Arduino Kartı Farklı Projeler İçin Kullanılabilir mi?

furkan sefa

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba iyi akşamlar benim Arduino ile direksiyon seti yapacağım fakat Arduino içerisindeki veriler gider mi? Yani yaptığımda tekrar başka bir şey için kullanabilir miyim? Mesela LED lamba falan filan yani direksiyonu yaptım, diyelim sonra söküp başka bir şey yapabilir miyim şimdiden teşekkürler

Son düzenleyen: Moderatör:
Reset tuşu sadece Arduino'yu yeniden başlatır. Dahili flash üzerinde bulunan veriler silinmez.
Projeni yaptıktan sonra reset tuşuna basarsan cihaz kendini sıfırlar ve istediğin kodu tekrar çalıştırabilirsin.

Arkadaşlar merhaba iyi akşamlar benim Arduino ile direksiyon seti yapacağım fakat Arduino içerisindeki veriler gider mi? Yani yaptığımda tekrar başka bir şey için kullanabilir miyim? Mesela LED lamba falan filan yani direksiyonu yaptım, diyelim sonra söküp başka bir şey yapabilir miyim şimdiden teşekkürler.

Arduino ile direksiyon seti yapacaksan bir sorun olursa ulaş bana yardımcı olurum ben yapmıştım ve çalışıyor ve farklı bir yazılım atarsan önceki silinir.

@furkan sefa
Arduino tekrar tekrar programlanabilir. Her kodu derleyip yükleme yaptığınızda Arduino üzerinde bulunan tüm veriler silinir ve yeni proje yüklenir.

Projeni yaptıktan sonra reset tuşuna basarsan cihaz kendini sıfırlar ve istediğin kodu tekrar çalıştırabilirsin.
Reset tuşu sadece Arduino'yu yeniden başlatır. Reboot eder. Dahili flash üzerinde bulunan veriler silinmez.

Desteklenen kartlara gerekli firmwarelar yuklenerek Arduino Core ile kullanilabilir.

UNO, Leonardo gibi zaten firmware yuklu gelen kartlarda ise IDE'den yeni bir kod yuklemek yeterli olacaktir.

Fakat, eski kod elinizde yoksa avrdude ile programinizi yedekleyebilirsiniz.
avrdude -p m2560 -P com4 -c wiring -b 250000 -F -U flash:r:firmware_backup.hex:i
COM4'e bagli Mega 2560 karti icin 250,000 baud hizinda program yedegi alabilirsiniz.

Ancak eski kodun elinizde olmasi kuvvetle muhtemel, bu durumda yeni bir kod yuklemek yeterli olacak.

Yeni konular

Geri
Yukarı