Arızalı parça tespiti

Ali CEYLAN

Hectopat
Daha fazla  
Denemelik parça olmadığından da işin içinden çıkamadım.
Ryzen7 1700, ASUS X370 Prime, 4x4 Corsair Vengeance LPX CMK16GX4M4A2666C15, Cooler Master 240 Sıvı soğutma.

Sorunum tam da, arada bir belirsiz zamanlarda ekran kararması fanların fazlaca devirlenmesi ve PSU 220V kablosunu sökmeden sistemin kapanamaması. Çoğunlukla da ilk coldstart harici, " yeniden başlat / restart " komutu sonrası Windows önyükleme yapamaması ve olur olmadık *.sys *.exe hataları.

RAM'ler default olarak 2133 MHz çalışıyor. Bu hataları tamamen 2666 MHz açtığımda alıyorum.
Kimi zaman da almıyor devam ediyor saatlerce. İşte şüpheye düşüren de bu süreç. Tek belirgin nokta; test sırasında
AIDA64' ile CACHE testinde hardware hatası almam. Bu hata, default BIOS ayarlarında olmamaktadır.

Güncel BIOS, Güncel Windows 2004, Güncel sürücüler mevcut olup düzensiz bir hatalar silsilesi var.
Şu an CACHE testi hariç tüm testlerde gayet iyi gidiyor. CACHE testinde çöküyor. Veya hata mesajı veriyor.
BIOS defult iken hata yok. Çeşitli ayarlar denedim. VDDRSOC voltajı 1V. DDR voltajı 1.3V Ve el ile RAM değerlerini 15-17-17-7-35 olarak girdiğimde " yeniden başlat " ile gelen önyükleme maviekran hataları düzelmekte.

Fakat ne zaman hangi aralıkta, bir anda ekran kararıp tüm sistem tepkisiz halde yüksek devir fan moduna geçecek emin değilim.

Şu an, X36 çarpan ile, Auto voltajda, DDR voltaj 1.3V, SOc voltaj 1V. Ve Manuel el ile Timing girerek Manuel olarak 2666 MHz'de CACHE testi hariç tüm testler yaklaşık 17 DK dır devam ediyor.

Bu donanımda ve bu değerde sıcaklık değerlerim;
CPU 70, CPU diyord 73, VRM 60, GPU 71,

Bu bağlamda teorik fikirlerinizi alabilirim.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı