Arızalı sistemin bilgisayarcılarda görüntü vermeyip parça değiştirince vermesi

Lokyrius

Hectopat
Merhaba, bilgisayarımın ekranı gelmiyordu çalıştırınca HDMI girişli monitörüm olmadığı için HDMI to VGA dönüştürücü kullanıyordum. Sorunun onda olduğunu düşünüyordum fakat direk HDMI ile direk televizyona bağlayınca yine ekran gelmedi, bununla karşılaşınca bende dedim bilgisayar bozuldu, aslında o kadar takmadım kafaya çünkü çok eski bir bilgisayardı ve tek bir önemli parçası vardı oda ASUS GeForce GT 1030 2 GB ekran kartı idi.

Ben de onu çıkarıp o da bozuldu mu diye şehrimdeki bilgisayarcıları gezip bu ekran kartını çalışıyor mu diye test eder misiniz? Diye sordum 3 tane yere denettirdim hiçbir yerde ekran gelmedi. İşte o zaman üzüldüm o kadar para verip almıştım. O da bozuldu dedim. Aradan bayağı bir süre geçti. Ekran kartı dahil olarak bilgisayarı komple bilgisayarcıya götürdüm arıza tespit yaparak beni aradı ve bana şunları dedi: Ekran kartı yanmış, RAM yanmış, soldaki RAM slotu bozulmuş. Bende dedim tamam yapma abi. Bozuk parçaları çıkarıyorum dedi. Ben de dedim yok kalsın. Adam şaşırdı. Bozuk parçalar kalsın mı? Dedi bende evet dedim tamam dedi telefonu kapadım.

Bilgisayarı gittim aldım arıza tespit için bir de 100 TL para verdim. Eve gelince arkadaşımın yeni parçalar aldığı aklıma geldi (RAM ve SSD) dedim benim bilgisayarda deneyelim mi belki bilgisayar açılır? O da tamam dedi ve sağdaki RAM slotuna 8 GB'lik RAM taktık (benim yandı dediği RAM'i çıkardık) ekran kartını çıkardık ve ekran geldi. Bizde dedik GT 1030'u takıpta deneyelim bakalım çalışacak mı? Taktık denedik ve ekran geldi. Ben dedim herhalde GT 1030 driveri yüklü olmadığı için algılamadı ve CPU üzerinden çalıştı. Bunun üzerine driveri kurduk ve ekran kartını algıladı. Ve ekran kartı tıkır tıkır çalışıyordu. Benim burada anlamadığım şey niye denettirdiğim 3 tane bilgisayarcılarda ekran bile gelmedi fakat benimkinde geldi? İşte teknik bilgim konuda bitti sizin cevaplarınızı bekliyorum?

Geri
Yukarı