Yerel host için Raspberry Pi yerine Arduino kullanılabilir mi?

Crownguard

Kilopat
Süper Moderatör
Makaleler
3
Arkadaşlar evimde Adguard Home kullanmak istiyorum. Basitçe bu yazılım 7/24 açık kalacak bir cihaz üstüne kurulacak ve yerel cihazlarımın reklamlarını engelleyecek. Raspberry Pi fiyatları malum. Onun yerine çok daha ucuz olan Arduino kullanabilir miyim?

Web host gibi olmayacak. Aşırı basit. Linux işletim sisteminde çalışan açık kaynak kodlu bir yazılım. Çalıştırıldığı sistemi sunucu olarak kullanıyor bu kadar. 1 komutla kuruluyor. Bir web tarayıcısından 127.0.0.0 adresine girip düzenlemeler yapılıyor. Arduino bunun için yeterli olur mu? En basitinden Linux Mint XFCE yürütür mü?
Adguard Home nedir?:
Kısaca, Raspberry Pi cihazınızı, tüm ağınızda reklam engelleyen bir DNS sunucusuna çeviren bir yazılım. Pi-Hole ile aynı mantıktadır. Google gibi, Cloudflare gibi bir DNS sunucusu hazırlayıp, o DNS sunucusunu modemdeki tüm cihazların kullanmasını sağlayarak bunu yapıyoruz. Bu yazılım, kurulumunu yapacağımız DNS'i kullanan tüm cihazlardaki DNS isteklerine bakar, eğer reklam ise engeller; değil ise diğer DNS sunucularına yönlendirir. Bu şekilde reklam daha intenetinizi sömürüp cihazınıza indirilmeden engeller, veri tasarrufu ve haliyle internet yükünde azalma sağlar.

Son düzenleme:
Arkadaşlar evimde Adguard Home kullanmak istiyorum. Basitçe bu yazılım 7/24 açık kalacak bir cihaz üstüne kurulacak ve yerel cihazlarımın reklamlarını engelleyecek. Raspberry Pi fiyatları malum. Onun yerine çok daha ucuz olan Arduino kullanabilir miyim?

Web host gibi olmayacak. Aşırı basit. Linux işletim sisteminde çalışan açık kaynak kodlu bir yazılım. Çalıştırıldığı sistemi sunucu olarak kullanıyor bu kadar. 1 komutla kuruluyor. Bir web tarayıcısından 127.0.0.0 adresine girip düzenlemeler yapılıyor. Arduino bunun için yeterli olur mu? En basitinden Linux Mint XFCE yürütür mü?
Pi-Hole öneririm.
Ve ek bilgi olarak 127.0.0.0 127.0.0.1 veya 2'lik olmak üzere bir çok yolla artırılabilir. Örnek:127.65.65.76
Ben pihole kullanıyorum. Youtube reklamları dışında herşeyi engelliyor. Adguard homede de öyleydi ama belki database güncellenmiştir belki engelliyordur. Asıl cevaba gelirsek ardunio init önyüklemiyor diye biliyorum. Yapılamaz yani.

Hayır, sanmıyorum. Çünkü Raspberry pi bir bilgisayar ve bu sayede sunucu olarak kullanılabiliyor. Arduino ise mikrodenetleyici çip kartı. Herhangi bir bilgisayar ya da sunucu açmana yarayacak bir bileşeni yok.

Raspberry pi Zero ve Zero 2 araştırabilirsin. Güç olarak Pi 4 ve 3ten oldukça düşük olmasına rağmen belki işleminizi kaldırır çeşitli güçlendirmeler ile.

@SUBMITTER Adguard Home ise Pi Hole'u kendi Github sayfasında gömüyor.
1665765669853.png

O yüzden Adguard Home'u düşündüm.

Hayır, sanmıyorum. Çünkü Raspberry pi bir bilgisayar ve bu sayede sunucu olarak kullanılabiliyor. Arduino ise mikrodenetleyici çip kartı. Herhangi bir bilgisayar ya da sunucu açmana yarayacak bir bileşeni yok.

Raspberry pi Zero ve Zero 2 araştırabilirsin. Güç olarak Pi 4 ve 3ten oldukça düşük olmasına rağmen belki işleminizi kaldırır çeşitli güçlendirmeler ile.
Anladım, teşekkürler. İşlemlerim çok ağır mı ki aslında? Düşük dedikleriniz yetersiz mi kalabilir mi cidden? En fazla 10 cihaz olur evde. O kadarcık cihaz ağır gelir mi?

Eki Görüntüle 1543837

Anladım, teşekkürler. İşlemlerim çok ağır mı ki aslında? Düşük dedikleriniz yetersiz mi kalabilir mi cidden? En fazla 10 cihaz olur evde. O kadarcık cihaz ağır gelir mi?
Her gömene inanmamak lazım. Belki haklılardır denemek lazım. İkisinide önce normal pc'nizde kullanın önce. Açık kaynağı severiz.

Eki Görüntüle 1543837

Programın amacını birkez daha okudum ve ağır gelmeyebilir. Bu konuda emin değilim. Alıp deneyip olmaz ise iade edebilirsiniz. Yavaş kalıyor ise overclock yapabilirsiniz ama Zero w2 overclock destekliyor mu emin değilim araştırabilirsiniz. Raspberry Pi Zero 2 W | SAMM MARKET
Bu site Türkiye distribütörü Raspberry'nin.

Düzenleme: Sanırım overclock yapılabiliyor Zero 2w modeline de.

Arduino ile olmaz maalesef. Arduino Linux çalıştıramaz çünkü.

Pi zero modellerine veya öğrencilere ücretsiz VDS'lere yönelmenizi tavsiye ederim.

Ekim sonunda stokların geleceği belirtilmiş. Önceki stok sorununda Mayıs sonunda geleceģi söylenmiş ve o tarihe yakın bir zamanda gelmişti. Muhtemelen yine aynısı olur.
Elbette ne kadar ucuz olursa o kadar iyi ama ben Linux Mint XFCE'den daha hafif Linux dağıtımı bilmiyorum varsa da. Mint XFCE için sitesinde sistem gereksinimlerine
  • 2GB RAM (4GB recommended for a comfortable usage).
  • 20GB of disk space (100GB recommended).
  • 1024×768 resolution (on lower resolutions, press ALT to drag windows with the mouse if they don’t fit in the screen).
diyor. Bunları da karşılamalı, değil mi? Adguard çok sorun değil. Baya az yer harcıyor diye biliyorum.

Geri
Yukarı