Arduino ile kısayol tuş yapımı

mryusufcan

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Radyoloji Teknikeri
Merhaba arkadaşlar, masa altı panik butonu yapmak istiyorum. Ancak butona bastığımda örnek veriyorum Chrome tarayıcı açıksa veya o an neye bakıyorsam onu kapatacak. Yani alt+F4 görevi görecek.
Arduino + push buton ile yapılabilir ancak nasıl bilmiyorum. Yardım edebilecek varsa mutlu olurum. Şimdiden teşekkürler.

1598619187319.png

1598619606161.png

1598619687935.png

Anlamadım hocam dediğini.
Masaüstü için Arduino ile seri porttan haberleşebilen ayrı bir program hazırlayabilirsiniz. Arduino bu programa tuşa basıldı şeklinde bir veri gönderdiğinde, program klavyeden tuşa basılmış gibi sisteme tuş gönderebilir.

Farklı olarak Arduino'ya sisteme klavye gibi tanıtmıyoruz. Avantajı da CH340 çipli klonlarda klavye gibi gösteremediğimiz için alternatif olarak bu yöntem izlenebilir.

Almışken 16U2'li (orijinal USB Serial dönüştürücüye sahip), Arduino almak daha mantıklı, arkada program çalışmasına gerek kalmaz. Ek olarak önerdiğim yöntem hile koruma programlarına takılabilir, oyunlarda sıkıntı çıkarabilir. Ancak elinde klon olup denemek isteyen olursa diye alternatif bir yol ekledim konuya.

Masaüstü için Arduino ile seri porttan haberleşebilen ayrı bir program hazırlayabilirsiniz. Arduino bu programa tuşa basıldı şeklinde bir veri gönderdiğinde, program klavyeden tuşa basılmış gibi sisteme tuş gönderebilir.

Farklı olarak Arduino'ya sisteme klavye gibi tanıtmıyoruz. Avantajı da CH340 çipli klonlarda klavye gibi gösteremediğimiz için alternatif olarak bu yöntem izlenebilir.

Almışken 16U2'li (orijinal USB serial dönüştürücüye sahip), Arduino almak daha mantıklı, arkada program çalışmasına gerek kalmaz. Ek olarak önerdiğim yöntem hile koruma programlarına takılabilir, oyunlarda sıkıntı çıkarabilir. Ancak elinde klon olup denemek isteyen olursa diye alternatif bir yol ekledim konuya.

Görünüşe göre anlıyorsunuz hocam bu işlerden ben maalesef bilmiyorum.
Eğer size yük olmayacak isem yardımınızı rica edeceğim.
En ucuz işimi görecek olan hangi modeli alayım?
O bahsettiğiniz program nasıl yazılır?
Olur da başka bir sıkıntı olursa bilene danışmak adına takıldığım yerlerde sormak isterim :)

Görünüşe göre anlıyorsunuz hocam bu işlerden ben maalesef bilmiyorum.
Eğer size yük olmayacak isem yardımınızı rica edeceğim.
En ucuz işimi görecek olan hangi modeli alayım?
O bahsettiğiniz program nasıl yazılır?
Olur da başka bir sıkıntı olursa bilene danışmak adına takıldığım yerlerde sormak isterim :)
Ben ek bilgi vereyim derken biraz kafanızı karıştırdım galiba, kusura bakmayın. Jelly Beanci'nin dediği gibi yaparsanız masaüstü için programa ihtiyaç duymazsınız, Arduino bir klavye gibi davranacak.

Ben bu özelliği desteklemeyen klonlar için de bir yolu olduğunu konuya eklemek istedim, elinde klon olup denemek isteyen varsa diye. İşte o zaman programa ihtiyaç duyuyorsunuz. Yalnız mümkünse 1. yol daha sağlıklı bir yöntem belirttiğim gibi. O yüzden siz Jelly Beanci'nin ve Truffade'nin dediği yöntemi takip edin.

Model olarak o attıklarınızı alabilirsiniz denildiği gibi. Uno için birebir klonların fiyatlarına da baktım, onların da pek bir farkı yok.

Diğer konularda da elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız, burası soru sormak için zaten. 🙂

Tetikleme işlemini herhangi bir sensör ile yapabilirsiniz. Yanlışlıkla devreye girme durumunu engelleme için de toggle swith kullanırsınız.

Pir sensörü zaman ayarı var malum bir kez komutu göndermesi nasıl olacak orası kafamı karıştırdı.
@The Anorak @Truffade @Alpha Centauri üstadlar pro micro ve switch aldım kod kısmını nasıl düzenlemem gerekiyor.

Kod:
/*
  Keyboard Message test

For the Arduino Leonardo and Micro.

Sends a text string when a button is pressed.

The circuit:
  - pushbutton attached from pin 4 to +5V
  - 10 kilohm resistor attached from pin 4 to ground

created 24 Oct 2011
  modified 27 Mar 2012
  by Tom Igoe
  modified 11 Nov 2013
  by Scott Fitzgerald

This example code is in the public domain.

http://www.arduino.cc/en/Tutorial/KeyboardMessage
*/

#include "Keyboard.h"

const int buttonPin = 4;          // input pin for pushbutton
int previousButtonState = HIGH;   // for checking the state of a pushButton
int counter = 0;                  // button push counter

void setup() {
  // make the pushButton pin an input:
  pinMode(buttonPin, INPUT);
  // initialize control over the keyboard:
  Keyboard.begin();
}

void loop() {
  // read the pushbutton:
  int buttonState = digitalRead(buttonPin);
  // if the button state has changed,
  if ((buttonState != previousButtonState)
      // and it's currently pressed:
      && (buttonState == HIGH)) {
    // increment the button counter
    counter++;
    // type out a message
    Keyboard.print("You pressed the button ");
    Keyboard.print(counter);
    Keyboard.println(" times.");
  }
  // save the current button state for comparison next time:
  previousButtonState = buttonState;
}
Sonuç: Olur da benzer bir şey için ihtiyacı olan olursa işi görülsün.
#include "Keyboard.h" int selectButton = 3;//butonu takacağın pin. void setup() { //put your setup code here, to run once: pinMode (selectButton, INPUT_PULLUP); Keyboard.begin(); } void loop() { //put your main code here, yo run repeatedly: if (!digitalRead (selectButton)) { Keyboard.press(KEY_LEFT_ALT); Keyboard.press(KEY_F4); Keyboard.releaseAll (); delay(500); while (!digitalRead (selectButton)); } }

Yazdım Instagram'dan bir arkadaş buldum sağ olsun yardım etti.
Butonun bir ucu 3 numaralı pine diğeri Gnd'ye bağladım. Şimdilik sorunsuz çalışıyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı