Arduino gibi kartların işlevleri nelerdir?

ProfesörX

Hectopat
Daha fazla  
Bir süredir Deneyap kart kullanımı ile ilgili eğitim alıyorum ama kart kullanan bir devrenin pil kullanan bir devreden ne farkı olduğunu tam kavrayamadım. Kartı genel olarak anahtarlamak için kullanıyorlar ama kart yerine npn düzeneği eklediğinizde karta gerek kalmıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşleri basit tutarsan, evet farklı şekillerde de yapabiliyorsun.

Youtube'da bi' Türk kanal vardı. Demir adam yapan. Onu takip edersen tam performanslı neler yapılır görürsün.

Örnek:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bir süredir Deneyap Kart kullanımı ile ilgili eğitim alıyorum ama kart kullanan bir devrenin pil kullanan bir devreden ne farkı olduğunu tam kavrayamadım. Kartı genel olarak anahtarlamak için kullanıyorlar ama kart yerine npn düzeneği eklediğinizde karta gerek kalmıyor.

Arduino gibi kartlar içerisinde bulunan mikro denetleyiciler sayesinde kurduğun elektronik devreyi yazılımsal olarak kontrol etmeni sağlar. Aslında Arduino ile yaptığın her şeyi elektronik devre kurarak transistörler sayesinde yapabilirsin. (Büyük projelerde yine mikro denetleyici kullanman gerekir tabii bu ayrı konu.)

Arduino kartı aslında üzerinde bulunan ATMEL işlemcilerin pinleri kullanılarak hazırlanmış bir prototipleme ve geliştirme kartı.

Temel olarak baktığında Arduino ve türevi kartlar sadece ATMEL işlemcisinin çalışması için temel devreyi hazır olarak sunar. Sen harici bir atmel entegre aldığında onun çalışması için yine Arduino benzeri bir devre kurman gerekir. (Daha az sayıda komponent ile yapılıyor. Birkaç kapasitör, birkaç direnç ve 1 kristal yetiyor) Ama bu tarz geliştirme kartları sana temel devreyi güzel bir şekilde kuruyor ve sana sadece kullanmak kalıyor.

Genelde prototipleme aşamasında kullanılıyor. Aslında bakıldığında son kullanıcıya sunulacak bir ürün için mantıklı değil. Bunun yerine projeni Arduino'da yapıp, test edip eğer gelecek görürsen kendi devreni tasarlatıp üretebilirsin.

Bir süredir Deneyap Kart kullanımı ile ilgili eğitim alıyorum ama kart kullanan bir devrenin pil kullanan bir devreden ne farkı olduğunu tam kavrayamadım. Kartı genel olarak anahtarlamak için kullanıyorlar ama kart yerine npn düzeneği eklediğinizde karta gerek kalmıyor.

Arduino gibi mikrodenetliyiciler ile gerçek hayatta kullanılan neredeyse her aracı prototip olarak yapabilirsiniz.

Mikrodenetliyiciler tekrar tekrar programlanabilme özelliğine sahip olduğu için elektronik bir proje için biçilmiş kaftandır.

Siz mikrodenetliyicisiz bir elektronik devre kurup sonra onu geliştirmek istediğinizde yeni parça ve donanımlara ihtiyaç duyarsınız.

Mesela atıyorum 5sny yanan LED artık 10sny yansın isterseniz LED'i anahtarlayan komponenti değiştirmek ya da geliştirmek zorundasınız, Arduino gibi bir mikro denetleyici kartında ise sadece kodda 5 yazan yere 10 yazmanız yeterli tabii bu bir örnek delay fonksiyonunu baz alırsak 1 saniye için 1000 yazmamız gerekir.

Ayrıca çamaşır makinesi, bulaşık makinesi vb. ev aletlerinin içini açarsanız içlerinde atmel vb. marka bir mikrodenetliyici görmeniz neredeyse %100.

Yani bu örnekleri göz önünde bulundurarak siz düşünün.

Yeni konular

Geri
Yukarı