Arduino ve Nokia 5110 ekranı ile kapak fotoğrafı yapımı

n g neer

Hectopat
Cezalı
Yer
Enginar
Merhaba, bugün size Arduino (ben NodeMCU kullandım fark yok.) ile nasıl kapak fotoğrafı yapacağınızı gösteriyorum.
Kapak fotoğrafınızı kendinize göre özelleştirebilir, yazıyı ve yazı boyutuunu değiştirebilirsiniz.

Kod:
#include <SPI.h>
#include <Adafruit_GFX.h>
#include <Adafruit_PCD8544.h>

Adafruit_PCD8544 display = Adafruit_PCD8544(14, 13, 5, 15, 4);

void setup()
{
  display.begin();
  display.setContrast(60);

display.clearDisplay();
  display.display();
  delay(100);

display.setTextColor(BLACK, WHITE);
  display.setTextSize(1);
  display.setCursor(1,1);
  display.println("Technopat\nSosyal  \n   n g neer\nWe love\nBerkehanCepni"); //Buradaki yazıyı kendiniz değiştirmelisiniz, her alt satıra geçiş için \n koymalısınız.
  //Örneğin:
  /*
    W
    O
    W
     yazmak için W\nO\nW yazmalısınız.
   */
  display.display();
}

void loop()
{

}

Sonuç:
Screenshot from 2021-05-15 16-10-33.png

O kalın siyah kısımlar fotoğraf çekim açımdan dolayı, gerçekte öyle görünmüyor. :)

DARKBOX

Picopat
Yer
AMD Bilgisayar Topluyor...
Merhaba, bugün size Arduino (ben nodemcu kullandım fark yok.) İle nasıl kapak fotoğrafı yapacağınızı gösteriyorum.
Kapak fotoğrafınızı kendinize göre özelleştirebilir, yazıyı ve yazı boyutuunu değiştirebilirsiniz.

Kod:
#include <SPI.h>
#include <Adafruit_GFX.h>
#include <Adafruit_PCD8544.h>

Adafruit_PCD8544 display = Adafruit_PCD8544(14, 13, 5, 15, 4);

void setup()
{
 display.begin();
 display.setContrast(60);

display.clearDisplay();
 display.display();
 delay(100);

display.setTextColor(BLACK, WHITE);
 display.setTextSize(1);
 display.setCursor(1,1);
 display.println("Technopat\nSosyal \n n g neer\nWe love\nBerkehanCepni"); //Buradaki yazıyı kendiniz değiştirmelisiniz, her alt satıra geçiş için \n koymalısınız.
 //Örneğin:
 /*
 W
 O
 W
 yazmak için W\nO\nW yazmalısınız.
 */
 display.display();
}

void loop()
{

}

Sonuç:
Eki Görüntüle 1024488
O kalın siyah kısımlar fotoğraf çekim açımdan dolayı, gerçekte öyle görünmüyor. :)

Ellerinize sağlık hocam 😍😀

Affansen

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Bursa
Elinize sağlık, anladığım kadarıyla ekrana yazı yazdırmayı göstemişsiniz. Sonraki aşamada ekrana Technopat logosunu beklerim. :)

Ben de 5510 ekranı diye HX1230 almışım, resim koyamıyorum. Uygun kütüphane bulamadım. Bir rehber beklerim. :D

KS
n g neer

n g neer

Hectopat
Cezalı
Yer
Enginar
Elinize sağlık, anladığım kadarıyla ekrana yazı yazdırmayı göstemişsiniz. Sonraki aşamada ekrana Technopat logosunu beklerim. :)

Ben de 5510 ekranı diye HX1230 almışım, resim koyamıyorum. Uygun kütüphane bulamadım. Bir rehber beklerim. :D
BMP dosyası olarak kaydedersek o da mümkün hocam, ders çalışmam gerekiyordu hızlı bitsin dedim, rehber hazırlamaya çalışırım ama altından kalkabilir miyim bilmiyorum. :)
Güzel gözüküyor hocan ellerinize sağlık. İlerleyen zamanlarda inşallah nasip olur bize de böyle projeler.
24₺ = ekran + 33₺ = Arduino Uno + 3₺ = mini breadboard 60₺ ile yapabilirsiniz hocam, Robotistan'dan söyledim daha da ucuza gelir hatta.

Yukarı