Arduino ve Nokia 5110 ekranı ile kapak fotoğrafı yapımı

Linuxginar

Gigapat
Makaleler
6
Yer
Izmir
Merhaba, bugün size Arduino (ben NodeMCU kullandım fark yok.) ile nasıl kapak fotoğrafı yapacağınızı gösteriyorum.
Kapak fotoğrafınızı kendinize göre özelleştirebilir, yazıyı ve yazı boyutuunu değiştirebilirsiniz.

[CODE lang="cpp" title="Kod"]#include <SPI.h>
#include <Adafruit_GFX.h>
#include <Adafruit_PCD8544.h>

Adafruit_PCD8544 display = Adafruit_PCD8544(14, 13, 5, 15, 4);

void setup()
{
display.begin();
display.setContrast(60);

display.clearDisplay();
display.display();
delay(100);

display.setTextColor(BLACK, WHITE);
display.setTextSize(1);
display.setCursor(1,1);
display.println("Technopat\nSosyal \n n g neer\nWe love\nBerkehanCepni"); //Buradaki yazıyı kendiniz değiştirmelisiniz, her alt satıra geçiş için \n koymalısınız.
//Örneğin:
/*
W
O
W
yazmak için W\nO\nW yazmalısınız.
*/
display.display();
}

void loop()
{

}[/CODE]

Sonuç:

O kalın siyah kısımlar fotoğraf çekim açımdan dolayı, gerçekte öyle görünmüyor.

Ellerinize sağlık hocam

Güzel gözüküyor hocan ellerinize sağlık. İlerleyen zamanlarda inşallah nasip olur bize de böyle projeler.

Elinize sağlık, anladığım kadarıyla ekrana yazı yazdırmayı göstemişsiniz. Sonraki aşamada ekrana Technopat logosunu beklerim.

Ben de 5510 ekranı diye HX1230 almışım, resim koyamıyorum. Uygun kütüphane bulamadım. Bir rehber beklerim.

BMP dosyası olarak kaydedersek o da mümkün hocam, ders çalışmam gerekiyordu hızlı bitsin dedim, rehber hazırlamaya çalışırım ama altından kalkabilir miyim bilmiyorum.
Güzel gözüküyor hocan ellerinize sağlık. İlerleyen zamanlarda inşallah nasip olur bize de böyle projeler.
24₺ = ekran + 33₺ = Arduino Uno + 3₺ = mini breadboard 60₺ ile yapabilirsiniz hocam, Robotistan'dan söyledim daha da ucuza gelir hatta.

Ekranı eski bir 3310/5510 ekranından sökebilirsiniz. Bedavaya gelir.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…