Arctis 3, JD 711'den daha kötü ses veriyor

Akbulut

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar,

1 yılı aşkın süredir James Donkey 711 7.1 Surround kulaklık kullanıyorum. Kulaklığı aldığımda indirimli sıfır 169₺ ye almıştım. Çok ucuz ve basit bir kulaklık. Kalite arayışım da yoktu açıkçası. 1 yıl sonra güncel sıfır 190, 99₺ olarak satışta. Bu linkteki ürünü almıştım. geçen gün bir arkadaşımın kulaklığını satın aldım. Ürünlerini genel manada temiz kullandığını bildiğimden hiç düşünmeden aldım. SteelSeries Arctis 3, sıfır ayarında neredeyse. Baktığımda sıfırı 700₺ küsur olması lazım, daha pahalıları da var. 400₺ ye bıraktı bana sağ olsun.

Normalde SteelSeries ve Logitech gibi iki marka arasında geçiş yapıyor olsam fiyatı gözetmeden kalite farkı, ses kalitesi, arayüz programları gibi detayları düşünerek geçiş yapardım ancak bu iki kulaklık arasında her türlü kalite atlarım sebebiyle düşünmedim.

Yalnız birkaç problem var. Ne yapabilirim bilginiz ve tecrübeniz dahilinde size soruyorum:

Sesim JD markalı üründe kalitesi daha düşük gibi, doğal ama fazlasıyla baslı gidiyordu. Arctis 3 kulaklıkta ise sesim sanki filtreli gibi, daha net ama benim sesim değil gibi. Bas olarak JD gibi yüksek değil ama fazla tizmiş gibi. Kulaklık kısmında ise ses yüksekliği olarak çok düşük geliyor kulağıma. Diğeri yüksekti ama aman aman da bir Beats gibi yüksek değil. Sesime alıştığı için konuştuğum kişiler "dandik mikrofon" gibi bir ayar çekiyorlar bana ama gerçekten keyfimi kaçırdı birazcık 😁

Arctis 3 için destekli bir ayar programı kalmamış sanırım. NVIDIA Broadcast kullanıyorum RTX2060 ekran kartı kullandığım için. Onun haricinde bu kulaklığın bazı özelliklerini kurcalayabilir miyim? Bu bahsettiklerim doğal mı yoksa bir problem mi var? ya da kulaklığı aldığım gibi ilan koyup satıp bu ayarlarda başka bir kulaklık mı almalıyım? Öneri var mı? Bir de, kulaklığın 2019 Edition olduğunu biliyorum. Ama emin olamıyorum, faturasına ulaşamadık. Bunu başka türlü nasıl öğrenebiliriz?

(NVIDIA Broadcast iptal ederek denedim, bir fark olmadı. Kulaklığın arkasındaki ses ayarı Full, sağ ve sol kulaklıkta ses farkı yok test ettim.)

Değerli vaktiniz için teşekkür ederim.

Doğru, nedense bunu düşünmedim hiç... Peki sesin çok kısık gelmesi veya mikrofon sesimin de kısık gitmedi neden olabilir? Denetim masasından bir takım ayarlar yapmama rağmen hem mik hem kulaklık kısık çalışıyor sanki.
Belki kulaklığın kablosundan olabilir, masaüstü bilgisayar kullanıyorsan ön jackları kullanıyorsun diye olabilir. Kendi ses kartının sürücülerini tam kurmadığın için olabilir. Mikrofon için pek bir şey bekleme ağzın dibinde durmadan bende de iyi ses vermiyor fakat kulaklık konusunda kurcalaman lazım. Eskiden kendi yazılımı vardı, W10 ile uzamsal ses gelince kalktı bulabilirsen kırılmış versiyonunu da deneyebilirsin. Aklıma pek bir şey gelmiyor bunlar dışında.

Belki kulaklığın kablosundan olabilir, masaüstü bilgisayar kullanıyorsan ön jackları kullanıyorsun diye olabilir. Kendi ses kartının sürücülerini tam kurmadığın için olabilir. Mikrofon için pek bir şey bekleme ağzın dibinde durmadan bende de iyi ses vermiyor fakat kulaklık konusunda kurcalaman lazım. Eskiden kendi yazılımı vardı, W10 ile uzamsal ses gelince kalktı bulabilirsen kırılmış versiyonunu da deneyebilirsin. Aklıma pek bir şey gelmiyor bunlar dışında.
Teşekkür ederim, söylediklerini denedim.

• Problem kablodan değilmiş, jak olarak da arka jakları kullanıyorum. Dediğin gibi ağız kısmından uzaklaşınca problem oluyor, yaklaşınca da Ç P Ş gibi sesler patlıyor maalesef.
• Yazılıma baktım, ordan da yüzümüz gülmedi, windows dan ayarlar çok sınırlı.
• Realtek Denetim Masası ile çözenler varmış, oradan da halledemedik. Audio Denetim masası olarak kuramadım.
• Kulaklıktan aldığım sesi de artıramadım. James Donkey'e dönünce resmen kulaklarım patlayacak gibi oldu. Sanki Arctis 3'ün %100 sesi JD'nin %30-40'ına falan denk geliyor.

Birde Arctis 3 sanki sesimin önüne bir filtre koyuyor, sesimi inceltiyor. Sonuç olarak dandik James Donkey 711 kulaklığıma döndüm, ne diyeyim, kesinlikle daha iyi ve mikrofon sesim olarak daha doğal.

Yeni konular

Geri
Yukarı