Asansörlerin bozulma oranları nedir?

Asansörlerin bozulma oranı nedir?
Asansörler yüksek bir kattan aşağıya düşebilir mi?
Bozulmayla ilgili bir blogum var, link bırakayım en sonda.

Asansörlerin belli bir hız sınırı vardır. Bununla aynı hızda regülatörler de vardır. İkisi aynı hızda hareket eder. Eğer belli bir hızı geçer ise kendini kitler ve frene geçer. Halatlar ise kopmaz. Eğer montaj yapan firma iyi yapmamışsa ilk 2-3 ay asansörün halatı kopmaz, yerinden çıkar. Asansörlerde en az 4 halat vardır ve 1 i si bu tür durumlar için fazladan koyulmuştur. Dediğim gibi koparılmadığı sürece düşmez, korkmayın.

Asansörlerin bozulma oranı nedir?
Asansörler yüksek bir kattan aşağıya düşebilir mi?
Burda maalesef asansör yere değil tavana carpiyor. Gerisini siz düşünün.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Burda maalesef asansör yere değil tavana carpiyor. Gerisini siz düşünün.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Hocam bu videoyu izledim. Bu videoda kapı şöntlenmiş yani kapı açıkken hareket edilebilir duruma geçmiş. Katına gelince durmamış yani kata gelince durmasını sağlayan mıknatıslar alınmış. Durmuyor yani durma ayarı kaldırılmış. Anlayacağınız gibi bu bir suikast. Böyle bir şey normalde olmaz. Bu adama bilerek yapılmış bir şey bu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Son düzenleyen: Moderatör:
Katına gelince durmamış yani kata gelince durmasını sağlayan mıknatıslar alınmış. Durmuyor yani durma ayarı kaldırılmış.
Katı hizalayan mıknatıslar hariç en üstte koruma sistemi de olmuyor mu ama? Bizim binada da benzeri olmuştu, asansör en üst katta durmayınca o sistem devreye girip sistemi kilitliyordu, asansörü yukarıdan manuel olarak indirince çalışıyordu tekrardan. Bu olayda o da mı devre dışı bırakılmış?

Korkmayın hocam. Onu normal birisi yapamaz. Onu sadece asansörden anlayan gerçek usta birisi yapabilir.

Değişir hocam. Bir bina 42 katlı ise 42 durak sayısı konulur. 4 katlı ise 4 durak sayısı konulur. Buna göre pano ve diğer parçalar getirtilir.

İnşallah
Ya hocam ne kadar kötü bilmiyorum ama halatların kopması ihtimali de bunu tetikliyor. Bu yüzden asansörlere binmek istemiyorum.

Katı hizalayan mıknatıslar hariç en üstte koruma sistemi de olmuyor mu ama? Bizim binada da benzeri olmuştu, asansör en üst katta durmayınca o sistem devreye girip sistemi kilitliyordu, asansörü yukarıdan manuel olarak indirince çalışıyordu tekrardan. Bu olayda o da mı devre dışı bırakılmış?
Evet hocam. Şöyle anlatayım bu bir suikast. Bilerek yapılmış bir şey. Dış kapı şöntlenmiş, yani kapı açık iken ne olursa olsun hareket etmeye ayarlanmış ki bu 1. Kata gelince asansörün durmasını sağlanan mıknatıs alınmış bu 2. Asansörler belli bir hızı geçince kendini kitler. Hareket etmez. Bu asansörde bu adama resmen ölmesi için bu da kapatılmış. Asansörler belli bir seviyeye çıkar ve limit yok uyarısı verir. Bu da alınmış. Yani adama ölmesi için her şey yapılmış.
Ya hocam ne kadar kötü bilmiyorum ama halatların kopması ihtimali de bunu tetikliyor. Bu yüzden asansörlere binmek istemiyorum.
Hocam asansör bakımına geldiklerinde bunları incelerler ve eğer bu tür bir durum var ise asansör askıya alınıp kullanıma kapatılır. Bugün kendim bu duruma şahit oldum. Asansör halat altındaki takoz patlamış ve somunlar sıkılmış halat yukarı kaymış. Asansörü askıya aldık ve yarın halat değişecek. Korkmayın bunlar incelenir.

Hocam asansör bakımına geldiklerinde bunları incelerler ve eğer bu tür bir durum var ise asansör askıya alınıp kullanıma kapatılır. Bugün kendim bu duruma şahit oldum. Asansör halat altındaki takoz patlamış ve somunlar sıkılmış halat yukarı kaymış. Asansörü askıya aldık ve yarın halat değişecek. Korkmayın bunlar incelenir.
Ya bakım olduktan sonra anı bir kopma olursa, 6-7 yaşlarında epey korktum da. Bu sebepten her ihtimal aklımda.

Geri
Yukarı