Bad Sectör'lü HDD'den veri kurtarma

Selim Cengiz

Kilopat
Yer
Erzincan
Daha fazla  
Meslek
Teknisyen
RAM
24 GB
SSD veya HDD modeli
Crucial 1 TB
Ekran kartı
GTX 1660 Ti
Anakart
Asus F15
İşlemci
i5
Merhaba. WD markalı harici hard diskimde bad sectörler oluşmuştu. Hiçbir verimi kopyalayamdım ve format atıp verileri geri kurmak gibi bir gaflete düştüm ve r-Studio gibi bir program hiçbir veri bulamadı. Acaba bad sectörleri düzeltsem verileri kurtarabilir miyim? Üzerine hiçbir şey yazdırmadım henüz. Kurtulma ihtimali var mı?

R-Studio kullanıp hiçbir şey bulamadıysanız ve problemli diskin üzerinden veri kurtarmaya çalıştıysanız bundan sonra da bir sonuç alma ihtimaliniz pek yüksek değil bence. Normalde verileri hatalı kısımlarla beraber sağlıklı bir diske klonlayıp onun üzerinden kurtarma işlemi yapılır. DDRescue kullanıp hatalı diski klonlayıp sonra DMDE ya da R-Studio ile bir daha sonuç almayı deneyebilirsiniz ama ne kadar etkili olur bilemem. Bad sectörleri verileri kurtarmadan düzeltmeye çalışmayın, diske daha çok yük bindirirsiniz.

Mac'ten emin değilim ama temel prensibin aynı olması lazım. Eğer içindekiler düğün fotoğraflarının tek kopyasıysa uğraşıp potansiyel olarak diske daha fazla zarar vermektense profesyonel bir yere götürmek daha iyi bir fikir diye düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı