Arkada Uygulama Çalışıyorken Bilgisayarı Kapatmak

msheker

Centipat
Arkadaşlar hepinize kolay gelsin. Bugün bir arkadaşımın yardımıyla çok uzun süredir yaptığım bir konu ortaya çıktı. Kendimi bildim bileli ben bilgisayarı kapatmadan önce arka planda ne varsa kapatıp ardından bilgisayarı kapatırım. Bugün nedense bize gelen ve bu olaya şahitlik eden bir arkadaşımın "Kanka ne yapıyorsun ya? Bassana Alt+F4'ü ne uğraşıyorsun her şeyi kapatmakla." demesi üzerine ben de ne yaptığımı sorgulamaya başladım. Aslında bunu yapmamın asil nedeni daha çok küçükken öğrendiğim bir şey olmasına dayanıyordu. Evet arkadaşlar top sizde: Arkada açık uygulama varken direk "bilgisayarı kapat" tuşuna basmak zararlı mı? Veri kaybına yol açar mı?

Arkadaşlar hepinize kolay gelsin. Bugün bir arkadaşımın yardımıyla çok uzun süredir yaptığım bir konu ortaya çıktı. Kendimi bildim bileli ben bilgisayarı kapatmadan önce arka planda ne varsa kapatıp ardından bilgisayarı kapatırım. Bugün nedense bize gelen ve bu olaya şahitlik eden bir arkadaşımın "Kanka ne yapıyorsun ya? Bassana Alt+F4'ü ne uğraşıyorsun her şeyi kapatmakla." demesi üzerine ben de ne yaptığımı sorgulamaya başladım. Aslında bunu yapmamın asil nedeni daha çok küçükken öğrendiğim bir şey olmasına dayanıyordu. Evet arkadaşlar top sizde: Arkada açık uygulama varken direk "bilgisayarı kapat" tuşuna basmak zararlı mı? Veri kaybına yol açar mı?
Ben sıkıntı olmaz diyorum. Hadi en fazla save dosyaları kayar 🙃

Sen bilgisayarı kapat dediğinde zaten arkada açık olan uygulamaları kapatır yani fark yok.
Ama uygulama açık iken fişi çekersen veri kaybı olabilir. Hatta sisteme zarar bile gelebilir direkt fişi çekersen.

Yol açabilir. Uygulamalar zorla kapatılıyor. Örneğin Chrome bilgisayarı tekrar açtığınızda önceki sefer zorla kapandık, o an açık olan sekmeleri açayım mı diye sorar. Önemli işlerin varsa adam akıllı kaydetmeni tavsiye ederim.
Tahminimce bir oyundayken de alt+tab yapıp alt+f4 çekip kapatıyordur o arkadaşın. Sonra kayıt dosyalarım nerede diye ağlayıp durur.

Değil. Zaten windows kendisi kapatıyor sen öyle yapınca. Veri kaybi olacak durum olursa da windows uyarıyor zaten kapatmaya zorla iptal et vs vs. diye

Zorla kapatmak zarar verebilir dosya kayıtlarına, belki de kayıt defterini bile etkiler o yüzden uygulamaları kapatıp kapatmak daha faydalı.

Peki bir oyuna alt f4 çektiğimizde yine böyle bir sorun olur mu? Örneğin R6da maçtayım maçı kaybettiğimiz gibi yapıştırdım alt f4'ü. Bu da zorla kapatmaya girer mi?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı