Arduino Tabanlı Gelişmeye Açık Robot

Ben sınav yüzünden kötü dedim mi sana? Sen sistem iyileşecek diye düşünedur, daha da kötüleşecek. Ayrıca benim derslerim gayet güzel. İmam hatipleri nitelikli okul seçmek akıl ve mantığa sığıyor mu? Neyse ayrı konu açalım konu amacından sapmasın.

Eğitim kötü demedim sadece zamanında kazanamamış bir sürü öğrenci var. Ve bakıldığı zaman devlet okullarında aidatı veremeyen öğrenciler varken Arduino alıp proje yapmalarını beklemek yanlış.
Eğitimin ücretsiz olması toplumun her kesiminin eğitim almasına olanak sunuyor. Eğer ücretli yaparsanız, alt kesim eğitim alamaz. Bu ülkede bulunan cahilliği arttırır. Günümüz 82 milyon nüfusa sahip Türkiye ile 6 milyona sahip Finlandiya, Norveç gibi ülkeleri karşılaştırmak hata.
Ben sınav yüzünden kötü dedim mi sana? Sen sistem iyileşecek diye düşünedur, daha da kötüleşecek. Ayrıca benim derslerim gayet güzel. İmam hatipleri nitelikli okul seçmek akıl ve mantığa sığıyor mu? Neyse ayrı konu açalım konu amacından sapmasın.
Gitmediğim ve sevmediğim okul türüne giden var ki nitelikli oluyor. Puanları düşük olsa dahi saygı duymaktan farklı yapabileceğimiz bir şey yok. Şahsi fikrime göre, boş kontenjanı olan liseler kapatılıp AL veya ML açılması daha iyi olur.
1536661772168.png

Ama şu da var ki devlet okulu öğrencilerine (6.sınıf ve 8.sınıf) Arduino versen de bir çoğu bu ne deyip bir yerlere atacaklar. İngiltere 300 TL'lik Raspbery Pi verirken bizimkiler orada burada sürtüyor. Milletin öğrencileri Mars projesine katılıyor bizimkiler Anadolu Ajansı yardımıyla Bomba bulan casus drone diye haberlere çıkıyor gerçek ise Aliepress'den 40 dolara set alıp birleştirip habere çıkıyor, birde toprağın elementlerini havadan işledik diyor. Yani kelimelere sığmayacak bir devlet okulu var. Özel okul öğrencileri Raspbery Pi işlerken bizimkiler sanayide demir işliyor. Ve atamın kemikleri sızlıyor.
Hocam herkesin kendine göre doğruları var. Ve bu doğruların değişmesi yıllar mı alır. Yoksa bir seçimde biter mi. Türkiye bu haliyle nereye gidiyor gerçekten hiç kimse bilmiyor.
Konu daha fazla tartışmaya dönmesin herkes son bir mesaj atıp kapatsın.

Köy enstitüleri açılmalı, Meslek liseleri ile Anadolu ya da Fen lisesi öğrencileri aynı sınava tabi tutulmamalı, Meslek liselerinin öğretim kalitesi ve bünyesinde bulunan bölümler arttırılmalıdır. Mesela Eskişehir'deki bir Meslek lisesinde öğretmenler öğrencilere kopya veriyorlarmış. Mesela buyrun örnek Köy enstitüsü diploması : Köy entitüsü diploması

Benim istediğim şey şu, insanlar kendi yeteneklerine göre eğitim görsün, ona göre sınavlara girsin. Mesela mühendis olacak birisi derslerde Biyoloji eğitimi görüyor. Ancak Mühendis olduğu zaman hayatının hiçbir yerinde Biyoloji ile ilgili bir bilgiye sahip olmasını gerektirecek bir durum olmayacak belki. Ancak eğitim sistemimizde, "Çocuklar her şeyi bilsin, Profesör olsun Matematik bilsin, Fizik bilsin, Türkçe bilsin"

Mesela bir öğretmenim vardı, sınav delisi -şuan kurtuldum sorun yok :)- Tenefüsleri yasaklamıştı. "Çıkarsanız disipline gönderirim" demişti. Disipline hangi gerekçe ile gönderecekti bilmiyorum. :D Neyse biz de çıkmıştık zaten ama bir şey olmadı. :)

Başka bir örnek vereyim, ileride gitarist olacak birisi Fizik, Kimya, Biyoloji görse ne, görmese ne? Onun sadece müzik ve -elektro gitar için- çok az elektrik eğitimi alması ve bol bol pratik yapması lazım. Biyolojide gördüğü "Endoplazmik Retikulum" ya da "Mitokondri" onun hiçbir işine yaramayacak. Sadece onun o dönemde girdiği sınavlarda işini zorlaştırır, derslerden kalmasını sağlar.

Birde, eğitim sistemimiz tamamen teorilerden ibaret. Hiçbir zaman eğitimimiz, pratiğe yani gerçek hayata dökülmedi, deney yapmadık. Okulda insanların işine yaramayacak dersleri görmeleri... Tamamen gereksiz!

Son düzenleme:
Benim bahsetmeye çalıştığım şey süper durumda olduğumuz vb. değil, ben nicelikten çok niteliğe önem verilmesi taraftarıyım. Bir fen lisesi %3'ün üstünü almamalı. Üniversitelerde ilk 300 bin kişi mühendislik tercih edebiliyor. Farklı sınav yapılması adaletsizliği sağlıyabilir fakat meslek lisesinden olan bir kişinin, nitelikli bir teknisyen/tekniker olması yolunda adımlar atılabilir. Mühendislik ve öğretmenliğin başarı sıralaması 240 bin? Sizce bu ülkeden nitelikli mühendis çıkar mı ilk 10 bin harici? Nitelik > Nicelik

Ama şu da var ki devlet okulu öğrencilerine (6.sınıf ve 8.sınıf) Arduino versen de bir çoğu bu ne deyip bir yerlere atacaklar. İngiltere 300 TL'lik Raspbery Pi verirken bizimkiler orada burada sürtüyor. Milletin öğrencileri Mars projesine katılıyor bizimkiler Anadolu Ajansı yardımıyla Bomba bulan casus drone diye haberlere çıkıyor gerçek ise Aliepress'den 40 dolara set alıp birleştirip habere çıkıyor, birde toprağın elementlerini havadan işledik diyor. Yani kelimelere sığmayacak bir devlet okulu var. Özel okul öğrencileri Raspbery Pi işlerken bizimkiler sanayide demir işliyor. Ve atamın kemikleri sızlıyor.
Hocam herkesin kendine göre doğruları var. Ve bu doğruların değişmesi yıllar mı alır. Yoksa bir seçimde biter mi. Türkiye bu haliyle nereye gidiyor gerçekten hiç kimse bilmiyor.
Konu daha fazla tartışmaya dönmesin herkes son bir mesaj atıp kapatsın.

Haklısın bende senin yaşındayım ve nesne tabanlı programlama yapıyorum lpc 1768 ile ve sözlerinin hepsine harfien katılıyorum bizim gelişememe sebebimiz insanların teknolojiye duyulan ilgileri değilde eve ekmek getirelim dedikleri dertleri en azından yeni nesil teknolojiyle şuan daha bağdaşmış durumda insanın ailesi çocuğunun hayallerinin peşinden gitmesini değilde iyi bir para kazanması gereken işe yönlendiriyorlar bizim ülkemizin % 85' i teknolojiyle bire bir ilgili bence ama destek verecek insan yok bu yıl tübitak' a katıldık ben kendi mikrodenetleyici kartım ile bir temizlik robotu yaptım büyük bir projeydi ve tüm sınıfın yaptığı projelerin yazılımını yaptım fuar günü öğretmen bana bize hiç yardımcı olmadın çok boşladın dedi dondum kaldım resmen.Bilgisayar başında zaman geçirip kör olmam onların umrunda bile olmadı onların umrunda olan şey gözle görülür bir şekilde çalışmak ve yardım etmek işte öğretmenlerimize dahi herkes böyle ise milletimiz nasıl olsun .

Haklısın bende senin yaşındayım ve nesne tabanlı programlama yapıyorum lpc 1768 ile ve sözlerinin hepsine harfien katılıyorum bizim gelişememe sebebimiz insanların teknolojiye duyulan ilgileri değilde eve ekmek getirelim dedikleri dertleri en azından yeni nesil teknolojiyle şuan daha bağdaşmış durumda insanın ailesi çocuğunun hayallerinin peşinden gitmesini değilde iyi bir para kazanması gereken işe yönlendiriyorlar bizim ülkemizin % 85' i teknolojiyle bire bir ilgili bence ama destek verecek insan yok bu yıl tübitak' a katıldık ben kendi mikrodenetleyici kartım ile bir temizlik robotu yaptım büyük bir projeydi ve tüm sınıfın yaptığı projelerin yazılımını yaptım fuar günü öğretmen bana bize hiç yardımcı olmadın çok boşladın dedi dondum kaldım resmen.Bilgisayar başında zaman geçirip kör olmam onların umrunda bile olmadı onların umrunda olan şey gözle görülür bir şekilde çalışmak ve yardım etmek işte öğretmenlerimize dahi herkes böyle ise milletimiz nasıl olsun .
Biraz geç cevap verdim kusura bakma, bende de aynı şekilde oldu hoca sürekli her derse geldiğinde atakan bu sene boşladın boşladın dedi fuar günü masa örtüsü getirdi yukarı kata çıkıp gezmemize dahi izin vermedi. Bunlar yüzünden ailemde bunlar kötü işler boş işler demeye başladı, bilmiyorum işimiz zor. Ortalamam kötü olsa hadi neyse 6 da 97 7 de 94 yani bunlara rağmen bunları diyorlar işimiz zor.

Biraz geç cevap verdim kusura bakma, bende de aynı şekilde oldu hoca sürekli her derse geldiğinde atakan bu sene boşladın boşladın dedi fuar günü masa örtüsü getirdi yukarı kata çıkıp gezmemize dahi izin vermedi. Bunlar yüzünden ailemde bunlar kötü işler boş işler demeye başladı, bilmiyorum işimiz zor. Ortalamam kötü olsa hadi neyse 6 da 97 7 de 94 yani bunlara rağmen bunları diyorlar işimiz zor.

Canımızı sıkmayacağız tam gaz devam edeceğiz :) Bizde böyle hocalar olduğu sürece.
Birde solidworks kullanıyorsun herhalde bende 7 yıldır sketchup ve solid kullanıyorum tavsiyem perspektifi kapatıp çalışman insanı bazen şaşırtabiliyor.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı