Arduino UNO ve Rotary Encoder ile nasıl direksiyon yapılır?

SadeceKerem

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
r5 1600 af rx 580 8 gb gammix d10 16x1 ram b450m s2h
Meslek
Öğrenci
Merhaba elimde Arduino UNO atmega 328p klon ve rotary encoder var. Bunlar ile nasıl direksiyon yaparım? Yardımcı olur musunuz? İnternette çözum bulamadım. Kodları biliyorsanız soyleyebilir misiniz? Şimdiden teşekkürler.

arduino-uno-r3-smd-ch340-chip-usb-kablo-dahil-robiduck2.jpeg

9706109829170.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba elimde Arduino UNO atmega 328p klon ve rotary encoder var. Bunlar ile nasıl direksiyon yaparım? Yardımcı olur musunuz? İnternette çözum bulamadım. Kodları biliyorsanız soyleyebilir misiniz? Şimdiden teşekkürler.

Eki Görüntüle 1524007

Eki Görüntüle 1524008
Ustam Enkoder ile neden potansiyometre yapiyorsun anlamadim, bu enkoderlarin calisma prensibi bir taraf bir pine sinyal gonderir obur taraf obur pine, CLK ve bir pin daha vardi adini hatirlayamiyorum.

Enkoder ile yapmak olabilir ancak yazilimsal bir sekilde sinirlaman lazim ve UNO CH340 ile direksiyon yapamazsin. CH340'in oyle bir yetenegi yok, ATMEGA16u2 olan UNO'larda yapabilirsin, veya Leonardo alabilirsin.

Ustam enkoder ile neden potansiyometre yapiyorsun anlamadim, bu enkoderlarin calisma prensibi bir taraf bir pine sinyal gonderir obur taraf obur pine, clk ve bir pin daha vardi adini hatirlayamiyorum.

Enkoder ile yapmak olabilir ancak yazilimsal bir sekilde sinirlaman lazim ve UNO CH340 ile direksiyon yapamazsin. CH340'in oyle bir yetenegi yok, atmega16u2 olan UNO'larda yapabilirsin, veya leonardo alabilirsin.

Benimki 328p olmazmiki.

Yeni konular

Geri
Yukarı