Arızalı PSU'yu değiştirmeme rağmen sistem açılmıyor

Felicity_00

Centipat
Arkadaşlar güç kaynağım bozuldu (Power Supply) yenisini aldım bilgisayarıma taktım bilgisayarım çalışmadı. Güç kablosunu prize taktım fan 1 saniyeliğine döndü sonra durdu. Sorun nedir bilen var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Biraz daha detaylı anlatır mısın?
Mesela bozulan güç kaynağın neydi? Nasıl bozuldu?
Yenisini doğru şekilde taktın mı? Ekran kartı ve CPU girişlerini doğru şekilde taktın mı?
Eski güç kaynağın sistemde bir soruna yol açmış olabilir, bu da açıldığında fanın dönüp durmasına sebep oluyor olabilir sigorta gibi.

-PSU nasıl bozuldu?
-Bağlantılari doğru yaptın mı?
-Watt seçimini doğru yaptın mı?

Bu sorulara göre cözüme ilerleyebiliriz.
Eski bozuk güç kaynağında, yeni güç kaynağını aldığım özellikler ve watt lar aynı 400W. PSU içini temizliyordum çok toz olmuştu, sonra geri bilgisayarıma takınca evimin sartelleri attı sonrada 2-3 ay sonra tekrar çalıştırdım bu sefer evimin sartelleri atmadı sistem çalışmadı sonrada gittim yeni PSU aldım özellikleri aynı ve yine çalışmadı

Eski bozuk güç kaynağında, yeni güç kaynağını aldığım özellikler ve watt lar aynı 400W. PSU içini temizliyordum çok toz olmuştu, sonra geri bilgisayarıma takınca evimin sartelleri attı sonrada 2-3 ay sonra tekrar çalıştırdım bu sefer evimin sartelleri atmadı sistem çalışmadı sonrada gittim yeni PSU aldım özellikleri aynı ve yine çalışmadı
115 voltta mı çalıstırmayı denediniz bazı PSU'ların arkasında bir tuş olur sağa sola kayar onu yanlışlıkla diğer tarafa almış olabilirsiniz. Bu da koruma devresi olmayan bir PSU'da sisteme zarar verebilir. Muhtemelen anakartta arıza oluşmuştur.
İnşallah 😂

Anakart yanmış olsa fanlara 1 saniyeliğine bile çalışmaz olmazı mı? Güç kablosunu prize takınca fanlar 1 saniyeliğine çalışıp duruyor
Kısa devrenin ya da hatanın nerede oluştuğunu bilemeyiz belki RAM slotunu yakmış olabilir belki de kuzey güney köprülerini. Bunlar ölçüm cihazları ile iyi bir bilgisayarcının elinde tespit edilebilir. Ve anakart tamiri yapılabilir.

115 voltta mı çalıstırmayı denediniz bazı PSU'ların arkasında bir tuş olur sağa sola kayar onu yanlışlıkla diğer tarafa almış olabilirsiniz. Bu da koruma devresi olmayan bir PSU'da sisteme zarar verebilir. Muhtemelen anakartta arıza oluşmuştur.

Kısa devrenin ya da hatanın nerede oluştuğunu bilemeyiz belki RAM slotunu yakmış olabilir belki de kuzey güney köprülerini. Bunlar ölçüm cihazları ile iyi bir bilgisayarcının elinde tespit edilebilir. Ve anakart tamiri yapılabilir.
Dediklerine göre galiba ana kartta arıza var PSU da koruma yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı