Arızalı diskten veri kurtarılabilir mi?

Tooflesss

Decapat
Daha fazla  
İyi günler, bilgisayarımda bir arıza söz konusu ve nasıl düzeltebiliriz bilmiyorum. Şöyle ki bilgisayarıma Ventoy üzerinden (Ventoy harici uygulama dahil) telefonumdan 3.0 flashıma Windows 10 ve Windows 8.1 kurulumunu ayrı ayrı atıp kurmayı denedim. Bir yere kadar her şey sorunsuz ilerledi, o da Windows'un kurulumu için dosya seçme kısmı. İlerle dediğimde "yeni bir dosya oluşturulamadı veya yeni dosyaya geçilemedi" gibi bir hataydı (şu an tam olarak hatırlamıyorum ne yazdığını). Bu hatayı birçok yerde araştırdım ve komutlarla olan bir çözümünü buldum yani diskpart, list disk vs. denedim ama olmadı (hem bilgisayarımı onarın hem de disk üzerine gelip Shift+10 yaparak denedim). Sonuca hiçbir şekilde ulaşamayınca biraz daha araştırdım ve hard diskin sökülüp tekrar takılması gerektiğini gördüm. "ne kaybederim ki?" diyerek söktüm ve zarar vermeyecek şekilde titizlikle temizledim.(içini açamadım içine hiç dokunmadım) ve evet hard diski kaybettim. Yani PC'yi hard disk takılı bir şekilde çalıştırınca değişik bir ses geliyor (sürtme sesi gibi) ve PC hard diski görmüyor. Şu an PC tamamen elden gitmiş durumda ve PC bana çok lazım, yani daha yapmam gereken bir projem var ve ben bunu gerçekleştiremiyorum. Yardımcı olabilir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam o disk kurulumdan önce de arızalıymış bence -ki bu yüzden kurulumda hata vermiş-. Ses büyük ihtimal disk motorundan geliyordur. Ve sizin yapabileceğiniz hiçbir şey yok maalesef.

Diski açmamanız gerekiyordu geçmiş olsun. Bu tarz işlerle ilgilenen firmalar var veri kurtarma, belki onlara danışabilirsiniz.

Sonuca hiçbir şekilde ulaşamayınca biraz daha araştırdım ve hard diskin sökülüp tekrar takılması gerektiğini gördüm. "ne kaybederim ki?" diyerek söktüm
Afedersin ama, "araştırdıktan sonra" mı aletin içini açmaya karar verdin? Bir yerden HDD'lerin içinin açıldığını mı okudun? Ne kaybederim ki demeden önce, HDD açılır mı diye sormadın mı?
Orjinal bir hareket olmuş. Hala yapabilirler mi bilmem ama çok büyük meblalara kurtaran firmalar var..

Sonuca hiçbir şekilde ulaşamayınca biraz daha araştırdım ve hard diskin sökülüp tekrar takılması gerektiğini gördüm. "ne kaybederim ki?" diyerek söktüm ve zarar vermeyecek şekilde titizlikle temizledim.(içini açamadım içine hiç dokunmadım) ve evet hard diski kaybettim.
İçini açmadığını ve sadece bilgisayardan söktüğünü belirtmesine rağmen herkes içini açtığını söylüyor. Ya tam olarak okumuyorsunuz ya okuduğunuzu anlamıyorsunuz ya da yazan kişi mesajı düzenledi bilmiyorum. Konuya gelirsek kurtarabileceğinizi zannetmiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı