Çözüldü Arctic P12 fan hızı ayarlanmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ReyuM

Hectopat
Arctic P12 aldım 1350 RPM ve yanında alfais 4337 10 port fan çoklayıcı 4 pin 12v aldım. Anakartım B450M Pro VDH Max 2 fan girişim var anakartımda bu yüzden fan çoklayıcı almak durumunda kaldım. Kasamda 3 fan var fan çoklayıcı ile ayarladım ve yanında aldığım fanı çoklayıcıya taktım ama biraz fazla ses geliyor gibime geliyor. Fan hızlarını BIOS'tan ayarlayamıyorum çünkü SYS fan2 0 RPM olarak gözüküyor 2 fan ve 4 fan sesi arasında çok fark var mı acaba? Yoksa ben biraz paranoyak mı oldum? Yardım eden arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Hocam yanlış değilsem hepsi 4 pin isterseniz link bırakıyorum.

Ben kablo şeklinde olanlardan sanmıştım ama bunda da mantık aynı hocam. Turuncu kısma 4 pin fan taktıktan sonra diğer soketlere 3 pin fan taksan da turuncu kısımdaki fanın devrine göre kendini ayarlıyor. Nasıl şekilde taktın bilmiyorum ama turuncu kısma 4 pin fan takıp deneyebilir misin?

Çözüm
Aldığınınız fanda hızı ayarlayabilirsiniz. Bağlantıları düzgün yaptığınıza eminseniz, BIOS fan ayarları bölümde PWM/DC ayarı olur oraya bir göz atın.
Şöyle anlatayım Molexi taktım güç verdim fanları fan çoklayıcıya taktım, fan çoklayıcıyı SYS FAN2 girişine soktum. Bilgisayarı açtım fanı durdurduğum zaman ses gidiyor yani ortam sessiz oluyor. 2 fan taktım fazlalıktan biri normal kasamın fanıydı diğeri fazlalık olarak aldığım. Kasa fanımda hiç bir sıkıntı yok aldığım fan sıkıntılı bir tek şimdi reset atıp bakıcam hocam. Tabii siz reset at derseniz bir hata görmezseniz.

Şöyle anlatayım Molexi taktım güç verdim fanları fan çoklayıcıya taktım, fan çoklayıcıyı SYS FAN2 girişine soktum. Bilgisayarı açtım fanı durdurduğum zaman ses gidiyor yani ortam sessiz oluyor. 2 fan taktım fazlalıktan biri normal kasamın fanıydı diğeri fazlalık olarak aldığım. Kasa fanımda hiç bir sıkıntı yok aldığım fan sıkıntılı bir tek şimdi reset atıp bakıcam hocam. Tabii siz reset at derseniz bir hata görmezseniz.
Reset atmayı deneyin ama çözüm olur mu bilmiyorum. Siz dediğim gibi BIOS fan bölümünü kontrol edin.

Şöyle anlatayım Molex'i taktım güç verdim fanları fan çoklayıcıya taktım, fan çoklayıcıyı SYS fan2 girişine soktum. Bilgisayarı açtım fanı durdurduğum zaman ses gidiyor yani ortam sessiz oluyor. 2 fan taktım fazlalıktan biri normal kasamın fanıydı diğeri fazlalık olarak aldığım. Kasa fanımda hiçbir sıkıntı yok aldığım fan sıkıntılı bir tek şimdi reset atıp bakacağım hocam. Tabii siz reset at derseniz bir hata görmezseniz.

Dostum, yanlış bilgi Vs. vermek istemiyorum. Power yeterli güç vermiyor olabilir (emin değilim)

Reset atmayı deneyin ama çözüm olur mu bilmiyorum. Siz dediğim gibi BIOS fan bölümünü kontrol edin.
Hocam fanlar dönmüyor (!). Şaka yapıyorum sessiz çalışmaya başladı teşekkür ederim bir sıkıntı yaşarsam sizi etiketliebilir miyim?
Dostum, yanlış bilgi Vs. vermek istemiyorum. Power yeterli güç vermiyor olabilir (emin değilim)
Size de teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı