Rehber Arduino PFFB Direksiyon ve Pedal Yapımı #1: Pedallar

Makaleler
2
Daha fazla  
Evet, iki parttan oluşan Arduino Leonardo ile direksiyon ve pedal yapımı serimizin ilk rehberine hoş geldiniz!

Şimdi, "Neden ilk pedallar?" dediğinizi duyar gibiyim. Sebebi basit; Arduino Leonardo, çok turlu pot ve rulmanlar elime salı günü ulaşacak.
Onlar gelene kadar direksiyonun gövdesini ve direksiyon simidini yaptım. (Not: Bu ve diğer rehberde de herhangi bir 3D yazıcı kullanılmadı ve kullanılmayacak!)
Size direksiyon simidinin son halini gösterebilirim, tamamen kartondan yapıldı ve kullandığım malzemeler sayesinde oldukça konforlu oldu.
IMG_20230901_135803.jpg

IMG_20230901_140435.jpg

Pedal kısmını da tahtadan yaptım sadece gaz ve fren var debrajlı yapmadım çünkü ihtiyacım olmayacak çünkü onu yapmak demek shifter da yapmak demek, ki iyi ki de yapmamışım çünkü bu ikisini yaparken cinnet geçirdim biraz.

Neyse size pedalların malzeme ve ölçülerinden bahsedeyim:
  • 30'a 23'lük iki tahta parçası. (gövde)
  • 7.5'e 12.5'lik iki tahta parçası. (pedallar)
  • Yetecek kadar halk dilinde don lastiği (sertliğe göre sayı arttırılmalı)
  • İki adet menteşe terciyen pedallardan büyük olmasın.
  • 8 adet jumper kablo. (bir tarafı erkek olmalı)
  • Bir miktar kalın olmayacak normal kablo.
  • Biraz karton.
  • Biraz vida.
  • Bir adet kurşun kalem.
  • Birer ucu pürüssüze yakın iki metal parçası (10Cm'den büyük olmasın bence)
  • Bir adet USB kablo. (4 kablolu olmalı)
  • Bir adet USB kablo uzatıcı (boyutu size kalmış)
  • Arap yapıştırıcısı. (bu yapıştırıcı benim kullandığım yerine göre kartonu tahtaya sabitleyecek bir tane tercih edebilirsiniz)
  • 0 tane potansiyometre. :D
  • 0 tane çark. :D
Şimdi soranlar ya da merak edenler olacaktır "Neden potansiyometre yok?" çünkü bu biraz zahmetli zaten o yüzden cinnet geçirdim. Ben de kendi potansiyometremi yaptım ve söylemeliyim daha işlevsel oldu.
IMG_20230902_145806.jpg

Şimdi yapıma geçmeden önce baştan uyarıyorum: Oldukça basit bir pedal sistemi yaptım, basit ama işlevsel...

Part 1: Gövde:

1) İlk olarak 30'a 23'lük tahtaları 90 derecelik açı ile birbirlerine vidalıyoruz. Ardından 7.5'e 12.5'lik pedallarımızı gövdenin üzerinde beğendiğimiz bir yere menteşeler ile montajlıyoruz.

2) Ondan sonra pedalların en üst kısmından birer delik deliyoruz ve don lastiklerimizi sertliğini kendinize göre ayarlatıp deliklerden geçirip çıkmasın diye düğüm atıyoruz.

3) Diğer ucunu ise karşı taraftaki tahta parçasının üst kısmına yine sertliği ayarlayarak birer delik açıyoruz ve o deliklerden geçirip çıkmasın diye düğümlüyoruz.

IMG_20230902_145909.jpg

Not: Bu benim ilk denememden kalan fotoğraf, alttaki lastikleri menteşeler ile değiştirdim bu şekilde de yapılabilir ama hiç sağlıklı değil tavsiye etmiyorum!
IMG_20230903_141902.jpg

Part 2: Potansiyometreler:

Potansiyometreler için uzunluğu ve genişliği tamamen size bağlı iki tane karton parçası kesin.
IMG_20230902_173626.jpg

IMG_20230902_145844.jpg

1) Sonra, örnekte olduğu gibi uzunlamasına ortalı olacak şekilde kurşun kalem ile mümkün olduğunca fazla boyayarak bir şerit çekin.

2) Ardından iki jumper kablo alın ve ucundaki siyah plastiği bir bıçak yardımıyla elinizi deşmeden çıkartın.

3) Ardından ucundaki metalı kırmadan kablodan tarafa bir miktar bükün.
IMG_20230903_153929.jpg

IMG_20230903_154009.jpg

IMG_20230903_154030.jpg

IMG_20230903_154050.jpg

4) Yaptığınız kartonu çizdiğiniz çizginin ortasına yuvarlak bir cisim koyarak üçgen haline getirin.

5) Yaptığınız 2 jumper kabloyu çizdiğiniz çizgilerin başlangıç ve bitiş noktalarına birer adet takın.

6) Ardından bir pense yardımıyla jumper kablonun ucunu kartona zarar vermeden sıkın ve kabloyu alt tarafa sabitleyin.

IMG_20230902_145854.jpg

IMG_20230902_145901.jpg

Potansiyometrenin güç girişlerini tamamladınız şimdi analog çıkış kısmına gelelim.

1) Listede bahsettiğim ucu pürüssüze yakın iki metal parçasının bir ucuna birer kablo bağlayın.

2) Ardından kablo olmayan uçlarını pedalların gaz pedalının sol, fren pedalının sağ tarafına gelecek şekilde ve yere değecek aynı zamanda da özgürce hareket edecek şekilde sabitleyin.

3) Ondan sonra yaptığınız potansiyometre kartonumuzu pedallara basılı değilken metallerin en başa yakın bir şekilde duracak pozisyonda sabitleyin, sabitlemeden önce pedallara basarak metalin gidiş yönünde bir problem olup olmadığını kontrol edin. Pedallara basıp çekerken metalin grafit çizgisi ile aynı doğrultuda gidip geldiğinden emin olduktan sonra Arap yapıştırıcısı ile sabitleyin.

IMG_20230902_175719.jpg

IMG_20230902_175734.jpg

IMG_20230902_175724.jpg

Pedalların potansiyometre kısmı da tamamdır. Şimdi kablolama kısmına geçelim:

Part 3: Kablolama:

1) USB kablomuzu alalım ve telefona takılan kısmını keselim.
2) USB kablosunun içindeki 4 kabloyu (siyah, yeşil, beyaz ve kırmızı (genelde)) sıyıralım.
3) Pedalın gövdesinde lastikleri sabitlediğiniz tahtanın potansiyometrenin kablolarına yakın olan kısmında bir delik açın.
4) USB kablosunu o delikten geçirin ve çekince çıkmayacak şekilde sabitleyin.

5) Potansiyometrelerinizin pedaldan tarafta olan kablolarını siyah kabloya bağlayın.
6) Potansiyometrelerinizin diğer ucundaki kabloları kırmızı kabloya bağlayın.
7) Pedallara sabitlediğiniz metallerdeki kabloları kalan iki kabloya bağlayın.
8) Kabloları bir birine değmeyecek şekilde izole edin ve sabitleyin.
IMG_20230903_141906.jpg

IMG_20230903_141856.jpg

not: Sakın o USB'yi direkt bilgisayara takmayın!

O kablo Arduino leanorda için; şimdi elimde o kart olmadığı için gösteremiyorum bu yüzden UNO ile aldığım test ile kablo bağlantılarını anlatacağım.

Test ve Kablo Bağlantıları:

1) USB kablo uzatıcının bilgisayara takılan erkek kısmını kesiyoruz.

2) Kestiğimiz kısımdaki 4 kabloyu yine sıyırıyoruz.

3) Elimizde kalan 4 jumper kabonun bir ucu erkek olacak şekilde kesiyoruz.

4) Kestiğimiz kısımları sıyırıp USB uzatma kablosunun uçlarına bağlıyoruz tercihen ben aynı renk jumperleri tercih ettim.

5) Kabloları birbirine değmeyecek şekilde bantlıyoruz.

6) Jumperleri siyah ve kırmızı kabloları gnd ve 5V'a, diğer iki kabloyu da A0 ve A1 pinlerine bağlıyoruz. (ben gazı A0, freni A1'e taktım)

7) Pedalların USB erkek uçlu kablosunu uzatma kablosunun dişi ucuna takıyoruz ve ilk testimizi alıyoruz.

8) Arduino UNO'muza test kodlarını yükleyip seri monitöre odaklanıyoruz.

9) Pedallara basarak monitördeki değişimleri gözlemliyoruz.

C++:
void setup() {
 Serial.begin(9600);

}

void loop() {
 Serial.print("Gaz= ");
 Serial.print(analogRead(A0));
 Serial.print(" Fren= ");
 Serial.println(analogRead(A1));
}

IMG_20230903_141856.jpg

IMG_20230903_141912.jpg

IMG_20230903_141919.jpg

Pedallara basılı değilken:

default.png

Gaza ful basılıyken:

gaz_ful.png

Frene ful basılıyken:

fren_full.png

İkisine de ful basılıyken:

ikisi_de_full.png

Evet pedal yapımı rehberim bu kadardı, sorunuz olursa çekinmeden sorabilirsiniz.

Okuyan, beğenen ve okumaya niyet eden herkese şimdiden teşekkürler!

Görüş ve önerilere açığım.

@Lejax

Dosya Ekleri

• default.png
    default.png
    653,5 KB · Görüntüleme: 66
Son düzenleme:
Sağ olun hocam, takipteyim.

Elinize sağlık hocam gayet mantıklı halletmişsiniz işi. Direksiyon da çok güzel ama en azından ilerisi için bir önerim olacak. Zaten somun takmışsınız tak çıkar olacak herhalde.
Ben de ilk başta kartondan yapmıştım direksiyonu, boş zamanım da pvc boru ile yapmayı denedim ve gerçekçilik ve hissiyat açısından 2 3 gömlek daha iyi oldu. Boruyu 2-3 cm aralıklar ile yarısına kadar yarıklar açıp biraz da ısıtarak daire (en azından daireye benziyor:)) şekline getirmiştim. Üzerini de çakma deri kumaşla kaplamıştım. Resim de bırakabilirim ancak bu konuda olmasını istemezseniz başka yerden de atabilirim söylersiniz.

Dosya Ekleri

• direksiyon.jpg
    direksiyon.jpg
    120,2 KB · Görüntüleme: 46
Hocam yazıyı ''Gamepad ve Direksiyon Setleri'' kategorisine açarsanız bence çok daha faydalı olur ve gerçekten bu konuda bilgiye ihtiyacı olanlara gider.

Hocam yazıyı ''Gamepad ve Direksiyon Setleri'' kategorisine açarsanız bence çok daha faydalı olur ve gerçekten bu konuda bilgiye ihtiyacı olanlara gider.
Fakat bu bir Arduino projesi olduğu için "Geliştirme Kartları" kategorisinde olması gerekiyor.

Elinize sağlık hocam gayet mantıklı halletmişsiniz işi. Direksiyon da çok güzel ama en azından ilerisi için bir önerim olacak. Zaten somun takmışsınız tak çıkar olacak herhalde.
Ben de ilk başta kartondan yapmıştım direksiyonu, boş zamanım da pvc boru ile yapmayı denedim ve gerçekçilik ve hissiyat açısından 2 3 gömlek daha iyi oldu. Boruyu 2-3 cm aralıklar ile yarısına kadar yarıklar açıp biraz da ısıtarak daire (en azından daireye benziyor:)) şekline getirmiştim. Üzerini de çakma deri kumaşla kaplamıştım. Resim de bırakabilirim ancak bu konuda olmasını istemezseniz başka yerden de atabilirim söylersiniz.

Şu an için düşünmüyorum hocam okulun açılmasına da çok az kaldı, direksiyonun rehberinin gelmesi de uzun sürebilir. Dün parçalar elime ulaştı fakat birkaç tatsız olay yaşadım.

Fakat bu bir Arduino projesi olduğu için "Geliştirme Kartları" kategorisinde olması gerekiyor.

Şu an için düşünmüyorum hocam okulun açılmasına da çok az kaldı, direksiyonun rehberinin gelmesi de uzun sürebilir. Dün parçalar elime ulaştı fakat birkaç tatsız olay yaşadım.
Üzüldüm hocam umarım çabucak yapma şansınız olur.

Kesin olarak baskı almak daha iyi oluyor. Ben de zamanında pedal yaptım böyle, menteşe kullandım, ayrıca potansiyometre de kullandım. Potansiyometreyi ya menteşenin köküne ya da bir bükülmeyen tel oluşturup biraz uzağa koyuyoruz.

Ama hassas oluyor baya, durduğu yerde kaymalar vs. Tabiki hocam elinize sağlık ama tam bir işkence pedali böyle yapmak. Diğer parçalar bakın olur ama pedal biraz sorun, ben yanlışlıkla kırdım mesela.

Ayrıca direksiyon için çok turlu potanslar çok kötü. Sebebi tık tık dönüyor amacımız olan hassasiyete ulaşamıyoruz. Düz potansiyometre + 2 tane daire kesin 1:4 oranda, araya lastik sıkıştırın daha iyi olur. Veya tahtadan dişli yapın.

Vites konusunda da hocam aslında çok basitleşecek o iş. Yakında bir rehber yazacağım.

Ben folyoyla ve çubuğa gnd ile yapmıştım ama o bile boş uğraşmış. 2 3 sene önce bir video seyretmiştim, videoda logitechin ne yaptığını gördüm ve baya mantıklı geldi.

İşte bugün onu kendim yaptım. Direkt aynı kodu da kullandım hatta, biraz düzenleyerek yani ama Logitechinkiyle çok yakın oldu.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Burdan ilham aldım. Vites geçişleri aşırı güzel, basınca yerinde kalıyor çıkmıyor. Size de öneririm.

20240319_181330.jpg

Rehberini de hemen yazacağım bunun.

Şuan ben eski folyoyla yaptığımı kullandım tahtayı zamanında kaç gün kesmek için uğraştım boşa gitmesin diye. Ama 3d baskı yapacağım bunu da tasarlayıp. Yine kartonla da yapılır bu ama baya az alan kaplıyor. Çünkü sadece 1 tane joystick gerekiyor. Kırık joysticklerden alınabilir direkt.

Geri
Yukarı