Aşırı aile baskısı

@XEfe.Bey, birileri o topu hareket ettirmez ise o top kendiliğinden hareket etmez.
Karşındaki eşya değil, en basitinden düşünebiliyor. Belli bir bilinç aşılandıktan sonra gereksiz yere baskı kurmak kişide sadece nefret oluşturur. Burada aile gereksiz baskıcı. Örneğin küfür hayatın içinde var. Küfretti diye ağır yaptırımlar uygulamak aşırı gereksiz. Bu çocuk dışarıda küfretmeyecek mi? Edecek. Ailesine ayrı dışarıya ayrı birine dönüşecek. Arada bir çizgi oluşacak, zamanla kalınlaşacak. Böyle gitmeye devam ederse ekonomik özgürlüğünü alır almaz aileden kopacaktır.

@nana49 ailenin laftan anlayacağını zannetmiyorum. Boşa dil dökme sadece derslerine odaklanmaya çalış. Sürtüşmen sadece seni yıpratacaktır. Sana tavsiyem, ne yap et iyi bir lisede yatılı oku. Muhtemelen ileride birçok şeyi annen ve babanla paylaşamayacaksın. Ama yurtta olursan daha samimi olabileceğin iyi insanlar olacak. Kafan evdekinden daha temiz olur. Küçük yaşta bazı sorumlulukları almayı öğrenirsin. Şu an hayatı yaşayamıyor olman seni üzüyordur ama zaten yaşın çok küçük. Daha önünde nice yıllar var. Bu yıl sadece derslerine odaklan. Çünkü şu an yapamıyor olduklarını eğer lisede de yapamazsan bu seni çok daha fazla üzecektir.

@Ehweniscer, hayat size öyle bakmayacak ama. Atacak sopayı, şaşıp kalacaksınız. Varsa elinizde azim, deneyim ve bilgi kalkabilirsiniz.

Bir insan kendini elbette geliştirmelidir ama eğer bu çok fazla baskıyla olursa çocuk kendini geliştirmekten nefret eder bunu bir zorunluluk olarak görür bir aile çocuğuna böyle davranmamalı ne olursa olsun.

@Ehweniscer, zevk alabilmek için çalışmak zorundasın. Bugün ailen o zevki elde edebilmek için gerekli tüm koşulları sağlıyor ama elinden tutan kimse kalmayınca o zevki elde edemeyeceksin. O zevk için bile çalışmak zorundasın. Kaçarı yok, üzgünüm. Olsa zaten sizden önce kestirmeden çıkardım.

Karşındaki eşya değil, en basitinden düşünebiliyor. Belli bir bilinç aşılandıktan sonra gereksiz yere baskı kurmak kişide sadece nefret oluşturur. Burada aile gereksiz baskıcı. Örneğin küfür hayatın içinde var. Küfretti diye ağır yaptırımlar uygulamak aşırı gereksiz. Bu çocuk dışarıda küfretmeyecek mi? Edecek. Ailesine ayrı dışarıya ayrı birine dönüşecek. Arada bir çizgi oluşacak, zamanla kalınlaşacak. Böyle gitmeye devam ederse ekonomik özgürlüğünü alır almaz aileden kopacaktır.

@nana49 ailenin laftan anlayacağını zannetmiyorum. Boşa dil dökme sadece derslerine odaklanmaya çalış. Sürtüşmen sadece seni yıpratacaktır. Sana tavsiyem, ne yap et iyi bir lisede yatılı oku. Muhtemelen ileride birçok şeyi annen ve babanla paylaşamayacaksın. Ama yurtta olursan daha samimi olabileceğin iyi insanlar olacak. Kafan evdekinden daha temiz olur. Küçük yaşta bazı sorumlulukları almayı öğrenirsin. Şu an hayatı yaşayamıyor olman seni üzüyordur ama zaten yaşın çok küçük. Daha önünde nice yıllar var. Bu yıl sadece derslerine odaklan. Çünkü şu an yapamıyor olduklarını eğer lisede de yapamazsan bu seni çok daha fazla üzecektir.

Dediklerinize katılıyorum ama kullanıcı adınız ve pp'niz beni benden alıyor.😀

@Yszuf, okumak günümüzdeki standart. Zamanla değişir başarının, gücün ve hayatta kalmanın anlamı değişir. Tek bir kavrama takılmamalısınız. Çalışmanız ve her geçen gün daha da fazla çalışmanız gerektiği gerçeği değişmeyecek.
8.sınıfa giden bir öğrencinin tek yapması gereken ders çalışmak diyorsan çocuğu eleştirmek yerine yönetenleri eleştirmen gerek. Ergenliğe yeni girmiş bir çocuğun elbette ki duyguları, yapmak istedikleri şeyler olacaktır. Bir bakımdan ailesi Çin'in Uygurlara yaptığı zulmü kendi çocuğuna yapıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı