hectopat
Dizüstü bilgisayarım 6 yıllık ve hiç macununu değiştirmemiştim. Son zamanlarda işlemcinin yük altında 90 derecenin üstüne çıktığını görünce macun alıp değiştirdim ama hiç fark göremedim. Yine aynı yük altında 90 dereceleri görüyor. Ne zaman etkisini gösterir bu macun?
Macun: Arctic MX-4.
4-5 saat boyunca macun sürme tekniklerini araştırdım ince tabaka halindeydi.

Sıcaklıklar değişmemiş olsa bile aynı sıcaklığı daha düşük fan devriyle sağlıyor olmalı. Bilgisayar eskisine göre daha sessiz çalışıyor mu?

Fanı yeni almıştım sorunsuz çalışıyor. Macun çok eskiydi az önce değiştirdim. Laptop masanın üstünde duruyor
Sıcaklıklar değişmemiş olsa bile aynı sıcaklığı daha düşük fan devriyle sağlıyor olmalı. Bilgisayar eskisine göre daha sessiz çalışıyor mu?
Dizüstüm msi ge60 2pc.. fanı hızlandırmak için tuşu var o açık şuan

Dizüstü bilgisayarlar için işlemcinin 90 derecede çalışması normal olabiliyor. Termal macun değiştirmeden önce de o sıcaklıklardadır ama çıkabildiği frekans daha azdır. Şu an daha stabil ve daha yüksek performans alıyor olman gerekir. Tabii ki macunu doğru uyguladığını varsayarsak.

TechPowerUp GPU-Z programı ile bakıyorum gpu ve cpu sıcaklıklarına bu arada
Dizüstü bilgisayarlar için işlemcinin 90 derecede çalışması normal olabiliyor. Termal macun değiştirmeden önce de o sıcaklıklardadır ama çıkabildiği frekans daha azdır. Şu an daha stabil ve daha yüksek performans alıyor olman gerekir. Tabii ki macunu doğru uyguladığını varsayarsak.
Şimdi daha fazla frekans çekebiliyorsa o zaman fortnite oynarken yediğim fps dropları ve cpu kullanımının gpu kullanımından fazla olmaması gerekir değil mi ?
Normal şartlarda; GPU : 55 derece // CPU : 56 derece
Yük altında böyle oluyor. Sanki daha çok ısınıyor gibi geldi bana. Ne kenarlara taşırdım, ne bol sürdüm, ne de pinleri yamulttum ama anlamıyorum sıcaklığı düşmedi. Yeni sürdüm acaba o yüzden mi beklemek mi gerekiyor ?

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2020-06-26 at 18.13.33.jpeg
    WhatsApp Image 2020-06-26 at 18.13.33.jpeg
    178,3 KB · Görüntüleme: 87
Son düzenleme:
Sizin olayınız biraz daha farklı. Normalde dizüstü bilgisayarlarda darboğaz yapacak bileşenler kullanılmaz ama sizde CPU kullanımı %99 iken GPU kullanımı %49. Yani şu an işlemciniz ekran kartına yetişmiyor gibi gözüküyor. CPU frekanslarını da takip eder misiniz? Sistem özellikleriniz neler?

Sizin olayınız biraz daha farklı. Normalde dizüstü bilgisayarlarda darboğaz yapacak bileşenler kullanılmaz ama sizde CPU kullanımı %99 iken GPU kullanımı %49. Yani şu an işlemciniz ekran kartına yetişmiyor gibi gözüküyor. CPU frekanslarını da takip eder misiniz? Sistem özellikleriniz neler?
Darboğaz olayı sadece Fortnite'de olduğunu gördüm.. Bordenlands 2, GTA5 yada nfs2 de GPU'nun kullanımı, CPU'dan yüksek.
Normal şartlarda çalışma sıcaklıkları bu şekilde. Macunu yenilediğim halde bir değişiklik göremedim. Hatta fanını ve çıkışındaki sac plakaların arasını bile temizledim. Tam verim alabilmek için sürülen macunun üstünden 2-3 gün mü geçmeli ? Çünkü henüz yeni sürdüm ama sıcaklıkta bir değişiklik yok.
Frekansları bu şekilde (46876 isimli resimde ki)

Dosya Ekleri

• 3433.png
    3433.png
    103,7 KB · Görüntüleme: 71
  • 4657.png
    4657.png
    32,7 KB · Görüntüleme: 41
  • 46876.png
    46876.png
    7,6 KB · Görüntüleme: 60
Son düzenleme:

Geri