Artan bileşen fiyatları

blauesbluten

Kilopat
Yer
Tekirdağ
Daha fazla  
Son 2 senedir teknolojik cihazların parçaları hakkında sürekli araştırma halindeyim. Kategorisine göre bir çok çeşit ürün değerlendirdim. Bilgisayar toplama hakkında merak ettiğim bir kaç soru var:

1) Son 1 sene içinde RAM fiyatları neden bu kadar arttı?

İnternette 16 GB dual kit (2 x 8) 3000 MHz CL 14 belleğin 1042 tl olduğunu gördüm ve gözlerime inanamadım.

2) Eski bilgisayar bileşenleri yeni teknolojiler bulunmasına rağmen neden bu kadar pahalı?

Örneğin Intel core i5 6600k 3.5 GHz işlemci bundan 2 sene öncede 950 - 1300 TL arasındaydı hala öyle.

3) Yeni çıkan bir bilgisayar bileşeninin fiyatı neden sürekli artıyor?

Örneğin Intel i9 ve i7 model işlemciler piyasada hiç bir zaman ucuzlamadı.

4) Bilgisayar bileşeni fiyatları nereye kadar artabilir?

Yani bu günün şartlarında performans açısından giriş seviyesi sayılan bir ürün örneğin Intel Pentium G4600 gibi bir işlemci 500 - 700 TL seviyesine kadar çıkar mı? Giriş seviyesi olan bir ürün bu kadar pahalı olursa ileri seviye ürünleri düşünemiyorum bile.

Herkesin piyasadaki son durum hakkındaki görüşlerini merak ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
1) Günümüzde RAM kullanan tek cihazlar bilgisayarlar değil. Telefonlar, tabletler, laptoplar vb. çoğu cihazda RAM bulunmakta. Bu yüzden RAM üreticileri stok yetiştiremeyince fiyatı arttırıyor.

2) 2 yıl önce dolar 3.8 TL değildi.

3) Yeni teknolojiler, daha maliyetli ve daha zor üretim şartları.

4) Dolar ve Euro'ya göre değişecektir. Ama daha çok artacak gibi.

Burada sadece kura suç atamayız ama bu da ülkemizdeki bir faktör. Ekran kartları 1.5 yıl içinde tam olarak ikiye katlandı bu madencilik olaylarından dolayı. Zamanında SSD'ler de çok ucuzlamıştı ondan sonra çeşitli hamleler ile üreticiler onları da tekrar pahalı hale getirdiler. RAM konusunu arkadaşlar zaten söylemişler. İşlemciler ise bu tarz problemlerden en az etkilenen bileşendir. İki sene önce çıkan 6. nesil işlemciler de halen çok güçlü olduğu için ucuza satılamaz. Çabuk eskimiyor yani işlemciler. Zaten nesiller arası denk işlemcilerin sıfır fiyatları benzer oluyor.
Ek: Ama RAM fiyatları gerçekten saçma bir hal aldı.

İşlemci fiyatları düşse bile RAM fiyatları düşmeyecektir. RAM'de başka durumlar var. G4600'un fiyatının daha çok arttacağını sanmıyorum. Ben bu işlemciyinin bir benzerini G4560 aldığımda 200 TL'den aldım. Şu an 350 TL civari daha ne kadar şişebilir ki? G4600 bahsediyoruz sonuçta. Pek çok alternatifi var. Stok sorunu yok. Yeni nesil giriş seviyesi işlemcilerde yolda. G4600 fiyatının artması için hiç bir sebeb yok. Ha ama bir gün yatıp kalkarız. Kur olmuş 10 TL. O zaman başka. Ama o zamanda işlemci almayı düşünmeyiz. Ekmek stoklarız.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı