Asker Kaçağı Olarak Aranmaktasınız

Bu ümit ile gidip 2 gün sonra patates soyarken bulursa kendini çok hoş olmaz :D ya da olur mu? Trajikomik diyelim.
Zamanında kontrol etseymiş. Türkiyede onyıllardır var olan bir sorun bu. Okul tecil yaptıysa bile mezun olana kadar ayda bir kontrol edeceksin. Sonra böyle durumlar olabiliyor.

Aynı durumu yaşadım. Öğrenci belgem ile gidip durumu düzelttim. 20dk ya sürdü ya sürmedi...

@ERKSMAFA aynı şekilde, öğrenci belgesi ile askerlik şubesine giderek "Ben hala okuyorum." demen halinde hemen hallediliyor. Normalde sezon başlarken okullar askerlik şubelerine bildiriyormuş fakat arada kaçırıyorlar sanırım, benim de başıma gelmişti.

Korkacak bir şey yok, çoğu kişinin başına geldi bu durum. Öğrenci belgenle birlikte şubeye gideceksin, kaçağı kaldırıp yoklamanı yaptıracaksın. Sonra normal hayatına geri döneceksin. :D

Sen öğrencisin ama biz anlamayız, askere alıyoruz. İnzibatları çağırın diyen biri yok orada. :D

Akşam galiba bu konudan sonra arkadaşı aldılar. :D
Yok onlar gelmeden ben onlara gittim 😁
Arkadaşlar bugün sabah erkenden uyanıp en yakın şubeye öğrenci belgem ile gittim. Durumu belirttim. Oradaki görevli asker kaçağıyken üniversiteye kayıt olmuşsun dedi. Bende 2018 de kayıt olduğumu beyan ettim (Oysaki öğrenci belgemde de yazıyordu kayıt tarihim.). Bunun sonucunda biraz bekledim. Yazıcıdan 6-8 tane kağıt çıkardı. Bunlardan 3-4 tanesini arkada oturan yüzbaşı imzaladı. Anlayacağınız yaklaşık 15 dakika içinde işim halloldu. Erken gittiğim için sıra falan da yoktu. Eğer başınıza böyle bir durum gelirse yoklama başvurusunda bulunmayın. Hemen askerlik şubesine gidin. Eğer yoklama kaçağı durumuna düşmeden önce okula kayıt olmuşsanız hiçbir sıkıntı çıkmadan işinizi hallediyorlar. Ama yoklama kaçağı iken okula kayıt olmuşsanız mecburen askere gidiyorsunuz sanırsam. Bu işler ciddi işler, şakası yok. Giderken sıkıntı çıkar diye çok korkuyordum ama herhangi bir şey olmadı. Öğrenci işleri yüzünden okulu bırakıp askere gitsem çok koyardı açıkçası. Siz siz olun bu gibi şeyleri sık sık kontrol edin. İleride başınız ağrımasın.

Korkacak bir şey yok, çoğu kişinin başına geldi bu durum. Öğrenci belgenle birlikte şubeye gideceksin, kaçağı kaldırıp yoklamanı yaptıracaksın. Sonra normal hayatına geri döneceksin. :D

Sen öğrencisin ama biz anlamayız, askere alıyoruz. İnzibatları çağırın diyen biri yok orada. :D

Hocam bir şey soracağım ben 19 yaşındayım temmuz 2003 doğumluyum e-Devlet'te asker kaçağı olarak gözüküyorum yoklama kaçağı daha doğrusu ben şimdi orta okul mezunuyum akşam lisesine kayıt olsam açık oluyor oda sonra oradan öğrenci belgemi alıp gitsem tecil edebiliyor muyum internette yoklama kaçağı olduğunuz tarihten sonra kayıt yaparsanız tescil edilmiyor yazıyordu ama.

Geri
Yukarı