Arızalı GTX 780 tamir ettirilmeli mi?

Margo61

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar yiğenimin bilgisayarında GTX 780 var. Ekranda yatay çizgiler oluştu. Ensa Bilgisayar ile görüştüm benim de tahmin ettiğim gibi chipset veya VRAM arızası olduğunu söyledi. En kötü senaryoda 600₺ gibi bir ücret çıkacağını söyledi. Kartı yaptırmaya değer mi? Kargosu falan 700₺ olur en kötü senaryo da maliyeti. Üzerine para koyup başka ikinci el kart almak mı mantıklı yoksa yaptırmak mı? Kart yiğenime yetiyordu zaten model yükseltmek şu durumda pek mantıklı gelmiyor bana ama sistem altyapısı sağlam. Eski ürünlerimle toplamıştım o sistemi. 2700X işlemci, B450 Tomahawk, 16 GB 3200MHz RAM, 500GB M.2 SSD'si falan var sistemin. Siz bu durumda olsanız ne yaparsınız?

Son düzenleyen: Moderatör:
Piyasadaki alınmaya değer en kötü kart bile 3-4 bin tl şuanda. iş tamamen sizin bütçenize bağlı. eğer yeğeniniz karttan memnunsa tamir ettirilebilir ancak ben sizin yerinizde olsam bütçem varsa en azından 1660 super gibi bir kart alırdım.

O sistem ekran kartına göre daha güncel. Ben olsam bunu bir fırsat bilip en azından RX 6600/RTX 2060 Super olacak şekilde ikinci el veya sıfır bir kart düşünürdüm.

Aşırı grafik gerektiren oyunlar oynamıyor. Monitörüde 1080p olduğu için kart işini görüyor. Trabzonda olduğum için burda ikinci el kart kartı uygun fiyata bulmak zor. Sistemin hakkı daha iyi kart ama buna ihtiyaç yok şuan. Sisteme yükseltme yapma ihtiyacı duysak zaten 5800x3d, 3070 çözer ikinci el 1080p de en az 4-5 yıl daha ileri atarız. İkinci el fiyatlara baktımda çok anlamsız fiyatlar var ve kartlar ikinci el, ne olduğu belirsiz. Bu kart sıfırdan bu yana bende ve ilk defa arıza çıkardı. Sanırım kartı yaptırmak daha mantıklı gibi duruyor.

Dostum "siz ne yapardınız" diye sormak yerine "bütçe şu" şeklinde kesin ifadeler kullanırsan daha isabetli tavsiyeler alırsın.

Dostum "siz ne yapardınız" diye sormak yerine "bütçe şu" şeklinde kesin ifadeler kullanırsan daha isabetli tavsiyeler alırsın.
Bütçeden yana sıkıntı yok. İhtiyaç dahilinde en iyi sonucu almak istiyorum. Yiğenim 13 yaşında, bilgisayarda yaptıkları belli. İlerde zaten yükseltme ihtiyacı duyacağız sisteme muhtemelen. O yükseltmeyi yapmak için doğru zaman mı? Tam olarak ifade edememiş olabilirim fikirlerinizi merak ediyorum.

Geri
Yukarı