Arızalı HDD'den nasıl veri kurtarılır?

cihan786

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba dört beş yıl önce eski laptopumdan söktüğüm 500GB 2.5" bir HDD vardı ömrünü doldurmuştu içindeki verileri kısmen kurtarabilmiştim ama belli kısmı kalmıştı. HDD tekrar elime geçti masaüstü sistemimde SATA ile bağlayıp bir bakmak istedim, sistem sadece açıkken takarsam diski görüyor, kapalıyken takınca sistem başlamıyor, diski taktığım anda diskin içine girmeye çalışmasam bile Windows'un M.2 diske kurulu olduğu sistemim de kilitleniyor anında çok yavaşlıyor. Bu diskin yüzde yetmiş gibi bir kısmı hiç kullanılmamıştı aslında belki sağlam sectorler hala vardır içindeki verileri sağlam sektöre taşıyıp ulaşılabilir kılabilen denediğiniz tavsiye ettiğiniz herhangi bir yazılım var mıdır? Eski konulardan birinde benzer bir sorunla karşılaşan bir üyenin sanal Ubuntu kurarak verilerini alabildiğini okudum az önce bu yöntemin mantıklı açıklaması var mıdır yoksa denk geliş mi? Diskin sağlık kısmı ile ilgili ekran görüntüsü atamıyorum çünkü taktığım anda sistem çok yavaşlıyor dediğim gibi ama son bıraktığımda warning uyarısı veriyordu ve biraz bolca bad sector vardı. Teşekkür ederim şimdiden.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ubuntu olayını bilmiyorum fakat veri kurtarma merkezleri belki yapabilir. Ama ucuz bir işlem de olmaz.

Ubuntu olayını bilmiyorum fakat veri kurtarma merkezleri belki yapabilir. Ama ucuz bir işlem de olmaz.
Özellikle şu dönem hem ucuz olmaz hem de çoğu yer tekil disk çalışmıyor sanırım. Çok öyle hayat memat meselesi gidi de değil zaten ama kurtarabilirsem iyi olacak şeyler. Teşekkür ederim önerin için.

Yeni konular

Geri
Yukarı