Asgari ücret ile nasıl hayatta kalınır?

hasan124321

Femtopat
Daha fazla  
Bugün size asgari ücret ile hayatta kalma tekniklerinden bahsedeceğim. Siz asgari ücret hakkında ne düşünüyorsunuz? Ben birkaç hesaplama yaptım. Eğer ki hiç çocuğunuz yoksa ve yalnız yaşıyorsanız asgari ücret ile bence yaşanabilir. Evin toplam ihtiyacı (Ortalama hesapladım, kira 750 TL.) ortalama 2000TL tutuyor. Eğer ailen de yoksa bence asgari ücret ile yaşanır. Tabii ki bir birikim yapıp ev falan alamazsın ama en azından açlıktan ölmezsin. Eğlence merkezlerine arkadaşlarla kahve içmeye gidebilirsin. Ama evlenince işler birden değişiyor, hayatta kalma mücadelesi başlıyor. Evlendiysen büyük ihtimal çocuğun olur, direkt ileri sarıyorum, eğer ki 1 çocuğun varsa ve eşin çalışmıyorsa çok zorlayarak hayatta kalabiliyoruz. Taktikler başlıyor. Eğer ki kışın doğal gaz yakmazsanız 300 TL'ye kadar para ayırabilirsiniz, tabii ki arada bir yakıp kendinize küçük sürprizler yapmayı unutmayın. Kaçak elektrik bağlatmanız gerekecektir, eğer ki bağlatabilirseniz 200 TL'ye kadar para ayırabilirsiniz. Markete gittiğinizde sadece oradaki yiyeceklere bakarak kendinizi mutlu edin, sonra makarna ve ekmek alarak evinize dönün. Tabii ki ara sıra kasiyerle derken aradan 1-2 çikolata çalıp kendinizi biraz mutlu edebilirsiniz. He, eğer ki diyorsanız ben iyi bir insanım, düzgünce yaşarım, ben hesapladım; toplam gider, her şeyi en düşüğe getirirsek tam 2800 TL yapıyor. (Kira 500 TL.) Her şey tam hesaplı oluyor ama hayatınız boyunca hiçbir lokantaya eğlence yerine gidemeyeceksiniz. Ve ikinci senaryo, 2 çocuk üstü yapmak. O zaman hiçbir şey yapamıyorsunuz. Şu an insanlar nasıl yaşıyor anlamış değilim. Taş yesen gene para yetmiyor. Bu sefer devreye hem anne hem baba çalışması giriyor, o zaman maaş 5600 TL oluyor ve bu sefer hesapladığımda (Ortalama hesapladım, kira 750 TL.) yaklaşık 5000 TL'ye aynı yalnız yaşamaktaki gibi bir tık rahat yaşabiliyorsunuz. Geriye 600 TL kalıyor ve ayda 2-3 kez lokantaya gidebiliyorsunuz ya da birikim yapabiliyorsunuz, yani 600 TL birikim ile 10 sene sonra bir araba alabiliyorsunuz. Hayırlı uğurlu olsun.

Son düzenleyen: Moderatör:
Allah yardımcıları olsun, gerçekten az. Ve uygulanması saçma bir durum bence. Yani asgari ücret 2800 TL diye, bazı iş verenler illaki 2800 vermek zorunda değil. Bu durumda sadece ülkemizde bu şekilde. Adam garsonluk yapıyor, asgari ücret. Çöpcülük yapıyor asgari ücret. Bu eşit mi? (örnekler aklıma başka gelmedi farklı işlerde düşünebilirsiniz)
Allah o duruma düşürmesin de, bir yerde çok güldüm 😅

Eğer ki hiç çocuğunuz yoksa ve yalnız yaşıyorsanız asgari ücret ile bence yaşanabilir.
Hayatta kalınabilir daha doğru olur.

Buradaki soru şu bir 17.5 yaşnıda çocuk 6 ay yarı zamanlı çalışıp araba alabiliyor mu 18 yaşına girer girmez. Alabiliyor mu ülkede? 30 yaşında 10 asgari ücret alan biri bile ancak düzgün bir arabaya binebiliyor.
Evin toplam ihtiyacı (Ortalama hesapladım, kira 750 TL.) ortalama 2000TL tutuyor.
750 TL'ye İstanbul'da gecekondu mahallesinde 1+0 ancak bulursun. İyi bir yer değil ama kötü olmayan orta halli bir yer diyelim 1+1 60 metrekare diyelim 1500 TL. Faturalı sayalım 2000 TL. Eee 1000 TL'ye sadece makarna yiyerek mi yaşayalım tek kuruş bitirmeden? Ülkenin cumhurbaşkanı bir ailenin hesabını günde 3 simit 3 çaydan yapıyorken aynı tür hesap tutuyorsunuz sanırsam.
Eğlence merkezlerine arkadaşlarla kahve içmeye gidebilirsin.
Geçen sokağa çıktım. İki üç şey alayım diye markete girdim 2-3 günlük yiyecek aldım. Lüks bir şeyler almadım. Yufka, peynir ve et vesaire aldım. Çok falanda almadım ha sizce ne kadar tuttu? 618 TL. Altı yüz Türk Lirası nedir ya?
Markete gittiğinizde sadece oradaki yiyeceklere bakarak kendinizi mutlu edin, sonra makarna ve ekmek alarak evinize dönün.
Böyle hesap olmaz hocam. Bu yaşamak değildir, sürünmektir.
Tabii ki ara sıra kasiyerle derken aradan 1-2 çikolata çalıp kendinizi biraz mutlu edebilirsiniz.
Hırsızlık yapacağıma karnım aç yatarım.
He, eğer ki diyorsanız ben iyi bir insanım, düzgünce yaşarım, ben hesapladım; toplam gider, her şeyi en düşüğe getirirsek tam 2800 TL yapıyor. (Kira 500 TL.) Her şey tam hesaplı oluyor ama hayatınız boyunca hiçbir lokantaya eğlence yerine gidemeyeceksiniz.
Şaka mısınıız siz? Hayatımızda bir şeyimiz olmayacak mı bizim? Köle gibi yaşayıp ölecek miyiz? Yemek dahi yiyemeyecek miyiz? Ha?
Taş yesen gene para yetmiyor. Bu sefer devreye hem anne hem baba çalışması giriyor, o zaman maaş 5600 TL oluyor ve bu sefer hesapladığımda (Ortalama hesapladım, kira 750 TL.) yaklaşık 5000 TL'ye aynı yalnız yaşamaktaki gibi bir tık rahat yaşabiliyorsunuz. Geriye 600 TL kalıyor ve ayda 2-3 kez lokantaya gidebiliyorsunuz ya da birikim yapabiliyorsunuz, yani 600 TL birikim ile 10 sene sonra bir araba alabiliyorsunuz. Hayırlı uğurlu olsun.
10 senede bir araba değil. 2 aylık asgari ücretle kullanılabilecek bir adet araba alabilmek lazım.

Oy verecek gençler; hatırlarsınız bunları seçimlerde. :)

Gerçekten asgari ücret ile geçinmek zor. Devlet pek el atmıyor. İş verenlerin çoğu da şerefli insanlar olmadığı için zamı zorunlu zam üzerinden uyguluyorlar. Zorunlu zamın üstünde zam vermiyorlar.

He, eğer ki diyorsanız ben iyi bir insanım, düzgünce yaşarım, ben hesapladım; toplam gider, her şeyi en düşüğe getirirsek tam 2800 TL yapıyor. (Kira 500 TL.) Her şey tam hesaplı oluyor ama hayatınız boyunca hiçbir lokantaya eğlence yerine gidemeyeceksiniz.
Şaka mısınıız siz? Hayatımızda bir şeyimiz olmayacak mı bizim? Köle gibi yaşayıp ölecek miyiz? Yemek dahi yiyemeyecek miyiz? Ha?

Babam ile birlikte çalışıyoruz, eve yaklaşık 7-8 bin para giriyor. Ama 5 kişilik bir aile olarak ucu ucuna gidiyor. Sadece mesai kalıyor bana. Tabi ki İstanbul'da yaşamanın zorluğu da var.

asgari ücret = 11 bin 2 tl
kira = 11 bin tl
2 tl kalıyo o 2 tl olmasaydı insanlar nası birikim yapacaktı...

Yeni konular

Geri
Yukarı