Ardunio ile FFB direksiyon yapımı

muratabay1905

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar kendi direksiyon setimi yapmaya karar verdim ve ekipmanları edindim. Her şey sıkıntısız çalışıyor ancak tek bir şey sıkıntı çıkardı ve çözemiyorum. Aranızda belki bundan daha önce yapan ya da anlayan vardır diye soruyorum. Ardunio sol PWM sinyalini hatalı veriyor. Direksiyonu sola çevirdiğimde titreşimli bir şekilde geriye zorluyor. Yani sağ dönüş limitinde videodaki gibi yumuşak cevap veriyor orada bir sıkıntı yok ancak merkezden sola çeviremiyorum. Sağ tarafa çevirdiğim gibi en sol limitte yumuşak cevap vermesi gerekiyor ama tam güçle orta konuma zorluyor. Kısa bir video çektim yardımcı olursanız sevinirim.
Video:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yazılımdan değerleri yanlış ayarlamış olabilir misin ? Birde motorun ve güç kaynağının linkini atabilir misin ? Bende yapmayı çok istiyorum.

Yazılımda herhangi bir değişiklik yapmadım. Ardunioya yüklediğim şekilde duruyor. Ekstra bir ayarı varsa bilmiyorum. İnternette izlediğim videolarda yapanlar tak çalıştır şeklinde yapıyordu. Bir de motoru ikinci el olarak aldım. Şu an stokta görünmüyor. Aynı satıcının sattığı başka bir encoderli motor var ancak olur mu bilmem. Eski bir yazıcının içindede encoder bulabilirsiniz. Motoru beslemek için 12V 1A bir adaptör kullandım. Gerekirse daha güçlüsünü temin edeceğim ancak bu sorunu hala çözemedim.
Motor Linki: Canon Precision 12V 24V DC Iron Core Motor FN38 Type M 5250 RPM 24.5 mN/m hobby Fiyatı ve Özellikleri - GittiGidiyor

Yazılımda herhangi bir değişiklik yapmadım. Ardunioya yüklediğim şekilde duruyor. Ekstra bir ayarı varsa bilmiyorum. İnternette izlediğim videolarda yapanlar tak çalıştır şeklinde yapıyordu. Bir de motoru ikinci el olarak aldım. Şu an stokta görünmüyor. Aynı satıcının sattığı başka bir encoderli motor var ancak olur mu bilmem. Eski bir yazıcının içindede encoder bulabilirsiniz. Motoru beslemek için 12V 1A bir adaptör kullandım. Gerekirse daha güçlüsünü temin edeceğim ancak bu sorunu hala çözemedim.
Motor Linki: Canon Precision 12V 24V DC Iron Core Motor FN38 Type M 5250 RPM 24.5 mN/m hobby Fiyatı ve Özellikleri - GittiGidiyor
Yabancı videolarda gördüğüm kadarıyla enkoderde ayar yapılması gerekir. 400 ppr ise 400 ppr gibi. Ayrıca direksiyonu ortalayıp yazılımından kalibre etmeniz gerek diye biliyorum. Bildiğim çözümler bunlar.

Hocam birşey soracağım bir yoğurt kapağı tarzı bir şeye bağladığınızda sınıra geldiğinde daha faza döndürebiliyor musunuz yani torku yeterli mi çünkü motor bulmak biraz zor da eğer döndüremiyor iseniz yani torku yeterli ise hemen alacağım. Sorununuza gelirsek tahminimce encoder PPR ayarını yapmanız gerekiyor.

Hocam merhaba, durum nedir? Kullandığınız motor yeterli geldi mi?

Merhaba hocam ben de aynı motordan aldım, motoru Arduino'ya bağladığımda kendi kendine dönüyor, motor sürücü kartı gerekiyor mu siz nasıl bağladınız?

Geri
Yukarı