Aşırı aile baskısı

@XEfe.Bey, ben doğru bir hamle olduğunu düşünüyorum. Bana da bu baskı yapılsaydı aynı şekilde isyan ederdim ancak şu anki kafam olsa binlerce kez teşekkür edip minnettar kalırdım sanırım. Bir ailenin çocuğuna verebileceği en iyi şeyin sevgi değil, bilgi ve tecrübe olduğunu düşünüyorum. İyi bir aile, evladını seven bir aile; çocuğuna her şeyi yığan değil, kendisini en iyi şekilde her şeye ve koşula karşı donatan aile olacaktır.

Hocam benim derslerim her zaman iyi oldu. Bu kısıtlamalara gerek olduğunu düşünmüyorum. Onlar beni kısıtlamasa da çalışırım ki çalışıyordum. Beni kısıtlamalarının sebebinin ders olduğunu düşünmüyorum. Ders konusunda beni hiç uyarma gereği duymadılar şimdiye kadar. Modemin kısıtlanmasının sebebi evde kotalı internet vardı uzaktan eğitimde zar zor yetiyordu. Biraz da ben bakınca kotayı aşıyordu. Sınav haftası konu anlatım videolarına da çok baktığımdan kotayı bayağı aşmış. O gün geldi modem kısıtlaması. Telefon yasağı ise karşı cinsten bir arkadaşım küfretti diye geldi. ( sevgili falan değiliz arkadaşım ve o küfretti ben değil )

Bak şimdi herkesin ailesi farklı herkesin memnun olmadığı bazı durumlar var kiminin fazla kiminin az ama herkes de var senin yapman gereken şey bence bunlara alışmaya çalışman ya da alışmış gibi gösterip kendi ayaklarının üzerinde durana kadar sabredeceksin belki bunlara yapmaya hiç gerek kalmaz belki ailenle konuşsan anlayış gösterirler kim bilir bir de empati kurmanı öneririm mesela ben ailem bir şeye izin vermezse kendimi onların yerine koyuyorum ben olsam ne yapardım diyorum ki genelde onlarla aynı şeyi yaparım diye düşünüyorum ama empati yaparken de onların büyüdüğü ortamı kafa yapılarını göz önünde bulundurmanı öneririm hiçbirini yapmak istemiyorsan eğer pencereye çok ve gökyüzüne bakıp derin nefes al ve her şey daha güzel olacak diye düşün aralarında en etkilisi bu ben daralınca böyle yaparım bayapı da etkili olur bunun dışında kendini daha kötü insanları düşünerek avutabilirsin mesela içkici birinin kızı da olabilirdin ya da şikayet ettiğin babanı hiç görmemişte olabilirdin yani demek istediğim herkesin bir sınavı vardır senin ki de buymuş demek.

Çok haklısınız. Elbette benden daha kötüleri var. Benimki biraz varlıkta yokluk çekmek. Ama bazen gerçekten dayanması çok güç oluyor. Bir hiç uğruna hayatımın en güzel yılları olarak nitelendirebileceğim yaşlarımı hapishanede gibi geçiriyorum. Zoruma giden de bu. Bu konuda bir çözüm olmadığını tek çözümün yatılı okula gidip aile ortamından uzaklaşmak olduğunu biliyorum. Konuyu çözüm istemekten çok dertleşebilmek için açtım. Birilerine anlatmak dayanabilmemi kolaylaştırıyor.

Son düzenleme:
Hocam benim derslerim her zaman iyi oldu. Bu kısıtlamalara gerek olduğunu düşünmüyorum. Onlar beni kısıtlamasa da çalışırım ki çalışıyordum. Beni kısıtlamalarının sebebinin ders olduğunu düşünmüyorum. Ders konusunda beni hiç uyarma gereği duymadılar şimdiye kadar. Modemin kısıtlanmasının sebebi evde kotalı internet vardı uzaktan eğitimde zar zor yetiyordu. Biraz da ben bakınca kotayı aşıyordu. Sınav haftası konu anlatım videolarına da çok baktığımdan kotayı bayağı aşmış. O gün geldi modem kısıtlaması. Telefon yasağı ise karşı cinsten bir arkadaşım küfretti diye geldi. ( sevgili falan değiliz arkadaşım ve o küfretti ben değil )

Çok haklısınız. Elbette benden daha kötüleri var. Benimki biraz varlıkta yokluk çekmek. Ama bazen gerçekten dayanması çok güç oluyor. Bir hiç uğruna hayatımın en güzel yılları olarak nitelendirebileceğim yaşlarımı hapishanede gibi geçiriyorum. Zoruma giden de bu. Bu konuda bir çözüm olmadığını tek çözümün yatılı okula gidip aile ortamından uzaklaşmak olduğunu biliyorum. Konuyu çözüm istemekten çok dertleşebilmek için açtım. Birilerine anlatmak dayanabilmemi kolaylaştırıyor.

Sizi anlıyorum hatta üzüldüm de sizin için ama bir nevi kendinizi iyi hissedin diye böyle yazdım.

Sizi anlıyorum hatta üzüldüm de sizin için ama bir nevi kendinizi iyi hissedin diye böyle yazdım.

Çok sağ olun. En azından burada birileriyle konuşabilmek beni gerçekten çok rahatlatıyor.
Ders çalışacağım ama çalışacağım sitelere giremiyorum diyerekten sınırlı interneti kaldırtabilirsin belki. ya da burada yazdıklarını aç aileni odana çağır (veya bilgisayar neredeyse oraya) siz bunu okuyun de kendin de odadan çık. 10 dakika sonra gir ve okudunuz mu de. Belki seni anlarlar. Çekinmeyin bunu yapın. Yapmazsanız lise de daha da zorlanacaksınız.

Hocam arkadaşımın hesabıyla bir siteye girip bir de birileriyle konuştuğumu öğrenirlerse bilgisayarı da alırlar. Onlara göre sosyal medyadaki herkes canavar, dolandırıcı ve her şey tuzak.
Ailen kalkıp da sana "Oğlum ders mi çalışacaksın gel beraber çalışalım, oğlum kitap mı okuyacaksın gel gerekiyorsa beraber okuyalım" demedikten sonra sana hiçbir şey SAĞ-LA-MI-YOR. Türkiye'de ki ailelerin %80-90'ının problemi bu. Aynen şu kafadalar: "Ben çocuğumu özel okula gönderdim, dershaneye gönderdim, özel hoca tuttum, üstüme ne düşüyorsa yaptım. Daha ne yapayım?" Sen o çocukla bir kere kitap okumamışsın, bir kere toplama işlemi yapmamışsın. Bir kere İngilizce kelime çalışmamışsın. Bir kere zorlandığında yanında olmamışsın. Bir kere proje ödevine yardım etmemişsin. Çocuğa verdiğin psikolojik hasarı, belki çocuk hayatı boyunca unutmayacak. Şimdi sen kalkıp da kendini iyi bir ebeveyn olarak mı görüyorsun? Neymiş en iyi imkanları sağlamışmış.

Ailen senin yanında olmadıktan sonra isterse en iyi okullara git, gene senden hiçbir şey olmaz. Ya aileni ignorlayıp tüm bağını keseceksin ya da başarısız bir insan olacaksın.

Hocam örnek verdiğinizi biliyorum ama ailem dershaneye de göndermiyor, özel hoca da tutmuyor, yasakları da kaldırmıyor. Kısacası her şeyi benim yapmamı bekliyorlar

Son düzenleme:
@XEfe.Bey, ben doğru bir hamle olduğunu düşünüyorum. Bana da bu baskı yapılsaydı aynı şekilde isyan ederdim ancak şu anki kafam olsa binlerce kez teşekkür edip minnettar kalırdım sanırım. Bir ailenin çocuğuna verebileceği en iyi şeyin sevgi değil, bilgi ve tecrübe olduğunu düşünüyorum. İyi bir aile, evladını seven bir aile; çocuğuna her şeyi yığan değil, kendisini en iyi şekilde her şeye ve koşula karşı donatan aile olacaktır.
Tecrube denilen sey pek aktarilamayan bir sey ozellikle bu konularda. Ben sana bir ayi ile karsilastigimi soylesem bunu yasamadan anlayamazsin. Calismak hayatin gercegidir ama sevgi gibi konularda en az onun kadar gercek.

Geri
Yukarı