Arduino ile FFB'li direksiyon seti yapımı

Kullandığım malzemeler;
  • Arduino Leonardo.
  • Bts7960b 40a motor sürücü.
  • 600ppr encoder.
  • GT2 20diş -60diş kasnak +200mm kayış.
  • DC motor.
  • Güç kaynağı.
  • KP08 yataklı rulman ve 8mm mil.
  • Pedal ve vites bağlantıları için 9 pin lehim tip dişi erkek konnektör ve kapak.
  • Bağlantı için kablolar.
  • 1klık direnç( bazı encoderler A ve B çıkışlarına 1klık direnç ile 5V vermeden çalışmıyor bunun için gerekli)
  • Direksiyon simidi.
  • Kasası için sigma profil, çıta vs tamamen bütçenize bağlı.
Maliyeti yaklaşık 1100TL oldu, 1 ayda toplayıp birleştirdim. Bazı sorunlarda tüm parçaları iade edecek düzeye gelsemde bitti :D
Kasasını en uygun yollu olduğunu düşündüğüm için 2*2'lik çıtadan yaptım. Encoderi AliExpress'den aldım. BTS7960 motor sürücüsünü 40a kullanmanızı öneririm. Kasnak olarak GT2 tercih ettim diş atlama yaptığı için önerilmiyordu, ben diş atlama sorunuyla karşılaşmadım. Motor ve güç kaynağı olarak elimde bulunduğu için Canon FP38 motorunu ve 200W'lık PSU(12v 15a verebiliyor) kullandım. Motorun gücü ETS 2 için yeterli. İleride RS775 veya benzeri bir motora geçmeyi düşünüyorum.

Masaya sabitlemek içinde DFGT masaya sabitleme aparatını masama uygun bir hale getirip 3D yazıcıdan bastırdım.

Program olarak emclite kullandım, wheel Config ile FFB çalıştıramadım. Emc Lite buton bağlantısı biraz karışık geldiği için h-vitesimi daha aktif edemedim boş bir zamanımda halledeceğim.
Sormak istediğiniz bir soru var ise sorabilirsiniz bildiğim kadarıyla yardımcı olurum.
Emc Lite bağlantı şeması;

Eki Görüntüle 1684031

Eki Görüntüle 1684001

Eki Görüntüle 1684058

Hocam ürünleri toplamak ve montaj yapmak kolay oldu mu? Evde hiçbir kaynağım, malzemem yok bu şekilde bu işe girsem yapabilir miyim acaba?

Hocam ürünleri toplamak ve montaj yapmak kolay oldu mu? Evde hiçbir kaynağım, malzemem yok bu şekilde bu işe girsem yapabilir miyim acaba?

Toplamak ve montajlamak kolay oldu sayılır. El beceriniz varsa yapabilirsiniz hocam.

Merhaba, leonardo ile direksiyon seti yapmak istiyorum ancak encoderi bir türlü çalıştıramadım. Dirençli bağlantıyı da denedim. 6. pinden gndye kablo da çektim. Emc ve wheel Config programlarını ayrı ayrı denedim yine bir sonuç alamadım. O kadar masraftan sonra çalışmazsa üzücü olur. Ne yapmamı önerirsiniz? Bu arada encoderin içindeki ışık yanıyor elektrik kısmında sorun yok.

Merhaba, leonardo ile direksiyon seti yapmak istiyorum ancak encoderi bir türlü çalıştıramadım. Dirençli bağlantıyı da denedim. 6. pinden gndye kablo da çektim. Emc ve wheel Config programlarını ayrı ayrı denedim yine bir sonuç alamadım. O kadar masraftan sonra çalışmazsa üzücü olur. Ne yapmamı önerirsiniz? Bu arada encoderin içindeki ışık yanıyor elektrik kısmında sorun yok.

Bilgim yok maalesef.

Hocam kasnakları ve kayışı nereden buldunuz?

Gt2 Kayış Ve Dişli Seti-Tork Artırma 60T Ve 20T Dişli 3D Yazıcı Fiyatları ve Özellikleri bu linkteki ürünü kullanmıştım.

Geri
Yukarı